Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan ve Umman’dan koordinasyonu sürdürme vurgusu

Suudi Arabistan ve Umman’dan koordinasyonu sürdürme vurgusu

İki ülke bölgesel meselelerde koordinasyonu sürdürmeye ve bölgenin zorluklarını görüşmeye devam edecek.
Salı, 7 Şubat, 2023 - 09:45
Suudi Arabistan ve Umman dışişleri bakanları dün Maskat'ta bir araya geldiler. (Umman haber ajansı)

Suudi Arabistan ve Umman, Umman-Suudi Koordinasyon Konseyi’nin ilk toplantısını bu yıl içinde yapmayı planladıklarını bildirdiler. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Umman Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamed el-Busaidi dün Maskat’ta bir araya geldiler. Bakanşar görüşme sırasında bölgesel konularda koordinasyon pozisyonları ve bölgenin karşı karşıya olduğu zorlukların barışçıl yollarla ele alınmasında yapıcı iş birliğini ele aldılar.

Umman haber ajansına göre Prens Faysal bin Ferhan, Suudi-Umman Koordinasyon Konseyi'nin etkinleştirilmesinin iki kardeş ülke arasındaki iş birliğinin yanı sıra iki ülke arasındaki yatırım ve ticaret alışverişi alanlarını güçlendirmek için önemli bir mekanizmayı temsil ettiğini söyledi.

Suudi Bakan, Maskat’ta düzenlenen istişare toplantısını ‘verimli’ olarak nitelendirdi.

Prens Faysal bin Ferhan, Umman-Suudi ilişkilerinin güçlü ve sağlam olduğunu belirttiği açıklamasında ilişkilerdeki gelişmeye dikkat çekti, iki ülke arasındaki ekonomik entegrasyonu artıracak büyük projelerin altını çizdi.

Suudi basınında yer alan haberlerde de görüşmede iki kardeş ülke arasındaki seçkin ikili ilişkilere ve bu ilişkileri geliştirmenin yollarına ek olarak çeşitli alanlarda iş birliği fırsatları gözden geçirildi. Ortak ilgi alanına giren bölgesel ve uluslararası meselelerdeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Umman Haber Ajansı, Suudi ve Umman taraflarının kardeşçe ve samimi görüşmelerde bulunduğunu ve iki kardeş ülke arasında hükümet ve özel sektör düzeyinde iş birliği ve ortaklık için bir dizi fırsatın gözden geçirildiğini bildirdi. Ayrıca her iki bakanın da Umman-Suudi Koordinasyon Konseyi'nin ilk toplantısının önümüzdeki dönemde yapılması adına hazırlık görüşmeleri düzenleyecek tüm komitelerin ve ekiplerin oluşturulmasının tamamlanmasın önemine dikkat çektiğini vurguladı.

Bakanlar ayrıca iki ülke arasında hükümet ve özel sektör düzeylerinde iş birliği ve ortaklık için bir dizi fırsatı tartıştı.

Siyasi meseleler, bölgesel ve uluslararası gelişmeler düzeyinde bir dizi konu ve gelişmeyi görüşen bakanlar bu konulardaki pozisyonları koordine etmeye devam etme gerekliliğinin, bölgenin karşı karşıya olduğu zorlukları diyalog ve barışçıl yollarla ele almanın, herkes için güvenlik, istikrar ve barışı artıran uzlaşmaya dayalı çözümlere ulaşmak için yapıcı iş birliğinin önemini vurguladılar.

Bakanlar, görüşmenin sonunda Umman Sultanlığı ile Suudi Arabistan Krallığı’nı birleştiren güçlü kardeşlik ilişkilerinin derinliğini ve liderlerinin her alanda iş birliği ve ortaklık sürecini ilerletme ve mümkün kılma konusundaki kararlılığını teyit ederken, tüm bölgeye ve Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ülkelerine daha fazla fayda sağlanması ve kalkınma adımları atılması gerektiğini bildirdi.

Diğer yandan Suudi bakan ve Umman Sultanlığı Kraliyet Ofisi Bakanı Korgeneral Sultan bin Muhammed en Numani ile de bir araya gelerek Krallık ile Umman Sultanlığı arasındaki iş birliği alanlarını gözden geçirdi.

Prens Faysal bin Ferhan, Umman Sultanlığı'na yaptığı resmi ziyaret kapsamında Umman Ulusal Müzesi'ni de ziyaret etti.

Suudi Bakan müze ziyareti sırasında el sanatları, mimari miras, belgeler, el yazmaları, deniz bilimleri, deniz seyrüseferi ve geleneksel tarım aletleri ve yöntemlerini inceledi.

Prens Faysal bin Ferhan, Umman’a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Ummanlı mevkidaşı tarafından Maskat Uluslararası Havalimanı’ndan uğurlandı.


Editörün Seçimi

Multimedya