Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran'da tutuklanan bir Fransız'ın sağlık durumu kötüleşiyor

İran'da tutuklanan bir Fransız'ın sağlık durumu kötüleşiyor

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 11:15
İrlanda kökenli Fransız Bernard Phelan (AFP)

İran'da tutuklu bulunan İrlanda kökenli Fransız Bernard Phelan'ın kız kardeşi AFP’ye yaptığı açıklamada, kardeşinin sağlık durumunun kötüye gittiğini söyledi.

Paris merkezli bir turizm danışmanı olan Phelan, rejim karşıtı propaganda yaymak ve güvenlik güçlerinin fotoğraflarını çekmek de dahil olmak üzere çeşitli suçlamalarla 3 Ekim’den bu yana İran’ın Meşhed şehrindeki bir hapishanede tutuklu bulunuyor.

64 yaşındaki Phelan ailesinin talebi üzerine açlık grevi ve ilaçları içmeyi de bırakmaktan vazgeçti.

Bernard’ın kız kardeşi Caroline Masse-Phelan açıklamasında, ağabeyinin durumunun kötüye gittiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl kornea ameliyatı geçirdikten sonra net olarak görmediğini söyleyen Masse, geçtiğimiz Perşembe günü yataktan kalkerken dizini burkarak düştüğünü, acı çektiğini ve kendisine değnek verilmediğini vurguladı.

Masse, İran dini lideri Ali Hamaney’in af karrarıyla serbest bırakacağı mahkumlar listesinde abisinin adının bulunmadığını aktardı.

Öte yandan, aynı cezaevinde tutuklu bulunan Fransız Benjamin Brier'in kız kardeşi ve avukatı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Mayıs 2020'de tutuklanmasından bu yana ikinci kez açlık grevine başladığını söyledi.

İran'da yedisi Fransız uyruklu 12'den fazla yabancı tutuklu. Aktivistler, İran'ın Batı'dan tavizler koparmak için onları rehin tuttuğunu söylüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya