Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hamaney protestolarda gözaltına alınanlar da dahil on binlerce tutukluyu affetti

Hamaney protestolarda gözaltına alınanlar da dahil on binlerce tutukluyu affetti

Pazar, 5 Şubat, 2023 - 15:00
İran’ın dini lideri Ali Hamaney (Reuters)

İran’ın dini lideri Ali Hamaney, son hükümet karşıtı gösteriler sırasında güvenlikle ilgili suçlamalardan gözaltına alınanlar da dahil on binlerce tutukluyu affetti.

Şarku’l Avsat’ın İran devlet televizyondan aktardığı habere göre, 1979 İslam Devrimi’nin yıldönümü vesilesiyle alınan af kararı uyarınca, ‘yabancı istihbarat için casusluk, yabancı ajanlarla doğrudan temas, kasten cinayet veya yaralama, devlet malına zarar verme veya kundaklamayla suçlanan kişiler’ dışındaki tutuklular affedildi.

ABD merkezli İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı’na (HRANA) göre, Kürt genç kız Mahsa Amini’nin gözaltında ölmesinin ardından başlayan hükümet karşıtı protestolarda yaklaşık 20 bin kişi gözaltına alındı.

İran, protestolara katıldıkları gerekçesiyle şu ana kadar dört kişiyi idam etti ve bu da geniş çapta uluslararası eleştirilere yol açtı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya