Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

2023 Kainat Güzeli’nin tacı Lübnan imzası taşıyor

2023 Kainat Güzeli’nin tacı Lübnan imzası taşıyor

Frad Mouawad, Şarku’l Avsat’a, “Lübnanlı gençlere layık bir taç tasarlamak istiyorum” açıklamasında bulundu
Pazartesi, 6 Şubat, 2023 - 11:15
2023 Kainat Güzeli, Mouawad Evi’nin tacını takıyor (Mouawad House of Jewelry/ Mouawad Mücevher Evi)

Bu yılki Kainat Güzeli’nin tacının mükemmel bir Lübnan eseri olduğunu kim bilebilirdi?

Yaklaşık 6 milyon dolara mal olan nadide parça, Mouawad House of Jewelry (Mouawad Mücevher Evi) imzası taşıyor. Bu girişimin sahibi ise 1890 yılında kurulan mücevher evinin dördüncü kuşağından Frad Mouwad.

2013 yılında Wells X tarafından dünyanın en zengin sekizinci elmas sahibi olarak gösterilen Mouawad, değerli taşları, özellikle renkli olanları çok seviyor. O, ülkesinin adını dünyaya duyurmaya katkıda bulunan Lübnanlı kreatif bir isim. Mouawad, çocukluğundan beri mesleğine tutkuyla bağlı olarak, mücevher evine her gelen ve giden tasarımları denetler, böylece değerli taşların keşfinden tasarımına ve tamamlanmasına kadar olan yolculuğunu takip eder.

Mouawad, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Kullandığımız her taşın hikayesini ve kıymetini biliyorum. Buna dayanarak da ona uygun tasarıma karar veriyorum.”

Mouawad, değerli taşlar hakkındaki engin bilgisinin, Amerika’daki GIA Gemoloji ve Mücevherat Üniversitesi'nde bu konuda uzmanlaştıktan sonra doruk noktasına ulaştığına dikkat çekti.

Frad, 21 yaşında babası Robert'ın yanında çalışmaya başladı ve kısa sürede iş tecrübesi kazandı. Frad’ın değerli taşlarla ilgili ilk hikayesi Sri Lanka'da başladı. Buradan 27 karatlık mavi bir safir taşı satın aldı ve onu ovalayıp üzerinde çalıştıktan sonra iyi bir maddi kazanç karşılığında sattı ve böylece değerli taş ticaretiyle olan hikayesi başladı.

Taç, elmaslar ve değerli taşlarla süslenmiş (Mouawad Mücevher Evi)

Kainat Güzeli’nin tacının "İyilik için Güç (Force For Good)" adını taşıması tesadüf değil. Tacın olağanüstü tasarımı, en önemlisi “olumlu değişim” olan, farklı mesajlar taşıyor. “Kainat Güzeli” unvanını kazanan genç kızın işine ve ilgi alanlarına bu mesajdaki izi bırakması gerekiyor.

Tamamen el işi ve işlemeli olan taçta, 108.44 karat mavi safir ve 48.12 karat beyaz pırlanta bulunuyor. Taca yakından bakıldığında, tabanındaki dalgalı buklelerin bir yılanın başına benzediği görülüyor. Bu, rakipleri ve statükoyu sürdürmekten fayda sağlayanları ikna etmenin önündeki zorlukları sembolize ediyor.

Bakışlar tacın tabanından yukarı doğru çevrildikçe, rengin yoğunluğu pırlantanın parlak beyazından safirin yumuşak mavisine dönüşüyor. 45,14 karat ağırlığında armut şeklinde parlak safir taşla süslenmiş tacın tepesine kadar rengin yoğunluğu ve iyiliği simgeleyen koyu renk artıyor.

Şarku’l Avsat, Mouawad Mücevher Evi’ nin ortağı Frad Mouawad’a tacın hikayesini sordu. Mouawad, “Tacın adı (İyilik İçin Güç/ Force for Good) birçok anlam taşıyor. Renk geçişleri, dalgalanmalar ve değişimi, iyiliğin uzun ve çetin yolunu açıkça ifade ediyor. Bu nedenle renklerin beyazdan parlak maviye döndüğünü ve tepede armut şeklinde duran safir taşının (koyu mavi) rengine ulaşıncaya kadar koyulaştığını görüyoruz” açıklamasında bulundu.

Frad Mouawad, Miss Universe 2023'ün tacını elinde tutuyor (Mouawad Mücevher Evi)

Mouawad, ayrıca “Yılan başı şeklinde tasarlanan tacın tabanı bile dirençsiz değişimin işe yaramadığını vurguluyor. Bu nedenle taç açıkça şunu söylüyor: Diren ve teslim olma” ifadelerini kullandı.

Tac tasarımını Lübnan’da yapması ile ilgili olarak Mouawad, şunları söylüyor: “Okyanuslar ve mesafeler bizi ne kadar ayırırsa ayırsın, vatanım her zaman kalbimde. Suudi Arabistan'da doğdum ve sonra İsviçre'de bir yatılı okula gittim. Sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde okudum ve bugün Tayland'dayım. Ama özünde Lübnanlıyım ve Lübnanlı bir aileye mensubum ve her zaman Lübnan haberlerini takip ediyoruz. Lübnan'a duyduğumuz bu aşk bizimle birlikte doğdu ve genlerimizde var. Bir bütün olarak Lübnan, özellikle de oradaki gençler değişim çağrısı yapıyor, bu nedenle tacın temel fikri, içinden geçtiğimiz koşullara elverişliydi. Bu, gezegende yaşayanların özlemlerini yansıtan bir fikir ve biz de bu değişimin simgesi olarak safir taşını seçtik.”

Mouawad Mücevher Evi, mücevher dünyasına işçiliğini gösteren birkaç taç yaptı. Şimdi de Taylandlı Kainat Güzeli ve Malezyalı güzele yenilerini sunuyor. Bir yıl kadar sonra, başka bir Kainat Güzeli tacı elde edebilir. Frad, "Kendimizi hâlâ yolun başında görüyoruz, ancak daha büyük yenilikler elde etmek için düşünmeye ve hayal gücümüzü kullanmaya devam etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Frad Mouawad'a göre bu başarılar, mücevher evinin yeteneklerini dünyaya tanıtıyor ve insanlara ulaşmak için bir bağlantı görevi görüyor. Frad, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu iletişimi sadece mücevher parçaları üzerinden değil, aynı zamanda taşıdıkları mesajlarla da kurmak istedik. Tasarımlarımızın anlattığı hikaye, tasarımlarımız kadar önemli. Bu hikayelerin insanlara ilham vermesini ve insanlığın gelişimine katkıda bulunmasını, sahiplerinde bu izlenimi bırakmasını istiyoruz.”

Mouawad'a göre fiyatları 2000 ile 20 bin dolar arasında değişen mücevher pazarı son dönemde dikkat çekici bir büyüme kaydetti. Pandemi nedeniyle yaşanan karantina döneminden sonra insanlar normal hayata olan susuzluklarını giderecek bir şeyler arıyor. Frad, “İnsanlar artık kendilerini hayattan zevk almaktan mahrum etmek istemiyorlar. Pandemi sürecinde paralarını harcamalarına engel olan bir durgunluk döneminde yaşadılar, bu yüzden onları mutlu eden şeyleri aramaya başladılar ve değerli bir kişiye hediye olarak alındığında mücevher de bu mutluluğa katkıda bulunur. Bu sadece takılarla sınırlı bir durum değil, aksesuarlar gibi lüksle ilgili her şey bu kapsamda. Buna karşın devasa değerli taşların satışları azaldı.” İfadelerini kullandı.

Moawad, Lübnanlıların sınırlı bütçeleriyle mücevher almayı sevdikleri kanaatinde. Mouawad Mücevher Evi’nin, moderniteye ayak uydurmak için üretim hattını değiştirmek durumunda kalması halinde ne olacağıyla ilgili Frad, şunları söylüyor: “Değerli taşın yolculuğunu detaylıca bilmesi için müşteriye sunduğumuz bir kitapçık (monografi) oluşturduk. Bu monografide ham halinden oymacılığına, üretimine ve alıcının eline ulaşmasına kadar müşterinin satın aldığı mücevherin öyküsü ve fotoğrafları yer alıyor. Bu, bizi diğerlerinden ayıran bir husus. Çünkü bir nevi şeffaflık oluşturuyor ve satın alınan parçanın gerçek değerini veriyor. Böylece müşteri ile seçtiği takı arasında yakın bir ilişki oluşturuyor.

Peki Kainat Güzeli yarışmasında ülkesini temsil eden Lübnan Güzeli ne olacak? Mouawad, taşıdığı tacı tasarlamakla ilgileniyor mu? Bu soruya Mouawad şöyle cevap verdi: “Konu bizim için çok önemli, ancak fırsat henüz gelmedi ve belki gelecekte bu uluslararası yarışmada Lübnan Güzeli'nin başında Mouawad Mücevher Evi’ne ait bir taç göreceğiz."

Tanınmış şahsiyetler için farklı taçlar yapan Mouawad Mücevher Evi’nin Lübnan'dan kime taç hediye etmek istediği ile ilgili soruya Frad şöyle cevap verdi: “İmkanım olsa bunu gelecek kuşaklara, Lübnan'ı seven gençlere ve kalkınma için çok şey yapmaya hazır herkese hediye ederdim. Lübnan'la gurur duyan herkes bu tacı almayı hak ediyor ve bu hediye bir kişi için değil, bütün bir nesil için olabilir.”

“Tasarlamak istediği tacın renkleriyle ilgili ne düşündüğü” sorusunu ise Frad, “Umudu simgeleyen yeşili ve daha iyi bir gelecek için parlayan güneşi temsil eden sarıyı kullanırdım. Halkına umut ve buradaki hayatın devamlılığını sağlamak için Lübnan halkına umut olması ve buradaki hayatın devamlılığını sağlaması için Lübnan’a ve Lübnan gençliğine özel bir taç yapmakla ilgileniyorum” şeklinde yanıtladı.


Editörün Seçimi

Multimedya