Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’den Rus sporcuların 2024 Olimpiyatları’na tarafsız olarak katılmalarına destek

ABD’den Rus sporcuların 2024 Olimpiyatları’na tarafsız olarak katılmalarına destek

Cuma, 3 Şubat, 2023 - 08:45
Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre. (AFP)

Beyaz Saray dün yaptığı açıklamada ABD’nin Rusya ve Belarus sporcularının 2024 Paris Olimpiyatları’na tarafsız olarak katılmalarına verdiği desteği duyurdu. Zira Washington yönetimi, Ukrayna’ya yönelik saldırılar nedeniyle iki ülkenin bayraklarının ve ulusal amblemlerinin asılmasına karşı çıkıyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Karen Jean-Pierre gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘ABD’nin, Rusya ve Belarus spor federasyonlarının uluslararası spor federasyonlarındaki üyeliklerinin askıya alınmasını desteklediğini kaydetti. Sözcü, “Bu ülkelerden sporcular olimpiyat oyunları gibi uluslararası bir etkinliğe davet edilirse, Rusya veya Belarus’u temsil etmedikleri açık olmalı” ifadelerini kullandı.

AFP'nin haberine göre Pierre açıklamasının devamında ‘Rusya ve Belarus resmi bayraklarının, sloganlarının ve marşlarının kullanılmasının da yasaklanması gerektiğin’" vurguladı.

ABD’nin, belirli koşullarla da olsa Rus ve Belaruslu sporcuların 2024 Paris Olimpiyatları’na katılımını desteklemesinin, Ukrayna'nın bu tür bir adıma karşı çıktığı bir atmosferde, mevcut tartışmayı şiddetlendirmesi bekleniyor.

ABD böylece, geçtiğimiz perşembe günü Rus ve Belaruslu sporcuların tarafsız bir bayrak altında olimpiyatlara katılmasını desteklediğini açıklayan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo'nun görüşüne katılmış oldu.

Rus ve Belaruslu sporcuların olimpiyata bağımsız katılması yönünde görüşünü açıklayan Hidalgo ise France 2’ye verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

“Bence bu bir spor ve sporcuları rekabetten mahrum bırakmamak gerekir. Ama inandığım ve savunduğum şey şu ki spor dünyasının büyük bir bölümünde olduğu gibi federasyonun yarışmaya katılmaması gerekiyor. Bu ülkelerden sporcular Rus bayrağı altında değil tarafsız bir bayrak altında rekabet etmeli. Umarım 2023 Paris Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacağımız zamana kadar Ukrayna'daki savaş geride kalır... Koronavirüsten ve yaşadığımız onca şeyden sonra, spor yoluyla birlikte çalışmaya gerçekten ihtiyaç var."

Hidalgo’nun bu konudaki konumu karşısında Ukrayna adına konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Vadym Gutzeit ise oyunları boykot etme tehdidinde bulunduğu açıklamasında şunları söyledi:

"Ülkemiz için böyle bir durumu kabul edilemez. Tavrımız değişmedi: Ukrayna'da savaş devam ettiği sürece Rus ve Belaruslu sporcular uluslararası müsabakalara katılmamalı. Söylediklerimiz dinlenmezse, Olimpiyatları boykot etme ve oyunlara katılmama olasılığımızı göz ardı etmiyorum."

Diğer yandan İngiliz hükümeti de Ukrayna’yı olimpiyat oyunlarını boykot etmeye itebilecek bu karara karşı olduğunu bildirdi. Zira Ukrayna bir süre önce böyle bir boykota gidebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron'a Rus sporcuların olimpiyatlara katılmasını yasaklaması çağrısı yapmıştı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ise Rus sporcuların 2023 Paris Olimpiyatları’na katılması konusunun ‘daha ayrıntılı bir biçimde araştırılması gerektiğini’ duyurdu.

Uluslararası federasyonların birçoğu, Rusya’nın Ukrayna'ya saldırmasından sonra, geçen şubat ayından bu yana Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin Rus ve Belaruslu sporcuları yasaklama tavsiyesine uyarken bu sporcuların, 2023 Paris Olimpiyatları’na katılımı hakkında da tartışmalar arttı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden şu açıklamada bulunuldu:

"Sırf pasaportu nedeniyle bir sporcunun müsabakalara girmesi engellenemez. Bu nedenle sporcuların katı şartlar altında da olsa müsabakalara katılmaları için bir yol bulunmalı.”


Editörün Seçimi

Multimedya