Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husiler, Yemen dışında çalışmak isteyenlere seyahat kısıtlamaları getiriyor

Husiler, Yemen dışında çalışmak isteyenlere seyahat kısıtlamaları getiriyor

Kısıtlamalar arasında belirli ödeme yapılmaması, akrabaların bilgilerinin kaydedilmesi ve belirli saç kesimlerinin zorunlu kılınması. var
Cumartesi, 4 Şubat, 2023 - 13:45
Yurt dışına çıkmak isteyen Yemenliler, Husi milislerin onayını bekliyor. (Şarku’l Avsat)

Husi milisler, çalışmak için yurt dışına seyahat etmek isteyen Yemenlilere yönelik kısıtlamaları sıkılaştırırken, belirli miktarda para ödemek, akrabalarının bilgilerini paylaşmak ve ayrıca seyahat etmelerine izin vermek için belirli bir saç kesimi de yaptırma zorunluluğu getirdi.

Sana’daki Şarku’l Avsat’a aktardığı bilgilere göre darbeci grup, ailelerine destek olmalarını sağlayacak iş fırsatları arayışıyla ülke dışına seyahat etmek isteyen Yemenlileri hedef aldı. Husiler, söz konusu Yemenlileri mezhepsel konferanslara katılmaya zorlarken, yeni haraç tedbirleri ve kısıtlamalar dayatmak için harekete geçti.

Yapılan açıklamalar darbeci grubun, savaş cephelerine katılmak yerine geçimlerini sağlamak için Yemen dışına çıkmaya karar veren, çoğu genç erkeklerden oluşan binlerce Yemenliden intikam aldığı yönünde. Bu çerçevede kaynaklar, Husi milislerin ülke dışında çalışmak üzere çıkış vizesi olan yolcuları, kişi başına 5 bin 500 riyal (yaklaşık 10 dolar) olarak tahmin edilen meblağları ödemeye mecbur ettiğini aktardı.

Milisler, yolcuları Yemen dışındaki aileleri ve akrabaları hakkında ayrıntılı bilgileri içeren bir ‘veri formu’ doldurmanın yanı sıra söz konusu miktarları da ödemeye zorluyor.

Yolcuları seyahat prosedürlerini tamamlamaları için günlerce beklemelerken milisler, Husilere belirli bir saç kesimi olmayanların Sana’daki Suç Delilleri Genel Müdürlüğü binasına girmesine izin vermiyor.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Yemenlilerin mağduriyeti, prosedürlerin tamamlanması için milisler tarafından onaylanan yasa dışı ücretlerle ikiye katlanıyor. Yemenliler, Husileri ‘bu yasa dışı önlemler yoluyla kendilerini göçten caydırıp savaşmak için saflarına katılmaya zorlamakla’ suçluyor.

Yemenliler, milislerin geriye kalan seyahat prosedürlerini tamamlamalarını engellemek için herkesi her gün yaklaşık iki saat boyunca sırada beklettiklerini belirtirken bu yöntemle Husi lider Abdulmelik el-Husi tarafından kaydedilen seferberlik konferanslarına katılmalarının amaçlandığını kaydetti.

Abdulmelik el-Husi, genel olarak konuşmalarında ‘inanç kimliğini takip’ konusuna değiniyor. Ayrıca gelenek ve göreneklerle ilgili radikal mezhepsel inançlara ve grup liderlerinin dış görünüşüne bağlı kalmanın gerekliliğine de dikkat çekiyor.

İb vilayetinden Sameh, saç kesiminin milisler tarafından onaylanan şartnamelere uymadığı gerekçesiyle seyahat prosedürlerinin geri kalanını tamamlamak için Suç Delilleri Departmanı’na girmesinin engellendiğini söyledi. “Saatlerce içeride kaldıktan sonra departmandan çıkmamı istediler. Saçımı kestirip ertesi gün gelmem istenerek o gün içeri alınmadım” dedi.

Sameh ayrıca insanlara baskıyı artırmayı, acılarını katlamayı ve para kazanmayı amaçlayan Husilerin faaliyetlerinin, milislerin yolcu taşıyan otobüsleri çeşitli kontrol noktalarında durdurup hareketlerini engellemeye kadar uzandığını vurguladı.

Husilerin binlerce Yemenli yolcuya yönelik fırsatçı ve keyfi önlemleri, milislerin geçen yılın şubat ayı başlarında sahada uygulamaya başladığı eski önlemlerin devamı niteliğinde.

Darbeci gurup söz konusu dönemde, ülke dışında çalışmak için çıkış vizesi olan yolculara ‘ağır’ önlemler uyguladı. Ayrıca kontrolü altındaki alanları terk etmelerine izin verecek izin belgeleri almadıkları gerekçesiyle binlerce Yemenliyi kontrol noktalarından geri çevirdi.

Bazı yolcular, milislerin kendilerini taşıyan otobüsleri durdurup, yasa dışı bahanelerle seyahat etmelerini engellediğini aktardı. Yolcular ayrıca Gurbetçiler Bakanlığı’ndan ön izin almak için Sana’ya dönmeye zorlandıklarını da vurguladı.

Husilere bağlı kontrol noktalarında seyahat etmeleri engellenen binlerce vatandaşa, belgelerini teslim etmeden Sana veya başka bir vilayetten ayrılmalarına izin verilmeyeceği bildirildi. 

Seyahat acentelerinin Husi kararları hakkında kendilerini bilgilendirmediğini belirten Yemenliler, darbecilerin eylemlerinin keyfi olduğunu ve o dönemde özellikle de seyahat izni alabilmek için Sana’ya dönmeye zorlanmaları sonrasında kendilerine büyük miktarda para ödemek zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Yolcular, söz konu keyfi kararlar çerçevesinde Husi grubun, tüm prosedürlerini tamamlayan yolcuların da aynı bakanlıktaki sözde ‘dış işgücü piyasası araştırması’ için Yemen işçi topluluğu ofislerine hitaben ‘yolcunun işlemlerinin tamamlanmasında bir sakınca yoktur’ yazılı resmi bir belge almasını gerektiren bir karar açıkladığını kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya