LEAP 23, gelişen teknoloji şirketlerini desteklemek için 2,43 milyar dolar değerinde fonun duyurusunu yaptı

Sosyal kalkınma “Leap 23”e katılımı sırasında (SPA)
Sosyal kalkınma “Leap 23”e katılımı sırasında (SPA)
TT

LEAP 23, gelişen teknoloji şirketlerini desteklemek için 2,43 milyar dolar değerinde fonun duyurusunu yaptı

Sosyal kalkınma “Leap 23”e katılımı sırasında (SPA)
Sosyal kalkınma “Leap 23”e katılımı sırasında (SPA)

LEAP 23 Uluslararası Teknoloji Konferansı ikinci gününde, birçok destek ve finansman programının lansmanını yapıldı. Bunların başında hızlı büyüme gösteren gelişen teknoloji şirketlerini dev bütçeli şirket haline getirme programları yer aldı.
Riyad Bank, iletişim ve bilgi teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar için 1 milyar dolar değerinde finansman başlattığını açıklarken, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Sektörünün Geliştirilmesine Yönelik Ulusal Program (NTDP), 430 milyon dolarlık destekle uluslararası teknoloji şirketlerini çekmenin yanı sıra Suudi Arabistan’daki dijital girişimcilik ve teknoloji şirketleri sistemini destekleyen 6 yeni ürünün lansmanını duyurdu.
Saudi Fransi Bankası, telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri sektöründeki şirketleri finanse etmek adına sektörün büyümesini teşvik etmek ve ülke ekonomisini desteklemek amacıyla 1 milyar dolarlık bir finansman portföyü başlattı.
Fonların duyurusu, LEAP Uluslararası Teknoloji Konferansı’na katkıda bulunan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı'nın çabaları karşılığında geldi.
Bakanlık, bu fonların başında, teknoloji şirketlerinin büyümesini sağlamak için İslam hukukuna uygun alternatif finansman için 150 milyon dolarlık i fon olduğunu duyurdu.
IMPACT46 Şirketi, Suudi Arabistan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki gelişmekte olan teknoloji şirketlerini hedefleyen 133 milyon dolarlık bir fonun başlatıldığını duyurdu. Suudi Yatırım Bankası, finans sektörünün büyümesine katkıda bulunmak amacıyla finansal teknoloji ve diğer alanlarda yenilikler için 40 milyon dolar tahsis edildiğini duyurdu.
Rkiza Şirketi ise, başkent Riyad'da küresel bir iş hızlandırıcı tarafından desteklenen 25 milyon dolar değerinde bir "cesur yatırım" fonu başlattı.
Duyurular arasında, 100 milyon dolarlık bir fona sahip bir iş geliştirme şirketi olan BIM Ventures'ın lansmanı yer aldı. PLANETARY CAPITAL ise,  hem yerel hem de küresel düzeyde gelişmekte olan uzay teknolojisi şirketlerine 30 milyon dolar değerinde yatırım yapmak için ilk Suudi-Kanada fonunun lansmanını duyurdu.Mina: Dünyanın en büyük çadır kenti ve hac yolculuğunun ilk durağı

Mina, tahmini yasal alanı 7,82 kilometrekare olan tarihi ve dini bir bölgedir. (SPA)
Mina, tahmini yasal alanı 7,82 kilometrekare olan tarihi ve dini bir bölgedir. (SPA)
TT

Mina: Dünyanın en büyük çadır kenti ve hac yolculuğunun ilk durağı

Mina, tahmini yasal alanı 7,82 kilometrekare olan tarihi ve dini bir bölgedir. (SPA)
Mina, tahmini yasal alanı 7,82 kilometrekare olan tarihi ve dini bir bölgedir. (SPA)

Mina, hacıların Zilhicce ayının sekizine denk gelen Terviye Günü’nü, Hz. Muhammed'in (sav) sünnetine uyarak, tevbe, istiğfar ve tekbir getirerek Yüce Allah'a yaklaşmak ve ondan mağfiret dilemek için geçirdikleri hac yolculuğunun ilk durağıdır.

Mina, Mekke ile Müzdelife arasında, Mescid-i Haram'ın 7 kilometre kuzey doğusunda yer almaktadır. Harem sınırları içinde, kuzey ve güney tarafları dağlarla çevrili bir vadidir. Mekke tarafında Cemretü'l-Akabe, Müzdelife tarafında ise Muhassir Vadisi ile sınırlandırılmış olup sadece Hac döneminde iskân edilmektedir.

gfxsdfg
Mina, Mekke ile Müzdelife arasında, Mescid-i Haram'ın 7 kilometre kuzey doğusunda yer almaktadır. (SPA)

Tarihçiler, Mina adının, hacda dökülen meşru kanlardan dolayı verildiğini, bazıları da Arapların insanların toplandığı her yer için ‘Mina’ demesi gibi insanların orada toplanmasından dolayı bu ismin verildiğini düşünmektedir.

Mina, tarihi ve dini önemi olan bir yerdir. Hz. İbrahim (as) burada şeytanı taşlamış ve Hz. İsmail'in (as) kurbanını kesmiş, ardından Hz. Muhammed (sav) Veda Haccı'nda bu eylemi doğrulamış ve tıraş olmuş. Bunun ardından Müslümanlar da Cemarat'ta şeytan taşlayarak, kurbanlarını keserek ve tıraş olarak peygamberlerinin sünnetine uymuşlardır.

Dünyanın dört bir yanından gelen hacı adayları, Meş'ar-i Haram’da Terviye Günü’nü geçirirler. Burada öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarını kılarlar ve Hz. Muhammed'in (sav) sünnetine uyarak orada gecelerler.

xscd
Hacı adaylarının çoğu, Hz. Muhammed'in (sav) sünnetine uyarak Mina'da gecelerler. (SPA)

Zilhicce’nin dokuzuncu günü Arafat'ta vakfeye durduktan ve Müzdelife'de uyuduktan sonra, onuncu günün sabahı Mina'ya dönerler. Küçük, orta ve büyük cemrede şeytan taşlamak için üç günlük teşrik günlerini Mina'da geçirirler.

Suudi Arabistan hükümeti tarafından hayata geçirilen en büyük projelerden biri olan dünyanın en büyük çadır kenti, her yaştan ve etnik kökenden 6,2 milyon hacıyı ağırlamak üzere Mina'da tahmini 5,2 milyon metrekarelik bir alanda yer almaktadır.

yhjmukö
Mina, dünyanın en büyük çadır kenti olarak kabul ediliyor. (SPA)

Mina’nın yasal yüzölçümü 7,82 kilometrekare olarak tahmin edilmektedir ve sadece 4,8 kilometrekaresi, yani yüzde 61'i fiilen kullanılmaktadır. Yüzde 39'u ise zirveleri vadi seviyesinden yaklaşık 500 metre yükselen engebeli dağlardan oluşmaktadır.

Mina, tarihi simge yapılarıyla ünlüdür. Bunlar arasında taş atılan üç sütun ve adını dağın yüksekliğinden inen ve su akışının üzerinde yükselen şeyden alan, Mina Dağı'nın güney yamacında, Hz. Muhammed (sav) namaz kıldığı ve dua ettiği küçük cemreye yakın bir yerde bulunan Hayf Mescidi bulunmaktadır. Hz. Muhammed (sav) ve ondan önceki peygamberler burada namaz kılmışlardır ve bu mescid günümüze kadar ayakta kalmıştır. Öneminden dolayı genişletilerek Hicri 1407 yılında yeniden inşa edilmiştir.

xcvdfbgrn
Hayf Mescidi, Mina'nın ünlü tarihi simgeleri arasında yer alıyor. (SPA)

Burada gerçekleşen meşhur tarihi olaylardan birisi de Akabe Biatları’dır. İlki, Hicret'in 12. yılında, ikincisi ise ertesi yıl gerçekleşmiştir. Hicri 144 yılında Abbasi Halifesi Ebu Cafer el-Mansur, Ensar'ın Rasulullah'a (sav) biat etmesinin yıldönümünü anmak için Biat Mescidi'ni (Akabe Mescidi) inşa ettirdi.

İki Kutsal Caminin Hizmetkârı Kral Selman bin Abdulaziz'in hükümeti, hacıların Mina'da geçirdikleri süreyi ve yönetimin hacıların ibadetlerini yerine getirdikleri süre boyunca rahat etmelerini sağlayacak gereksinimlerin büyüklüğüne olan inancını göz önünde bulundurarak Mina'ya ilgi gösterdi.

sdfvertbgy
Hacı adayları her yıl birkaç günlüğüne Mina'da bir araya geliyor. (SPA)