Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan: 5 yılda fabrika sayısını yüzde 50 artırmayı hedefliyoruz

Suudi Arabistan: 5 yılda fabrika sayısını yüzde 50 artırmayı hedefliyoruz

Salı, 7 Şubat, 2023 - 15:45
Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakan Yardımcısı Usame ez-Zamil (SPA)

Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakan Yardımcısı Usame ez-Zamil, önümüzdeki beş yılda fabrika sayısını yüzde 50 artırmayı ve ek sanayi yatırım hacmini 1,4 trilyon riyale çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Zamil, başkent Riyad’da düzenlenen prestijli bir küresel teknoloji toplantısı olan 2. LEAP Teknik Konferansı kapsamında yapılan ‘Endüstri Platformu’nun lansmanı sırasında bir konuşma yaptı.

Bakan yardımcısı, “Endüstri Platformu’ndaki dijital paketler, fabrikaların Dördüncü Sanayi Devrimi alanlarındaki en iyi küresel uygulamaları benimsemesini artırmayı, üretim maliyetlerini düşürmeyi, vasıflı kadrolara olan güven düzeyini yükseltmeyi ve fabrikaların rekabet gücünü ve operasyonel verimliliğini artırmayı hedefliyor” dedi.

‘Geleceğin Fabrikaları Paketi’ isimli girişimin 4 bin fabrikayı operasyonel ve teknolojik olarak gelişmiş fabrikalara dönüştürmeyi hedeflediğini söyleyen Zamil şu ifadelerle devam etti;

“Bu, Dördüncü Sanayi Devrimi teknolojilerini benimseyerek dijital olgunluk seviyesini yükseltmeye, işletme verimliliğini ve endüstriyel yetenekleri yükseltmeye, ihracatın gelişimini teşvik etmeye, fabrikalardaki çalışma ortamını iyileştirmek ve cazip nitelikli işler sağlamaya katkı sağlayacak.”

Zamil, ilk olarak üretim verimliliğinde yüksek standartlara göre tasarlanıp inşa edilecek yeni fabrikalar hedeflendiğini, ikinci olarak da mevcut fabrikaların operasyonel mükemmellik standartları ve ileri teknolojileri benimseyen fabrikalara dönüştürülmesi için çalışacaklarını ekledi.

Zamil, destek programlarının ise üç kola ayrıldığı bilgisini vererek, şunları söyledi;

“Birincisi, program rekabetçi bir program ve endüstriyel dijital dönüşüm yoluyla, mevcut sanayi tabanının dördüncü sanayi kuşağına dönüşümünün haritalandırılmasını kolaylaştırmak için en son teknolojileri kullanarak sanayi tabanının gelişimini destekleyecek finansman çözümleri sunmaktadır. Program, 7 yıldan az olmayan daha uzun geri ödeme süresi, 24 aya varan ödemesiz dönem ve diğer avantajları sağlıyor. İkinci yol istihdamın mali karşılığını üstlenecek. Üçüncü yol olan Ulusal Verimlilik Programı ise, Dördüncü Sanayi Devrimi için olgunluk düzeyini değerlendirmek ve yol haritaları oluşturmak üzere önde gelen şirketlerden ücretsiz danışmanlık sağlıyor. Bu, operasyonel mükemmellik uygulamalarının ilerlemesine ve Dördüncü Sanayi Devrimi teknolojilerinin tanıtılmasına yol açacaktır.”


Editörün Seçimi

Multimedya