Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’deki Körfez büyükelçileri, Londra Polis Müdürü ile ‘önleyici güvenlik’ konusunu görüştü

İngiltere’deki Körfez büyükelçileri, Londra Polis Müdürü ile ‘önleyici güvenlik’ konusunu görüştü

Perşembe, 2 Şubat, 2023 - 09:45
Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin İngiltere büyükelçileri, Londra Polis Komiseri ile bir hatıra fotoğrafı çektirdi (Şarku’l Avsat)

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin İngiltere’deki büyükelçileri, Londra Metropolitan Polis Teşkilatı Müdürü Sir Mark Rowley ile bir araya geldi. Rowley’in görevleri arasında ‘Londra'da güvenliği sağlamak, terörle mücadele polisini yönetmek ve ülkeyi ziyaret eden diplomatlar ve ileri gelenler için önleyici güvenlik sağlamak’ bulunuyor.

Görüşmeler sırasında taraflar, KİK ülkeleri ile Birleşik Krallık arasında güvenlik, kolluk kuvvetleri ve terörle mücadele alanlarında güçlü ve uzun süredir devam eden işbirliğine vurgu yaptı. Toplantı sırasında gerçekleştirilen açık, yapıcı ve dostane tartışmalar yoluyla ilişkileri genişletme ve derinleştirme fırsatı taraflarca memnuniyetle karşılandı. Bahse konu toplantı eski İngiltere İçişleri Bakanı ile geçen yıl yapılan toplantının üzerine inşa edildi.

Büyükelçiler, Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinden gelen turistlerin Birleşik Krallık'a yapacakları ziyaretlerin önemine işaret ettiler. KİK ülkelerinden yılda ortalama bir milyondan fazla turist İngiltere'yi ziyaret ediyor. Büyükelçiler, KİK ülkelerinin Birleşik Krallık e-Vize Muafiyet Programına eklenmesini de memnuniyetle karşıladılar.

Büyükelçiler, başkent polisinin Londra'yı ziyaret edenleri hedef alan suç çetelerini çökertmek için yürüttüğü proaktif çalışmalar karşısında memnuniyetlerini ifade etti. İki taraf ayrıca terörizm ve organize suçla mücadele de dahil olmak üzere çeşitli konularda Körfez-İngiliz işbirliğini ele aldı. Taraflar, elçilikler ve Londra Polis Teşkilatı arasında sorunları ve potansiyel endişe alanlarını değerlendirmek için artan diyalog ve düzenli toplantılar yapma fırsatını memnuniyetle karşıladı.

Bahreyn’in Birleşik Krallık Büyükelçisi Şeyh Fevaz bin Muhammed Al Halife yaptığı açıklamada, “Arkadaşlarım ve ben, Londra Metropolitan Polis Teşkilatı Müdürü ile görüşme, göreve atanmasından dolayı kendisini tebrik etme ve Birleşik Krallık'taki dostlarımızla işbirliğini daha da geliştirebileceğimiz alanları tartışma fırsatını yakalamaktan dolayı müteşekkiriz. Özellikle, Rowley'in KİK ülkelerinden Londra'ya gelen ziyaretçilerin güvenliğini sağlamaya yönelik proaktif yaklaşımını memnuniyetle karşıladık. Büyükelçiliklerimiz ve başkent polisi arasındaki verimli ortaklığı sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Suudi Arabistan'ın Londra Büyükelçisi Prens Halid bin Bender bin Sultan bin Abdulaziz ise yaptığı açıklamada, "KİK ülkelerinin büyükelçilerinin Sir Mark Rowley ile bir araya gelmesi memnuniyet verici. Yalnızca milyonlarca Londralının emniyet ve güvenliğini değil, İngiltere’yi ziyaret eden KİK vatandaşlarının da güvenliğini tartıştık. Başkent polisinin onların güvenliğine ve esenliğine ne kadar önem verdiğini öğrenmekten de memnuniyet duyduk. İki ülke arasındaki mükemmel ilişkileri yansıtan detaylı ve geniş kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik. Sir Mark ile aynı çizgide daha yapıcı toplantılar yapmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya