Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cilt ile antioksidanlar arasındaki ilişki

Cilt ile antioksidanlar arasındaki ilişki

Pazartesi, 6 Şubat, 2023 - 09:30
Alkolden elde edilen antioksidanlar cildin yenilenmesinde fayda sağlıyor.

Highlands merkezli bir cilt bakım şirketi, Robert Gordon Üniversitesi'nin araştırmaları doğrultusunda alkollü içecekleri damıtarak bunu kozmetik ürünlerinde kullandı.

İngiltere merkezli The Indipendent gazetesinin haberine göre Robert Gordon Üniversitesi Eczacılık ve Yaşam Bilimleri Fakültesi'nde yürütülen kapsamlı araştırmada alkolden çıkarılan antioksidanların, cildi canlandırmada etkili olduğu kaydedildi. Bulunan doğal bileşenin, lüks cilt bakım ürünleri üreten ZAZA & CRUZ’un koleksiyonunda kullanıldığı kaydedildi.

Araştırmayla, alkollü içecekten elde edilen bir madde, hücreler için antioksidan olarak lk kez kullanıldı.

Proje, şirketleri akademi ile buluşturan Interface Vakfı'nın 2013 yılında kurulan ve yüksek kaliteli cilt bakımı ve doğal içerikler konusunda uzman olan ZAZA & CRUZ'un sahibi Rebecca Hastings ile bir araya gelmesiyle meyvelerini vermeye başladı.

Ürün grubu başarılı oldu. Zira ürünler yalnızca cildi gençleştirip nemlendirmekle kalmayan, aynı zamanda hücre hasarına karşı koruma da sağlayan ve yaşlanmayla savaşmaya yardımcı olan benzersiz, doğal bir içerik karışımıyla müşterilerin güvenini kazandı.

Rebecca Hastings, projeye katılmaları için bazı alkollü içecek üreten fabrikaya başvurdu ancak olumlu cevap yalnızca Dingwall'daki GlenWyvis Distillery adında yerel bir içki fabrikasından geldi. Söz konusu fabrikanın yönetimi, projenin bir parçası olmayı ve bilim insanlarına test için numune sağlamayı memnuniyetle kabul etti.

İskoçya’da yürütülen projenin sonuçları, alkolün damıtma işleminden elde edilen içerikleri ve polifenolleri cilt bakım ürünlerine dahil etmenin cildi güçlendirmeye, oksidatif hasarla savaşmaya, iltihabı ve şişkinliği azaltmaya ve cilt kızarıklığını gidermeye yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Damıtma yoluyla elde edilen özün bu yeni haliyle kullanımı; başlangıçta bir Japon şirketinin 1970'lerde alkollü bir içeceğin fermantasyon sürecindeyken cilt üzerinde yararlı etkiler gösterdiğini ortaya koymasından esinlenilmesi sonucu ortaya çıktı. Rebecca ile Interface yetkililerini harekete geçiren de buydu.

Rebecca, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Proje ve elde edeceğimiz sonuçlar konusunda heyecanlıydık. İşletme sahibi olarak araştırma ekibinin deneyimi, araştırma tesisleriyle elde edebilecekleri sonuçlara güvenmeme yardımcı oldu. Üniversite ve Interface ile çalışmak yüzümü geleceğe çevirmeme yardımcı oldu.Br İskoç şirketi olarak bana verdikleri tüm destek için ekibe ne kadar teşekkür etsem az."


Editörün Seçimi

Multimedya