Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin: Balonun ABD üzerinde uçması mücbir sebeplerden kaynaklanıyor

Çin: Balonun ABD üzerinde uçması mücbir sebeplerden kaynaklanıyor

Cumartesi, 4 Şubat, 2023 - 12:30
Çinli yetkili Wang Yi (EPA9)

Çin Dışişleri Bakanlığı bugün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, 'Çin casus balonunun' ABD üzerinde uçmasının mücbir sebeplerden kaynaklandığını belirterek, politikacıları ve Amerikan medyasını durumu Çin'in itibarını sarsmak için kullanmakla suçladı.

Washington, bunun ABD egemenliğini 'açık bir şekilde ihlal eden' casus balon olduğundan şüphelendiğini doğrularken, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Cuma günü başlaması beklenen Çin ziyareti ertelendi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Çin, uluslararası hukuka her zaman sıkı bir şekilde bağlı kaldı ve tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterdi" ifadeleri kullanıldı. 

Bakanlık, Blinken'in ziyaretinin ertelenmesine ilişkin ise 'ABD'nin kendi meselesi olduğunu ve buna saygı duyduklarını' açıkladı.

Bakanlık başka bir açıklamada, Çin Dışişleri Merkez Komitesi başkanı Wang Yi'nin Cuma akşamı Blinken ile telefonda görüştüğünü ve olayların sakin ve profesyonel bir şekilde nasıl ele alınacağını tartıştığını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya