Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan'ın Makeen ile Rolls-Royce şirketlerinden askeri alanda anlaşma

Suudi Arabistan'ın Makeen ile Rolls-Royce şirketlerinden askeri alanda anlaşma

Anlaşma, gemi motoru endüstrisini yerelleştirmek için imzalandı
Perşembe, 2 Şubat, 2023 - 19:15
Askeri gemi motorları üretimine ilişkin yapılan anlaşma, sektörü yerelleştirme ve geliştirme adımlarını destekler nitelikte. (SPA)

Suudi Motors Üretim Şirketi Makeen ile Rolls-Royce, Suudi Arabistan’da askeri ve güvenlik makamları tarafından kullanılan  MTU tip (F2000 - F4000) yüksek hızlı motorların üretimini yerelleştirmek için bir mutabakat zaptı imzaladı.

İmzalar, İktva 2023 fuarının oturum aralarında atıldı. İmza töreni Askeri Sanayi Kurumu Yardımcısı Kasım ek Miamani, Makeen Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed eş Şemari, Seven Şirketi Başkanı Süleyman el Babetin’in huzurunda Makeen CEO’SU  Abdullah  el Gamdi ve Rolls Royce Lisanslama ve Endüstriyel İşbirliği Direktörü Paul Rock arasında düzenlendi.

Söz konusu ortak stratejik iş birliği, sektörün yerelleşmesi ve gelişmesi açısından niteliksel bir harekete tanıklık eden askeri sanayi sektörünün yürüyüşünü destekler nitelikte olarak nitelendi. Suudi Arabistan Askeri Sanayiler Genel Otoritesi (GAMI), Suudi Arabistan Krallığı’nın stratejik bağımsızlığını güçlendirmeye yönelik hedeflerine ulaşma yolunda ilerlemek amacıyla sektörü geliştirmeye ve yerelleştirmeye yönelik planlara öncülük ediyor. Ayrıca, 2030 yılına kadar askeri teçhizat ve hizmetlere yapılan hükümet harcamalarının yüzde 50’sinden fazlasının üstlenilerek sektörün yerelleştirilmesi hedefine ulaşmak ve ülkenin ekonomisini desteklenmesini amaçlıyor.

GAMI, yerel fabrikanın yerelleştirme sürecini desteklemeye katkıda bulunmasını sağlamak amacıyla Rolls-Royce (MTU) ile üretilecek askeri gemi motorlarını çeşitlendirmeye çalışıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya