Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan'da araştırma ve geliştirmeye toplam 14,5 milyar riyal harcadı

Suudi Arabistan'da araştırma ve geliştirmeye toplam 14,5 milyar riyal harcadı

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 13:00
Kamu sektörü, araştırma ve geliştirme harcamalarında diğer sektörlerin önünde (SPA)

Suudi Arabistan İstatistik Genel Kurumu, 2021 yılına ait araştırma ve geliştirme istatistikleri bülteni yayımlayarak, araştırma ve geliştirmeye yönelik toplam harcamanın 14,5 milyar riyali bulduğunu ortaya koydu. Ayrıca, bu alandaki çalışan sayısının 30 bin 220, araştırmacı sayısının ise 24bin 808’ye ulaştığı kaydedildi.

Raporun sonuçları, kamu sektörünün toplam harcamaların yüzde 50'si ile araştırma ve geliştirmeye yapılan harcamaların diğer sektörlerin önünde olduğunu, onu yüzde 35 ile özel sektörün izlediğini, eğitim sektörünün harcama yüzdesinin ise yüzde 15'e ulaştığını ortaya koydu.

Rapor, eğitim sektöründeki çalışanların araştırma ve geliştirme alanında yüzde 83 (25 bin 178) çalışana ile en yüksek düzeye ulaştığı aktarıldı. Devlet sektöründe ise çalışan sayısı 2 bin 967 ile araştırma ve geliştirme alanındaki toplam yüzde 10 oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya