Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan depremin ardından Türkiye ve Suriye ile dayanışmasını vurguladı

Suudi Arabistan depremin ardından Türkiye ve Suriye ile dayanışmasını vurguladı

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 07:30
Kral Selman bin Abdulaziz Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün başkent Riyad’daki Irkah Sarayı’nda toplandı.

Toplantıda, bölgesel ve uluslararası düzeyde gelişmeler ele alınarak, Suudi Arabistan’ın, 7.7 ve ardından 7.6 şiddetinde depremin meydana geldiği Türkiye’nin yanı sıra Suriye başta olmak üzere depremden etkilenen diğer ülkelerle dayanışmasına vurgu yapıldı.

Bakanlar Kurulu, oturumun başında işbirliği ve dostluk bağlarının güçlendirilmesi amacıyla Suudi Arabistan ile bazı ülkeler arasında son günlerde gerçekleştirilen tüm görüşme ve toplantıları gözden geçirdi.

Irak ile güçlü ilişkilere övgüde bulunulan toplantıda, Suudi Arabistan’ın Irak hükümetinin ülke ve kardeş halkın sürdürülebilir büyüme ve refah elde etmesi amacıyla yürüttüğü çabalara verdiği destek yinelendi.

Devlet Bakanı, Şura Konseyi İşlerinden Sorumlu Bakanlar Kurulu Üyesi ve Enformasyon Bakanı Vekili Dr. İsam Said, toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklama yaptı.

Dr. İsam’ın açıklamasına göre Bakanlar Kurulu, dünyadaki gelişmeleri takip etmek ve zorluklara çözüm bulunmasına katkıda bulunmak amacıyla hafta boyunca Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen bölgesel ve uluslararası konferanslara ilişkin bir dizi raporu ele aldı.

Suudi Arabistan’ın 2030 yılına kadar Dijital İşbirliği Örgütü (DCO) Yürütme Konseyi Başkanı olarak seçilmesi ele alınarak, bunun ülkenin teknolojiler ve dijital ekonomi alanındaki öncü rolünün bir göstergesi olduğu ifade edildi.

Toplantıda, Şura Meclisi’nin gündemindeki konular da dahil olmak üzere Ekonomi ve Kalkınma İşleri Konseyi, Siyasi ve Güvenlik İşleri Konseyi, Bakanlar Kurulu Genel Kurulu ve Bakanlar Kurulu Uzmanlar Kurulu’nun kararları hakkında bilgi verildi.

Suudi Arabistan Spor Bakanlığı ile Endonezya Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında işbirliğini öngören mutabakat zaptı hakkında görüşmelerde bulunma ve imza atmak üzere Spor Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan Spor Bakanlığı ile Özbekistan Spor Geliştirme Bakanlığı arasında spor alanında işbirliğini içeren bir mutabakat zaptı onaylandı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı ile Maldiv Dışişleri Bakanlığı arasında siyasi istişarelere ilişkin bir mutabakat zaptını da onayladı.

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı ile Almanya Dışişleri Bakanlığı arasında kültürel alanda işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı hakkında görüşmesi ve imza atması için Kültür Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan Adalet Bakanlığı ile Komor Birleşik Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı arasında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptına yönelik görüşmelerde bulunması ve imza atabilmesi için Adalet Bakanı yetkilendirildi.

Suudi Arabistan Eğitim ve Öğretim Değerlendirme Otoritesi ile Naif Arap Güvenlik Bilimleri Üniversitesi arasında ölçme, değerlendirme ve akreditasyon alanında işbirliğini öngören mutabakat zaptı hakkında görüşmeleri yürütmesi ve imza atması için Eğitim ve Öğretim Değerlendirme Otoritesi Yönetim Kurulu Başkanı’na yetki verildi.

Toplantıda, Suudi Arabistan Kral Abdulaziz Evi ile Cibuti’deki Ulusal Kültür Teşvik Ajansı (Kütüphane ve Ulusal Arşivler) arasında bir işbirliği muhtırası onaylandı.

Ekonomi ve Kalkınma İşleri Konseyi Stratejik Yönetim Komitesi’nin ulusal çıktıları gözden geçirme çalıştayı sonucunda ortaya çıkan gösterge ve hedeflere ilişkin aldığı karar ve atamalar da onaylandı.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin birtakım kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya