Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’den savunma için yeterli fon olmadığı çıkışı

İngiltere’den savunma için yeterli fon olmadığı çıkışı

Pazartesi, 6 Şubat, 2023 - 16:15
İngiliz ordusunun geliştirilmesine yönelik tartışmalar sürüyor. (Reuters)

İngiltere Hazine Bakanlığı'nın, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin devam ettiği bir dönemde acil olarak yeniden silahlanma ihtiyacının farkında olmasına rağmen savunma fonu olmadığını bildirdiği kaydedildi. Sky News’ın haberine göre savunma kaynakları İngiltere’nin, NATO üyelerinin Ukrayna'daki savaşa yanıt olarak savunmasını güçlendirmek için ittifak tarafından oluşturulacak yeni bir büyük kuvvet yapısına beklendiği kadar çok askeri destek sağlayamayacağını kaydetti.

Kaynaklara göre İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ordunun bozulan reform planlarını hızlandırmadıkça bu durumun değişmeyeceğini söyledi.

Üst düzey bir Avrupalı diplomatik kaynak da İngiltere'nin ‘silah sevkiyatı sıkıntısı çektiğini’ doğruladı.


Diğer yandan  eski NATO Genel Sekreteri George Robertson, İngiliz hükümetinin Moskova'nın kendisine yönelik oluşturduğu tehdide dikkat çekerek Sunak'ı ‘savaş zamanındaki bir başbakan gibi’ hareket etmeye çağırdı.

Robertson açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Başbakan uyanmalı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Batı'ya savaş ilan ettiğini, Batı'nın iki numaralı askeri gücü olduğumuzu ve şimdi karşı karşıya olduğumuz zorluğun üstesinden gelmemiz gerektiğini anlamalı.”

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly dün yayınlanan bir makalesinde, Ukrayna'nın kendisini Rusya'ya karşı savunabilmesi için silahlandırılmasına yardım etmenin barışa giden en hızlı yol olduğunu vurguladı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace  da İngiliz ordusunun ‘emsallerinin gerisinde kaldığını’ ve ‘daha fazla yatırıma ihtiyacı olduğunu’ söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya