İran'da 'Çarşamba Suri' hazırlıkları sırasında 15 kişi öldü

Hazırlıklar sırasında yaşanan kazalarda 51 kişinin uzuv kaybı yaşadığı, 130 kişinin vücudunda yanık oluştuğu, 86 kişinin ise gözlerinden yaralandığı aktarıldı

AA
AA
TT

İran'da 'Çarşamba Suri' hazırlıkları sırasında 15 kişi öldü

AA
AA

İran'da Hicri Şemsi takvime göre yılın son çarşamba gecesi yapılacak "Çarşamba Suri" kutlamaları için hazırlıklar sırasında şu ana kadar ülke genelinde 15 kişinin hayatını kaybettiği, 6'sı ağır olmak üzere 353 kişinin yaralandığı bildirildi.
İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, İran Acil Durum Merkezi Başkanı Cafer Miadfer, yılın son çarşamba gecesi yapılacak "Çarşamba Suri" kutlamaları hazırlıkları sırasında Tebriz, Tahran, Hemedan, Urumiye ve Kazvin kentlerinde meydana gelen kazalarda ay başından bu yana 15 kişinin öldüğünü açıkladı.
Yaşanan kazalarda 353 kişinin yaralandığını kaydeden Miadfer, hastanelere kaldırılan 49 kişiden 6'sının yoğun bakıma alındığını belirtti.
Kazalarda 51 kişinin uzuv kaybı yaşadığını, 130 kişinin vücudunda yanık oluştuğunu, 86 kişinin de gözlerinden yaralandığını aktaran İranlı yetkili, en çok can kaybının ise başkent Tahran'da kaydedildiğini söyledi.
İran'da yeni yıl (Nevruz) öncesi yılın son çarşamba gecesi yapılan kutlamalarda özellikle çocuklar ve gençler yakılan ateşlerin üzerinden atlıyor, havai fişek ve maytapları ateşe veriyor. Bu kutlamalar ve öncesindeki hazırlıklar her yıl İran'da onlarca kişinin ölümüne, yüzlercesinin yaralanmasına neden oluyor.
Hicri Şemsi takvimin kullanıldığı İran'da Nevruz 21 Mart'ta başlıyor.Gazze ateşkesi "ayrıntılar boşluğuna" girdi

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'tan yükselen dumanlar (AFP)
Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'tan yükselen dumanlar (AFP)
TT

Gazze ateşkesi "ayrıntılar boşluğuna" girdi

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'tan yükselen dumanlar (AFP)
Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'tan yükselen dumanlar (AFP)

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'in Hamas'ın cevabının bazı hükümlerinin kabul edilebilir, bazılarının ise reddedilebilir olduğunu belirtmesinin ardından "Gazze ateşkesi" ayrıntılar ve yorumlar boşluğuna girdi.

Öte yandan bir Hamas kaynağı Şarku’l Avsat'a yaptığı açıklamada, hareketin "ABD Başkanı Joe Biden tarafından sunulan öneriyi zayıflatacak değişiklikler getirmediğini, iki konu dışında, yani savaşı durdurmaya yönelik nihai taahhüt ve İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmesi dışında bütün notlarının müzakereye açık olduğunu söyledi.

Doha'da Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Sani ile birlikte dün düzenlediği basın toplantısında Blinken, "Bir anlaşmaya varılması için aradaki boşlukları doldurmak üzere arabulucularla birlikte çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Hamas kaynağı, değişikliklerin teklifin reddedilmediğini, ancak değişikliklerle kabul edildiğini ve Hamas'ın hiçbir koşulda savaşı durdurma konusunda taviz vermeyeceğini vurgulamayı amaçladığını belirtti.

Blinken, Washington'un önümüzdeki haftalarda Gazze Şeridi'nde "yönetişim, güvenlik ve yeniden yapılanmanın nasıl yönetileceğine dair somut fikirler de dahil olmak üzere, ertesi gün planının temel unsurlarını" sunacağını duyurdu.

Kardeş yayın organı Al-Majalla'ya göre Hamas'ın ateşkes önerisinde yaptığı değişiklikler birkaç madde içeriyor. En önemlisi, Hamas şu anda Amerika, Katar ve Mısır'ın yer aldığı arabulucular listesine Çin, Türkiye ve Rusya'yı da ekledi. Anlaşmanın "garantörleri" olarak, Birleşmiş Milletler'in rolü üzerinde ısrar etti.