Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Irak ile olan Stratejik Çerçeve Anlaşması’na bağlılığını vurguladı

ABD, Irak ile olan Stratejik Çerçeve Anlaşması’na bağlılığını vurguladı

Cuma, 3 Şubat, 2023 - 13:30
Irak Başbakanı Muhammed Şiya  es-Sudani.

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı aıklamayla, Beyaz Saray'ın Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani liderliğindeki mevcut Irak hükümetine ilişkin bir değişikliğe gittiği konusunda son dönemde ortalıkta dolaşan şüpheleri ortadan kaldırdı.

Bu açıklama, ABD Başkanı'nın Irak Başbakanı ile yaptığı ve ABD'nin Irak'ın istikrarına olan bağlılığını tazelediği telefon görüşmesi sırasında geldi. Görüşmede, eski Irak Başbakanı Nuri el Maliki döneminde, 2008 yılında Bağdat ile Washington arasındaki ilişkiyi düzenleyen Stratejik Çerçeve Anlaşması konusu ele alındı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada Biden’ın Irak Başbakanı ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde bölgesel gelişmeleri ele aldığı belirtildi. Biden'ın görüşmede, ABD'nin Irak ile imzalanan Stratejik Çerçeve Anlaşması'na bağlılığını teyit ettiği ifade edilirken liderlerin, DEAŞ’ın bir daha asla Irak halkını, bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit etmemesini sağlamaya yönelik taahhütlerini yinelediği kaydedildi.

Açıklamada, bugün Beyaz Saray'da Biden ile görüşen Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın da görüşmeye katıldığı belirtilerek Kral Abdullah'ın ortak stratejik altyapı projeleri de dahil olmak üzere Ürdün'ün Irak'a verdiği desteği teyit ettiği aktarıldı.

Ayrıca ABD Başkanı’nın Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin'in gelecek hafta Washington'a yapacağı ziyareti de memnuniyetle karşıladığı vurgulandı.

Bden'ın Sudani ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi, Hüseyin ve Irak Merkez Bankası Başkanı Ali Allak’ın ABD Federal Bankası ile artan dolar fiyatları krizini görüşmek üzere Washington'a gerçekleştirmeleri beklenen ziyarete günler kala geldi. Irak, doların fiyatını düşürerek pazarın istikrarını sağlayabilmesi için kendisine ‘ödemesiz bir süre’ tanınmasını umuyor. Irak Başbakanı, iki gün önce Irak devlet televizyonunda yaptığı bir açıklamada, halihazırda ABD'yi ziyaret etmesini engelleyen koşullar olduğunu ima etti. Ancak Biden'ın çağrısı bu şüpheleri ortadan kaldırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya