Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sri Lanka Devlet Başkanı’ndan iflas açıklaması

Sri Lanka Devlet Başkanı’ndan iflas açıklaması

Sri Lanka Devlet Başkanı Ranil Wickremesinghe, iflas krizinin 2026 yılına kadar süreceğini duyurdu.
Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 17:00
Sri Lanka Devlet Başkanı Ranil Wickremesinghe, başkent Kolombo’da parlamentoya hitap etti. (AFP)

Sri Lanka Devlet Başkanı Ranil Wickremesinghe, parlamentoya yaptığı açıklamada, ülkesinin 2026 yılına kadar iflas halinde kalacağını söyleyerek tarihi b kriz yaşayan ekonomiyi canlandırmak adına yaptığı reformlara destek çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz yaz Gotabaya Rajapaksa'nın istifa etmesinden sonra başkanlığı devralan Wickremesinghe açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Yeni vergi politikalarının kabul edilmesi geniş destek bulmayan bir karar. Unutmayın, ben popüler olmak için orada değilim. Bu ülkeyi içinde bulunduğu krizden çıkarmak istiyorum. Reform planına devam edersek 2026 yılında iflastan kurtulabiliriz.”

Wickremesinghe açıklamasının devamında, Sri Lanka'nın ödenmemiş borcu konusunda Çin ile doğrudan görüşmelerde bulunduğunu, ‘tüm taraflardan olumlu yanıtlar’ aldığını ve nihai bir anlaşmaya varmak için çalıştığını söyledi.

Sri Lankalılar, gıda, yakıt, elektrik ve ilaç kıtlığıyla birlikte ekonomik krizden de Wickremesinghe'yi sorumlu tutuyor. Ayrıca kaydedilen rekor enflasyonla hükümetin kararlaştırdığı vergi artışlarının yanı sıra akaryakıt ve elektrik sübvansiyonlarının kaldırılmasından da memnun değiller.


Editörün Seçimi

Multimedya