Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Wagner Başkanı: Bahmut’un kuzey kesimlerinde şiddetli çatışmalar devam ediyor

Wagner Başkanı: Bahmut’un kuzey kesimlerinde şiddetli çatışmalar devam ediyor

Pazar, 5 Şubat, 2023 - 15:45
Ukraynalı askerler, Bahmut yakınlarında bir uçaksavar silahı ateşliyor (EPA)

Rus paralı asker grubu Wagner’in Başkanı Yevgeny Prigojin, haftalardır Rus güçlerinin ilgi odağı olan Ukrayna’nın Bahmut kentinin kuzey kesimlerinde şiddetli çatışmaların devam ettiğini bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre Prigojin, askerlerinin geri çekilmeyen Ukraynalı güçlere karşı ‘her sokak ve her ev için savaştığını’ söyledi.

Rus kuvvetleri haftalardır Donbas bölgesindeki Bahmut kentini kuşatmaya ve ele geçirmeye çalışıyor ve görünüşe göre yavaş, ezici ve maliyetli bir ilerleme kaydediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, son günlerde Bahmut etrafındaki durumun zor olduğunu defalarca söyledi.

Zelenskiy Cuma günü yaptığı açıklamada, “Kimse Bahmut’u vermeyecek. Elimizden geldiğince savaşacağız. Bahmut’u kalemiz olarak görüyoruz” dedi.

İngiltere Savunma Bakanlığı ise, bugün Rusya’nın Bahmut’u kuşatma girişiminde ‘küçük ilerlemeler’ kaydettiğini bildirdi.

Prigojin, Rus medyasında Ukrayna askerlerinin Bahmut’u terk ettiği yönündeki haberleri de yalanladı.

Telegram kanalından yaptığı açıklamada, 1Ukrayna güçleri hiçbir yerde geri çekilmiyor. Sonuna kadar savaşıyorlar. Kuzey mahallelerinde her sokak, her ev ve her merdiven boşluğu için şiddetli çatışmalar yaşanıyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya