Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

LEAP 23, gelişen teknoloji şirketlerini desteklemek için 2,43 milyar dolar değerinde fonun duyurusunu yaptı

LEAP 23, gelişen teknoloji şirketlerini desteklemek için 2,43 milyar dolar değerinde fonun duyurusunu yaptı

Salı, 7 Şubat, 2023 - 18:00
Sosyal kalkınma “Leap 23”e katılımı sırasında (SPA)

LEAP 23 Uluslararası Teknoloji Konferansı ikinci gününde, birçok destek ve finansman programının lansmanını yapıldı. Bunların başında hızlı büyüme gösteren gelişen teknoloji şirketlerini dev bütçeli şirket haline getirme programları yer aldı.

Riyad Bank, iletişim ve bilgi teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar için 1 milyar dolar değerinde finansman başlattığını açıklarken, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Sektörünün Geliştirilmesine Yönelik Ulusal Program (NTDP), 430 milyon dolarlık destekle uluslararası teknoloji şirketlerini çekmenin yanı sıra Suudi Arabistan’daki dijital girişimcilik ve teknoloji şirketleri sistemini destekleyen 6 yeni ürünün lansmanını duyurdu.

Saudi Fransi Bankası, telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri sektöründeki şirketleri finanse etmek adına sektörün büyümesini teşvik etmek ve ülke ekonomisini desteklemek amacıyla 1 milyar dolarlık bir finansman portföyü başlattı.

Fonların duyurusu, LEAP Uluslararası Teknoloji Konferansı’na katkıda bulunan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı'nın çabaları karşılığında geldi.

Bakanlık, bu fonların başında, teknoloji şirketlerinin büyümesini sağlamak için İslam hukukuna uygun alternatif finansman için 150 milyon dolarlık i fon olduğunu duyurdu.

IMPACT46 Şirketi, Suudi Arabistan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki gelişmekte olan teknoloji şirketlerini hedefleyen 133 milyon dolarlık bir fonun başlatıldığını duyurdu. Suudi Yatırım Bankası, finans sektörünün büyümesine katkıda bulunmak amacıyla finansal teknoloji ve diğer alanlarda yenilikler için 40 milyon dolar tahsis edildiğini duyurdu.

Rkiza Şirketi ise, başkent Riyad'da küresel bir iş hızlandırıcı tarafından desteklenen 25 milyon dolar değerinde bir "cesur yatırım" fonu başlattı.

Duyurular arasında, 100 milyon dolarlık bir fona sahip bir iş geliştirme şirketi olan BIM Ventures'ın lansmanı yer aldı. PLANETARY CAPITAL ise,  hem yerel hem de küresel düzeyde gelişmekte olan uzay teknolojisi şirketlerine 30 milyon dolar değerinde yatırım yapmak için ilk Suudi-Kanada fonunun lansmanını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya