Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Endonezyalı müzik grubu Arap müziği ve Dangdut’u harmanlıyor

Endonezyalı müzik grubu Arap müziği ve Dangdut’u harmanlıyor

Salı, 7 Şubat, 2023 - 14:30
Nasida Ria grubunun kadın müzisyenleri (AFP)

60 yaşındaki şarkıcı Rein Yamaine, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen bir festivalde, binlerce Endonezyalı gencin önünde nükleer bomba tehlikesini konu alan neşeli bir melodi eşliğinde performansını sergiliyor.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre güzel sesli şarkıcıya, başörtüsü takan, siyah ve gümüş renkli elbiseler giyen, keman, mandolin, bambu flüt ve tef çalan kadın grubu Nasida Ria’dan müzisyenler eşlik ediyor.

‘Boom Nuclear’ şarkısında şu sözlere yer veriyor:

 “Ey atom bombasının lanet olası mucidi, neden kıyamet gününü çağırıyorsun?”

 Şarkıcının genç hayranları bu şarkının melodileriyle dans ederek ona ‘Anne’ diye sesleniyor.

47 yıl önce kurulan grup, ilahilerle ilgileniyordu. Şimdi Arap müziği ve genellikle modası geçmeyen Endonezya halk müziği Dangdut’u harmanlayan düzinelerce kadın müzisyeni içeriyor. Mizahı, adalet veya insan hakları gibi ciddi konularla harmanlayan grup, neşe arayan genç neslin ilgisini çekti.

Eğlenceli şarkılarıyla tanınan grup, Endonezya’daki müzik sahnesinin yenilenmesinden yararlanarak popülaritesini artırdı. Grubun şarkıları metafor ve benzetmelerle dolu. Örneğin baştan çıkarmada iyi olan insanları ‘alçak yarasalar’ olarak tanımlıyor.

Rein Yamaine, “Gençlerin iletişim kurmak için kullandıkları yol artık bu” dedi. Ama en önemlisi, şarkılarımızın ifade ettiği fikirlerin ikna edici olması. Üyelerinin çoğunluğunun yaşlı olmasına ve sunduğumuz müziğin kendilerine hitap etmemesine rağmen grubun hala genç kategorisi tarafından sevilmesine minnettarım” diye ekledi.

Endonezya’da müzik gelişiyor. Endonezyalılar, popüler Batı şarkılarına ek olarak, Dangdut gibi geleneksel türlerin yanı sıra doğu Endonezya lehçeleriyle söylenen Cava ve Reggae müziklerine de giderek ilgi duyuyor. Müzik muhabiri Shindo Albito’ya göre, Nasida Ria grubu her zamankinden daha popüler hale geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya