Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO’nun Ukrayna raporu ABD ve Rusya’yı karşı karşıya getirdi

WHO’nun Ukrayna raporu ABD ve Rusya’yı karşı karşıya getirdi

Pazar, 5 Şubat, 2023 - 12:30
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus (Reuters)

ABD ve Rusya arasında Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Ukrayna’daki insani krizle ilgili raporu üzerine bir çatışma yaşandı. Moskova bunun siyasi amaçlı olduğunu söylerken, Washington raporun hızlı bir şekilde güncellenmesi çağrısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un raporu, üyeleri Rusya ve ABD’yi içeren WHO Yönetim Kurulu’na sunuldu.

Raporda 2022’nin ilk 9 ayındaki olaylar ele alındı. 24 Şubat’ta Rusya tarafından işgal edilen Ukrayna’daki durum, dünya çapında 8 akut sağlık acil durumundan biri olarak sıralandı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığına göre raporda, 17,7 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğu, 7,5 milyon Ukraynalı mültecinin Avrupa’da bulunduğu, 14 binden fazla sivil zaiyat belgelendi.

WHO raporuna göre, dünya çapında sağlık tesislerine ağır silahlarla yapılan 471 saldırıdan 448’i Ukrayna’da meydana geldi.

WHO Yürütme Kurulu’ndaki Rusya temsilcisi, raporun siyasi amaçlı olduğunu ve tek taraflı bir anlatıya dayandığını söyledi. Raporun dayandığı Ukrayna bilgilerini asılsız suçlamalar olarak nitelendirdi.

Moskova, Ukrayna şehirlerinin yıkılmasına, binlerce askerin ölmesine ve küresel ekonominin bozulmasına yol açan özel bir askeri operasyon olarak tanımladığı operasyonu başlattığından beri Ukrayna’daki sivilleri hedef almadığını iddia ediyor.

ABD’nin BM Cenevre Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sheba Crocker, Eylül ayından bu yana Ukrayna’daki olayları belgelemek için raporu güncelleme çağrısında bulundu.

Crocker, “Rus saldırıları, sivillere ve Ukrayna’nın hayati altyapısına benzeri görülmemiş zararlar verdi. Bu ölüm ve yıkım, çocukları, yaşlıları ve diğer savunmasız insanları hayati sağlık hizmetlerine erişimden mahrum ediyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya