Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kumaş kaplama, giysilerdeki plastiğin yıkama sırasında dökülmesini önlüyor

Kumaş kaplama, giysilerdeki plastiğin yıkama sırasında dökülmesini önlüyor

Perşembe, 2 Şubat, 2023 - 10:15
Kumaş kaplama ile plastiğin dökülmesinin önlenmesi sağlandı. (Tribune Media)

Toronto Üniversitesi’nden bilim insanları yıkama işlemi sırasında mikroplastiklerin dökülmesini önemli ölçüde azaltabilecek bir kumaş kaplaması geliştirdi.

Şarku’l Avsat’ın Tribune Media’dan aktardığına göre mikroplastikler, özellikle yıkadığımızda sürekli olarak giysilerimizden düşen 5 milimetreden küçük plastik parçacıkları olarak biliniyor.  Tek bir yıkama, su yollarımıza sızan, vahşi yaşama zarar veren, içme suyu borularına ulaşan ve sonunda vücudumuza yerleşen 700 bin mikroplastik parçacığını serbest bırakabiliyor.

Toronto Üniversitesi Makine ve Endüstri Mühendisliği bölümünden araştırmacılar, liflerin birbirine ve çamaşır makinesi tamburunun kenarına sürtünmesiyle, mikroplastik parçacıkların salınmasına yol açan küçük yırtılmaların meydana geldiğini ortaya çıkardı. Su sistemlerindeki mikroplastiklerin sentetik çamaşırların yıkanmasından kaynaklandığı kaydedildi.

Bilim inanları, söz konusu sorunun önüne geçmek için iki katmanlı bir silikon kaplama malzemesi geliştirdi. Kaplama, giysileri sürtünmeden başarıyla korudu. Bu da yıkama döngüleri sırasında plastiğin sentetik malzemelerden dökülmesini önemli ölçüde azalttı. Ekip, ABD’de ‘Patagonia’, Kanada’da ‘Lulumon ve ‘Arctrex’ olmak üzere sürdürülebilir teknolojiyi benimseyen şirketlerin bu yeniliğe ilgi göstermesinden dolayı buluşun yakında moda endüstrisinde de kullanılmasını umuyor.

Projenin baş araştırmacısı Kevin Golovin’e göre kaplamanın ilk tabakası, liflerin birbirinin üzerinden kaymasını sağlayan kaygan bir silikon. Buna ikinci bir katman da eklendi. Böylece silikon kaplamanın, boyaların tekstillere yapışmasını sağlayan aynı yöntem kullanılarak giysilere yapışıyor. Golovin konuya dair “Buna astar diyoruz çünkü boyamadan önce duvara koyduğumuz malzemeye çok benziyor” dedi.

Araştırma ekibi, malzemenin yıkanması ve filtrelenmesine yönelik deneyler yaptı.  Ardından her bir mikrofiber parçacık mikroskop altında yavaş ve dikkatli bir şekilde sayıldı. Kaplamanın mikroplastik dökülmeyi yüzde 93 oranında azalttığı, farklı sıcaklıklarda ve sıkma sırasında esnek kaldığı tespit edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya