Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İİT’den deprem felaketinde Türkiye ile dayanışma vurgusu

İİT’den deprem felaketinde Türkiye ile dayanışma vurgusu

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 17:30
Deprem büyük çapta yıkıma yol açtı. (AP)

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha bugün, Türkiye’de çok sayıda ölüm ve yaralanmanın yanı sıra konut, kamu binaları ve altyapıya zarar veren yıkıcı deprem ile ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Taha telefon görüşmesinde, İTT ve üye ülkelerin Türk halkına ve hükümetine taziye dileklerini iletirken şiddetli deprem sebebiyle yaralananlara da acil şifalar diledi.

İİT Genel Sekreteri görüşme sırasında Çavuşoğlu’na teşkilata üye ülkelerin insani yardım kuruluşları ile uluslararası ortaklara acil çağrıda bulunarak hızlı hareketle gerekli insani desteği sağlamaya çağırdığını kaydetti.

Taha, İslami Dayanışma Fonu'ndan bu felaketten etkilenenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için de gerekeninin yapılmasını istedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri ayrıca depremin yıkıcı etkilerine karşı hızlı ve etkili bir şekilde harekete geçen, depremden etkilenenlere destek sağlayan ve yıkılan binaların altında kalan yaralıları kurtaran Türk yetkililerin ve kurtarma ekiplerinin yanı sıra zamanında hareket ederek insani destek sağlayarak arama kurtarma çalışmalarına katkı sağlayan ülkelere de övgüde bulundu.

Diğer yandan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Türk halkıyla gösterdiği dayanışma için Taha’ya teşekkür ederek, maddi ve manevi  destek sağlayan ve sağlamaya devam eden tüm ülkelere ve kuruluşlara teşekkür etti. Çavuşoğlu ayrıca Türk hükümetinin söz konusu felaketle başa çıkmak için gösterdiği çabalar hakkında da bilgi verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya