Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna, Fransa’dan Leclerc tankı ve savaş uçağı almak istiyor

Ukrayna, Fransa’dan Leclerc tankı ve savaş uçağı almak istiyor

Cuma, 3 Şubat, 2023 - 08:30
Ukrayna Savunma Bakanı Oleksey Reznikov

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Leclerc tankları ve savaş uçakları da dahil olmak üzere Fransız silahları temin etmeyi görüşmek üzere Paris'e gitti. 

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada Ukrayna kuvvetlerinin ilk tank sevkiyatını yakında alacağını duyurdu. Bu sevkiyatın içerisinde Alman yapımı Leopard 2, İngiliz yapımı Challenger 2 ve Amerikan yapımı Abrams olmak üzere 120 ila 140 modern Batı tankının yer alması bekleniyor.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov da geçtiğimiz Salı günü ülkesi için Leclerc tankları ve savaş uçakları da dahil olmak üzere saldırı amaçlı Fransız silahları temin etmeyi görüşmek üzere Paris'e gitti.  Bu gelişmiş Batı tanklarının önümüzdeki birkaç ay içinde savaş alanında kullanılması bekleniyor.

Wall Street Journal'ın haberine göre aylardır savaş uçağı isteyen Ukrayna, son günlerde taleplerini iki kat artırdı. Hava Kuvvetlerinin Sovyet döneminden kalma savaş uçakları filosunun yerine Amerikan F-16'larına, Alman veya İsveç yapımı uçaklara ihtiyacı olduğunu vurgulayan Kiev, böylece Rus güçlerini ülkenin her yerinden çıkarabileceklerini açıkladı. Eski Sovyet filosunun yerini alacak modern uçaklar elde etmeye çalışan Ukrayna, NATO’daki bazı ülkelerden 300'den fazla Amerikan, Alman ve İngiliz yapımı tank almak için taahhüt almıştı.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov Salı günü Paris'te yaptığı açıklamada, “Ukrayna'nın uçak ihtiyacı var ve Avrupalı destekçilerden F-16 uçaklarının yanı sıra İsveç veya Fransız uçakları alacak" dedi.


Erdoğan: Batı’nın Ukrayna’ya tank göndermesi riskli

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya tank göndermesini, sadece ‘silah baronlarının’ yararına olan riskli bir hareket olarak değerlendirdi. Erdoğan, “Ukrayna'ya tank gönderilmesi bir çözüm unsurudur diyemem” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yakın temas halinde olduğunu ve görüşmelerden netice alındığını kaydeden Erdoğan, dünyanın, diplomaside ülke liderleri arasındaki kişisel ilişkilerin önemine tanık olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her görüşmede mutlaka çözüme kavuşturulan konular olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Avrupa ülkelerinin Ukrayna dosyasında inisiyatif almaya cesaret edemediğini söyleyen Erdoğan, “İnisiyatif alma konusunda hiçbir Avrupa ülkesi bizim kadar cesur olamadı. Hatta bazıları aksini savundular. Tabii cesaret de tek başına yeterli değil, bir de taraflar nazarında, uluslararası kurumlar nazarında bir itibarınızın olması lazım” dedi.

Tahıl koridoru, esir değişimi ve Zaporijya Nükleer Santrali'nin güvenliği ve insani yardımlar konusunda Türkiye'nin hep çözümün bir parçası olduğunu söyleyen Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk görevini üstlenmeye ve barış müzakerelerini kolaylaştırmaya daimi olarak hazır olduğunu ifade etti.

Erdoğan, “Kalıcı barış için Türkiye olarak kolaylaştırıcı ve arabuluculuk görevini üstlenmeye her zaman hazırız. Avrupa'dan ve dünyadan da barış ve müzakere çağrılarına destek bekliyoruz. Ateşkesin ilanı ve adil çözüm vizyonuyla müzakerelerin desteklenmesi gerekiyor. Barışa dair umutlarımı her zaman canlı tutuyorum. Bu umudumu kaybetmiş olsaydım tahıl koridoru açılmazdı, esir değişimi yaşanmazdı. Gerek Amerika'nın gerek Almanya'nın tanklar, vesaireler bunların Ukrayna'ya gönderilmesi olayı bir çözüm müdür? Bu zamana vabeste bir durumdur. Tankların gönderilmesi bir çözüm unsurudur diyemem. Bunların hepsi riskli ve biraz da silah baronlarının işine yarıyor” diye konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya