Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan'dan deprem bölgelerine destek için Türkiye ve Suriye'ye hava yardım koridoru

Suudi Arabistan'dan deprem bölgelerine destek için Türkiye ve Suriye'ye hava yardım koridoru

Salı, 7 Şubat, 2023 - 22:00
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed in Selman (SPA)

Suudi Arabistan yönetimi, iki kardeş ülke ile dayanışmasını yineleyerek, depremden etkilenen Türkiye ve Suriye'ye destek ve yardım sağlamak için hava koridoru oluşturacağını açıkladı. Hava koridoru kapsamında acil tıbbi ve insani yardımın yanı sıra kurtarma ekipleri gönderileceği ifade edildi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed in Selman, dün günün erken saatlerinde Türkiye ve Suriye’ye meydana gelen deprem sebebiyle hayatını kaybeden insanların ailelerine taziyelerini iletirken, yaralananlara ise acil şifalar diledi.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief), Suriye ve Türk halkı üzerindeki etkilerini azaltmak için bir hava yardımı koridoru oluşturarak tıbbi malzemelerin yanı sıra barınma, gıda ve lojistik destek sağlayacak. Ayrıca, ‘Sahem’ platformu üzerinden depremden etkilenenler için yardım kampanyası başlatılacak.

Öte yandan, KSRelief Genel Müdürü Dr. Abdullah Rabia, arama kurtarma çalışmalarına gereken desteğin verileceği ve depremzedelere yardımların sağlanacağını ifade ederek, Suudi Arabistan'ın çeşitli krizlerde dünyanın her noktasındaki mağdurların yanında yer aldığını ifade etti. Rabia mağdur ve mazlumların her zaman yanında yer aldığı için Suudi Arabistan liderliğine teşekkür etti.

Öte yandan Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, bu kapsamda önümüzdeki saatlerde yardım malzemeleriyle dolu üç veya dört uçağın Suudi Arabistan’dan havalanacağı ifade edildi.

Bir Suudi yetkili, Türk tarafı ile operasyonların koordine edilmesinin ardından uçakların havalanacağını bildirdi.

Yetkili, sahadaki sağlık ekiplerine katılmak için uçakta gönüllü Suudi doktorlarında yer alacağını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya