Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan depremin ardından Türkiye ve Suriye ile dayanışmasını vurguladı

Suudi Arabistan depremin ardından Türkiye ve Suriye ile dayanışmasını vurguladı

Salı, 7 Şubat, 2023 - 16:15
Kral Selman bin Abdulaziz Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında bugün başkent Riyad’daki Irkah Sarayı’nda toplandı.

Toplantıda, bölgesel ve uluslararası düzeyde gelişmeler ele alınarak, Suudi Arabistan’ın, 7.7 ve ardından 7.6 şiddetinde depremin meydana geldiği Türkiye’nin yanı sıra Suriye başta olmak üzere depremden etkilenen diğer ülkelerle dayanışmasına vurgu yapıldı.

Bakanlar Kurulu, oturumun başında işbirliği ve dostluk bağlarının güçlendirilmesi amacıyla Suudi Arabistan ile bazı ülkeler arasında son günlerde gerçekleştirilen tüm görüşme ve toplantıları gözden geçirdi.

Irak ile güçlü ilişkilere övgüde bulunulan toplantıda, Suudi Arabistan’ın Irak hükümetinin ülke ve kardeş halkın sürdürülebilir büyüme ve refah elde etmesi amacıyla yürüttüğü çabalara verdiği destek yinelendi.

Devlet Bakanı, Şura Konseyi İşlerinden Sorumlu Bakanlar Kurulu Üyesi ve Enformasyon Bakanı Vekili Dr. İsam Said, toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklama yaptı.

Dr. İsam’ın açıklamasına göre Bakanlar Kurulu, dünyadaki gelişmeleri takip etmek ve zorluklara çözüm bulunmasına katkıda bulunmak amacıyla hafta boyunca Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen bölgesel ve uluslararası konferanslara ilişkin bir dizi raporu ele aldı.

Suudi Arabistan’ın 2030 yılına kadar Dijital İşbirliği Örgütü (DCO) Yürütme Konseyi Başkanı olarak seçilmesi ele alınarak, bunun ülkenin teknolojiler ve dijital ekonomi alanındaki öncü rolünün bir göstergesi olduğu ifade edildi.

Toplantıda, Şura Meclisi’nin gündemindeki konular da dahil olmak üzere Ekonomi ve Kalkınma İşleri Konseyi, Siyasi ve Güvenlik İşleri Konseyi, Bakanlar Kurulu Genel Kurulu ve Bakanlar Kurulu Uzmanlar Kurulu’nun kararları hakkında bilgi verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin birtakım kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya