Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fatma Haşimi, babasının ölümüyle ilgili şüpheleri yeniden gündeme taşıdı

Fatma Haşimi, babasının ölümüyle ilgili şüpheleri yeniden gündeme taşıdı

Pazartesi, 6 Şubat, 2023 - 09:30
İran eski cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin kızı Fatma Haşimi. (Arşiv)

Aktivist Fatma Haşimi tarafından yayınlanan, babası eski İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin ölümünün altıncı yıl dönümünden yeniden gündeme getirdiği ve Rafsancani’yi şehit olarak nitelediği video sosyal medyada hızla yayıldı.

Haşimi, 12 Ocak’ta babası için düzenlenen törene katılmadığını belirterek ülkenin durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Törene katılmadığı için babasından özür dileyen Haşimi yayınladığı videoda şu ifadeleri kullandı:

“Şehit babacığım, günlerimiz iyi gitmiyor, hepimiz kötüyüz. Vatandaşlarımız hüsrana uğramış, üzgün ve çaresiz. Herkes İran’ın geleceği konusunda endişeli. Ekonomik, yaşamsal, siyasi, ahlaki ve toplumsal sorunlar her geçen gün artıyor. Sevgili babacığım; din ve halk adına İslam’a haksızlık ediliyor. Gücü ve nüfuzu yüksek olan bazı kimseler halen isminizi anmaktan bile korkuyor.  Kamuoyunda ve tarih hafızasında sizi yok edebileceklerine inanıyorlar.”

Rafsancani, 7 Ocak 2017’de İranlı yetkililere ait bir yüzme havuzundayken kalp krizinden öldü. Ancak Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre bu Haşimi ailesindeki ilk şüpheli ölüm değil.

Rafsancani 82 yaşındaydı ve 20 yıldan fazla bir süredir Parlamento Koruma Konseyi ve hükümet arasında yaşanan çatışmanın çözümüne başkanlık ediyordu.

Pragmatik bir politikacı olan Rafsancani, şu anki İran Dini Lideri Ali Hamaney’in Humeyni’nin halefi olarak atanmasından sonra İran’ın ilk cumhurbaşkanı olarak görev yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya