Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Portekiz, Ukrayna’ya Leopard tankları gönderecek

Portekiz, Ukrayna’ya Leopard tankları gönderecek

Cumartesi, 4 Şubat, 2023 - 15:30
Leopard tankı (DPA)

Portekiz Başbakanı Antonio Costa bugün (Cumartesi) ülkesinin Ukrayna’ya Leopard 2 tankları göndereceğini açıkladı. Ancak Costa, kaç tank gönderileceğine ilişkin bir sayı belirtmedi.

Costa, Portekiz’deki arızalı Leopard tanklarının onarımı için yedek parça almak üzere Almanya ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Orta Afrika Cumhuriyeti ziyareti sırasında Lusa haber ajansına konuşan Costa, “Şu anda bazı tanklarımızı yenilemek için çalışıyoruz. Tankların sayısını biliyorum. Ukrayna’ya göndereceğiz. Ancak sayısı süre içinde açıklanacak” dedi.

Portekiz Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanı Amiral Antonio Silva Ribeiro, geçen ay ülkesinin 37 adet Leopard 2 tankına sahip olduğunu söyledi. Ancak yerel basında çıkan haberlere göre bu tankların çoğunun işe yaramadığı bildirildi.

Costa, Portekiz’in çalışmayan tankların onarımı için yedek parça almak üzere Almanya ile temas halinde olduğunu belirterek, Mart ayı sonuna kadar bazı tankların Ukrayna’ya teslim edileceklerini belirtti.

Savunma Bakanlığı, güvenlik nedeniyle silah sistemlerinin ve teçhizatının çalışabilirliği hakkında yorumda bulunmayacağını açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba geçen hafta yaptığı açıklamada ülkesinin, 12 ülkeden oluşan koalisyon tarafından sağlanan ilk tank sevkiyatı kapsamında Batı’dan 120 ila 140 tank alacağını söyledi.

Ukrayna, Rus işgalini püskürtmesine yardımcı olmak için Batı’dan ana muharebe tankları sağlama sözü aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya