Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da uygulanan ‘mezbahaları geliştirme’ planının et fiyatları üzerindeki etkisi

Mısır’da uygulanan ‘mezbahaları geliştirme’ planının et fiyatları üzerindeki etkisi

Tüm şehirlerde proje çalışmaları organize edilirken hükümetin talimatları da harfi harfine takip ediliyor.
Cumartesi, 4 Şubat, 2023 - 14:15
Yerel Kalkınma Bakanı ve Tarım Bakanı, Mısır şehirlerinde mezbahaları geliştirme projesinin ilk aşamasını görüştü. (Yerel Kalkınma Bakanlığı)

Mısır hükümetinin ülke genelinde ‘mezbahaları geliştirme’ planını açıklaması, söz konusu adımın kırmızı et fiyatlarındaki yükselmeyi durdurmaya yetip yetmeyeceğine ilişkin soru işaretlerine neden oldu.  Mısır, Ukrayna’daki savaşın yansımalarından etkilenerek, emtia fiyatlarında önemli bir artışa tanık oluyor. Yerel et fiyatlarında son dönemde ardı ardına artışlar kaydedilirken, kırmızı etin kilogram başına fiyatı 250 cuneyhi aştı.

Mısır, para biriminin dolar karşısında değer kaybetmesinin ardından pahalılık kriziyle karşı karşıya kaldı. Mısır’da enflasyon oranları son beş yılın en yükseğine çıkarak rekora imza attı.  Mısır hükümeti, ‘en modern teknolojik sistemleri kullanarak ve tüm teknik, çevresel ve sağlık gereklilikleri dikkate alarak, şehirlerdeki tüm mezbahaların verimliliğini ve sayılarını artırmak için entegre bir plan uygulayacağını’ duyurdu.

Yerel Kalkınma Bakanı Hişam Amene dün konuya dair şu açıklamada bulundu:

“Bakanlık, vatandaşa güvenli, sağlıklı ve kaliteli etin uygun fiyatlarla sunmak, gençlere iş imkanı sağlamak ve ithalatın azalmasına katkı sağlamak amacıyla, devletinin söz konusu projedeki yatırımlarını korumaya, et ve deri işleme faaliyetleri açısından bu sektörü geliştirmek için tüm mezbahaları yönetme ve işletmeye yönelik modern ve ekonomik bir sistem belirlemeye çalışıyor.”

Gözlemciler, ‘kırmızı et fiyatlarının yüksek yem fiyatından ve dolayısıyla üretim maliyetindeki artıştan etkilendiğine’ inanıyor ve ‘mezbahaları geliştirme planının, mevcut et fiyatlarının yükselmesinin ana nedeni oldukları için yem satıcılarını hedef aldığını’ vurguluyor. Mısır’daki Kasaplar Sendikası başkanı Yusuf el-Besumi, birkaç gün önce yaptığı açıklamalarda ‘et fiyatlarının gelecekte artacağı’ tahminde bulunmuştu.

Mısır hükümeti daha önce birçok kez ‘kontrol kampanyaları’ uyguladı ve yüksek fiyatlara karşı koymak için ‘indirimli mallara yönelik satış yerleri’ tahsis etti. Mısır’daki yerel yetkililer, ‘gıda ürünleri tekelcilerine, krizlere neden olan ve fiyatları yükseltenlere müsamaha göstermediklerini’ belirtti.

Yerel Kalkınma Bakanı Hişam Amene ve Mısır Tarım ve Arazi Bakanı Seyyid el- Kuseyr’in yanı sıra bir dizi yetkili ve vali ile birlikte dün, şehirlerdeki mezbahaların geliştirilmesi ve verimliliğinin artırılmasına yönelik ulusal projenin ilk aşamasının ilerleyişi ve devam eden projelerin hayata geçirme oranları gözden geçirildi.

Mısır Yerel Kalkınma Bakanlığı’ndan şu açıklamada bulunuldu:

“Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi yönetiminin vatandaşların sağlığını dikkate alması ve kırmızı eti yüksek kalitede ve uygun fiyatlarla satılmasının sağlanması yönündeki talimatları kapsamında, ilk aşamadaki mezbahanelerin sayısı 22 şehirde 41’e ulaştı. Proje, tüm ürünleri ve atıkları ekonomik açıdan uygun şekilde değerlendirerek, çevreyi kirlilikten korumayı ve katma değeri artırmayı hedefliyor.”

Mısır Tarım Bakanı da ‘toplantıda, sistemin ilgili tüm organlar arasında entegrasyonu sağlamak için Çevre Bakanlığı ve Gıda Güvenliği Kurumu ile koordineli olarak çalışmalısı ve mezbahaların gelişiminin belirlenen zamanlarda tamamlanmasının yanı sıra tüm gerekliliklerin karşılanması gerektiğinin vurgulandığını’ belirtti.

Mısır hükümeti piyasalarda et fiyatlarının istikra kazanmasına  katkıda bulunmak amacıyla mobil tesisler, Tedarik Bakanlığı satış noktaları ve Ulusal Hizmet Projeleri Birimi satış merkezleri aracılığıyla kırmızı eti makul fiyatlarla satışa sunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya