Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan ve Irak emin adımlarla koordinasyon ve iş birliğini derinleştirecek

Suudi Arabistan ve Irak emin adımlarla koordinasyon ve iş birliğini derinleştirecek

Cuma, 3 Şubat, 2023 - 09:00
Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan (SPA)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Suudi Arabistan ve Irak ilişkilerinin, iki ülke ve kardeş halklar arasındaki yakın ilişkilerin derinliğini teyit eden büyük bir pozitif ivmeye tanık olduğunu söyledi.

Prens Faysal, dün Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin ile Bağdat’ta düzenlediği ortak basın toplantısında, “Bu ilişki, her iki ülkenin liderliğinin direktifleri sayesinde son dönemde büyük bir pozitif ivmeye tanık oluyor. İki ülke yetkilileri, ilişkilerdeki büyük ivmeyi devam ettirmek, bundan özellikle ekonomik ve kalkınma cephesinde derinleşen koordinasyon ve işbirliğinde yararlanmak için yakın işbirliği içinde çalışıyor” dedi.

Suudi Bakan, “Bu bağlamda, Irak hükümetinin refah ve istikrarı artırma yönündeki tüm çabalarını destekliyoruz ve Irak’ın büyüme ve refahının sürdürülebilir olması için çalışıyoruz. Birçok proje ve fırsatın devreye girmesi için çalışan Ortak Koordinasyon Konseyi’ni devreye sokarak, bu alanda destek ve işbirliği için birlikte çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Prens Faysal, Irak’ın tanık olduğu ekonomik gelişmeye övgüde bulunarak, “Ayrıca Suudi Arabistan’daki hızlı ekonomik gelişme, iki ülkede büyük fırsatların yaratılmasına etkili bir şekilde yansıdı. Bu da iki kardeş halkın sürdürülebilir refahına fayda sağlayacak ve tüm bölgeye olumlu yansıyacak” dedi.

Kalkınma hedeflerine ulaşmak için bölgede güvenlik ve istikrarı artırmanın önemine vurgu yapan Suudi Bakan, “Güvenlik ve istikrarın sağlanması için iki ülke arasında yakın ve sürekli bir koordinasyon mevcut” diye ekledi.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ise, ülkesinin Suudi enerji sistemi ve Körfez ülkeleriyle bağlantı kurarak elektrik elde etmeyi dört gözle beklediğini vurguladı.

Suudi yatırım şirketlerini Irak’ta çalışmaya çağıran Hüseyin, Suudi Arabistan ile güvenlik ve uyuşturucuya karşı mücadelede devam eden işbirliğine dikkat çekti.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed El-Sahhaf’ın açıklamasına göre, Prens Faysal Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin ile görüşmesinde, yakında yapılması beklenen Irak-Suudi Arabistan Ortak Koordinasyon Konseyi toplantısının yanı sıra ekonomi, yatırım ve bölgesel güvenlik alanlarındaki ikili ilişkileri görüştü.

Sözcü, Prens Faysal’ın ziyaretinin Tahran ile Riyad arasındaki diyaloğun yeniden başlatılmasına ilişkin görüşmeleri içerip içermeyeceğine ilişkin olarak ise şunları söyledi;

“Tahran ile Riyad arasındaki diyalog ikili bir meseledir. Tarafların ortak çıkarları için gerekli düzenlemeleri yansıttığı için bölgedeki diyalog yollarını destekliyoruz.”

Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid, Prens Faysal bin Ferhan’ı Bağdat’taki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti.

Suudi bakan görüşmede, Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz’in selamlarını ve Irak’ın daha fazla ilerleme ve kalkınmasına yönelik dileklerini iletti.

İki ülke ve halkları birleştiren kardeşlik ilişkilerini her alanda güçlendirme yollarının ele alındığı görüşmede, birçok bölgesel ve uluslararası konuya yönelik ortak koordinasyonu yoğunlaştırma konusu da tartışıldı.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani de Prens Faysal ile görüştü.

Prens Faysal, Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın selamlarını ve Irak’ın daha fazla ilerleme ve kalkınmasına yönelik dileklerini iletti.

Görüşmede ortak ilgi alanına giren birçok bölgesel ve uluslararası konuyu tartışmanın yanı sıra Suudi Arabistan-Irak ilişkilerini iki ülke ve kardeş halkların çıkarlarına hizmet edecek şekilde geliştirme yolları gözden geçirildi.

Prens Faysal bin Ferhan, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed el-Halbusi ile de bir araya geldi.

Görüşmede Suudi Arabistan-Irak ilişkileri birçok ortak işbirliği alanında gözden geçirildi.

Şarku’l Avsat’a özel açıklama yapan, Irak Siyasi Düşünce Merkezi Başkanı Dr. İhsan eş-Şammari, “Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı’nın Irak ziyareti, özellikle de Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani hükümeti döneminde üst düzey bir Suudi yetkilinin ilk ziyareti olduğu için çok önemli. Bu Riyad ve Bağdat arasında ilişkinin çok istikrarlı ve sağlam olmasını desteklemeye yönelik karşılıklı arzu izlenimi veriyor” dedi.

Şammari, Irak’a yapılan bu ziyaretin, ülkede özellikle ekonomik sektördeki krizlerin tırmandığı bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çekerek, “Irak, Suudi Arabistan’ı doğrudan ve dolaylı yatırımlarla Irak ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunabilecek en önemli ülkelerden biri olarak görüyor” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya