Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da palmiyelerin nakil edilmesine yönelik ilk operasyon başarıyla gerçekleştirildi

Suudi Arabistan’da palmiyelerin nakil edilmesine yönelik ilk operasyon başarıyla gerçekleştirildi

Uluslararası Kızıldeniz şirketi, küresel çapta bir başarıya imza attı.
Salı, 7 Şubat, 2023 - 10:00
Girişim ile bitki türlerinin ithalatına aşırı bağımlılığın azaltılması amaçlanıyor. (Uluslararası Kızıldeniz şirketi)

Uluslararası Kızıldeniz şirketi, palmiye ağacını turizm destinasyonlarına naklederek dikmek amacıyla gerçekleştirdiği operasyon ile küresel bir başarıya imza attı.  Bu türden bir operasyon, Suudi Arabistan'da ilk defa yapıldı.

Yeşil Suudi Arabistan girişiminin hedefleriyle uyumlu olarak atılan  bu adım, yerli olmayan bitki türlerinin ithalatına aşırı bağımlılığı azaltmayı amaçlıyor.

Yıllanmış palmiye ağacının yapısal bileşimi, bu tür bir yerel ğacı, yenilikçi hedefi için yeşil peyzaj tasarımı planları dahilinde başka bir yere dikmek isteyen Uluslararası Kızıldeniz şirketi için büyük bir sorun teşkil ediyordu. Bu sorunun nedeni, güçlü köklerinin yerinden sökülmesi, taşınması ve güvenli bir şekilde yeniden dikilmesinin zor oluşundan kaynaklanıyordu. Köklerin bütünlüğünü ve çevreleyen büyük miktarda toprağın transferini sağlama süreci için özel olarak tasarlanmış metodolojilerin incelenmesini, test edilmesini ve geliştirilmesini denetlemek için uzman bir ekip oluşturuldu.

Şirketin Çevre ve Sürdürülebilirlik Başkanı Raid el-Basit, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Sonuçları ne olursa olsun söz konusu gelişme çevreyi etkiliyor bile olsa bu bazıları için sadece gayrimenkul projelerinin tesliminden ibaret olabilir. Veya projelerinin çevre düzenlemesini uygularken zamandan tasarruf etmek için tamamen olgunlaşmış bitkileri ithal etmeye başvurmak da onlar için başarı olabilir. Ancak Uluslararası Kızıldeniz şirketi olarak biz, görevleri farklı bir şekilde gerçekleştirmek için tüm engelleri aşmakta ve tüm kararlarımızın sorumluluğunu taşımakta ısrar ediyoruz. Çünkü önceliklerimiz olan insanı ve doğayı koyuyoruz. Bu eşsiz başarıya ulaşmak, yeni mühendislik yöntemleri ile teknolojileri hayata geçirmeyi, çeşitli alanlarda ve hassas disiplinlerde iş birliği köprüleri kurmak için yaratıcı düşünmeyi gerektiriyordu. Bu projenin uygulanması kolay olmadı. Ancak kendimizi zorladık ve şimdi, daha sonraki taşıma operasyonlarında da kullanılabilecek başarılı bir ağaç taşıma mekanizması modelimiz var. Bu model özelde bölgenin doğasına ve destinasyonlarımızın ziyaretçilerine, genelde ise işimize fayda sağlayacak.”

Söz konusu girişim, şirketin doğayı koruma ve biyoçeşitliliği geliştirme çabaları kapsamında başlatıldı. Bu bağlamda, Umluj ili yakınlarında kentleşme veya kuraklık riski taşıyan üç hurma ağacı, şirketin personel oteli Turtle Bay'e taşındı. Operasyon yedi gün sürdü ve 70 kilometreden fazla mesafe kat edildi.

Şirketin çevre programları departmanı yöneticisi Tarık El-Abbasi konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

"Dünya çapında, palmiye ağacının yetiştirilmesiyle ilgili zorlukları ele ele alan hiçbir bilimsel yayın bulunmamakta. Bu nedenle, bu olgun ve devasa ağaçları güvenli bir şekilde taşımak için kendi metodolojilerimizi, prosedürlerimizi ve araçlarımızı geliştirip test etmemiz gerekti."

Uluslararası Kızıldeniz şirketinin ana hedeflerinden biri, biyoçeşitlilik için vazgeçilmez olan temel yaşam alanlarını koruyarak ve geliştirerek, 2040 yılına kadar çevresel çeşitliliğin değerinde yüzde 30'a varan bir artış sağlamak. Şirket, gayrimenkul geliştirmenin ve bölgede meydana gelen çevresel iyileştirmenin etkilerini izlemek için doğal yaban hayatı sistemlerine yönelik düzenli çevre araştırmaları yürütüyor. Şirket bu adımları, yöntemini iyileştirmek ve yenilenebilir hedeflerine ulaşılmasını sağlamak için atıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya