Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Ula Deve Kupası’nın kapanış törenine katıldı

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Ula Deve Kupası’nın kapanış törenine katıldı

Cumartesi, 18 Mart, 2023 - 08:00
Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayif ve Suudi Arabistan Deve Federasyonu Başkanı Prens Fahd bin Calavi (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayif, Veliaht Prens Muhammed bin Selman adına, Ula Valiliği Kraliyet Komisyon tarafından Suudi Arabistan Deve Federasyonu ile işbirliği içinde düzenlenen Ula Deve Kupası’nın kapanış törenine katıldı.

Kapanış töreninde, Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu ile Suudi Arabistan Deve Federasyonu arasında deve sektörünün gelişimi ile ilgili alanlarda işbirliği muhtırası imzalandı.
İçişleri Bakanı kazananlara ödüllerini verirken (Şarku’l Avsat)

Körfez, Arap ülkeleri ve uluslararası alanda çok sayıda kişinin yanı sıra bu kadim yarışla ilgilenen binlerce kişi yarışmaları izledi.

Ula Deve Kupası’nın finaline kalan develerin piyasa değeri ortalama olarak 78,5 milyon riyalden 105 milyon riyale çıktı.

Deve uzmanlarına göre, yarışmalara katılan herhangi bir devenin değeri 2,5-3 milyon riyal olarak tahmin ediliyor.

Uzman Hamad Vahaybi konuya ilişkin şunları söyledi;

“Ula Deve Kupası, Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu’nun Suudi Arabistan Deve Federasyonu ile işbirliği içinde düzenlediği organizasyon sayesinde katılımcıların anısına kazınacak ve sonsuza kadar kalacak. Etkinlik alanındaki eksiksiz hizmetler, 4 gün boyunca Ula Meydanı’ndaki tribünlerin dolmasına katkıda bulundu. İlk kez deve şampiyonaları aynı alanda, dünyanın farklı ülkelerinden geniş katılımla etkinliklere sahne oluyor.”

Vahaybi, Organizasyon Komitesi’nin turnuvayla ilgisi olmayan kişilerin birçok yere girişini engellediğine dikkat çekerek, “Bu karar için federasyona teşekkür ederim. Körfez bölgesindeki tüm deve şampiyonalarında bunu empoze etmeyi umuyorum” dedi.
Son gün yarışlarından bir kesit (Suudi Arabistan Deve Federasyonu)

Ula Deve Kupası, Suudi Arabistan’ın miras ve kültürünün bir parçası olarak, deve sporunu geliştirmek ve Ula'nın özgünlüğü ve kültürel ortamını vurgulamak amacıyla düzenleniyor.

Yarışmaların yapıldığı alanın uzunluğu 8 bin 140 metre, genişliği 20 ile 38 metre arasında değişiyor. Yarış sahası 5 viraj ve iki şeritten oluşuyor.

Körfez’in en ünlü deve eğitmenlerinden olan Ali bin Naşir el-Marri şunları söyledi;

“Bir sezonda düzenlenen Suudi Arabistan Deve Federasyonu şampiyonalarının sayısında artış var. Ülkedeki liderliğin himayesi, büyük desteği ve yüksek mali ödüller turnuvalara katılma isteğinin artmasına katkı sağladı. Deve şampiyonaları nerede yapılırsa yapılsın, ticari ve manevi getirisi, popülaritesinin arttığını görürsünüz. Deve sporu sektöründe çalışanların gelirleri yüzde 200 arttı. Turnuva ve festivallerde öne çıkan develerin bugün değeri 7 milyon riyali geçiyor.”

Marri ayrıca, “Veteriner eczaneleri ve deve malzemeleri satan dükkanlar açıldı, özellikle sürekli turnuvalara ev sahipliği yapan alanlarda otel ve apart sayısı da arttı” diye ekledi.

Ula Deve Kupası, dünyanın farklı ülkelerinden 100’den fazla gazetecinin yanı sıra 10’dan fazla spor kanalı aracılığıyla ve birkaç dilde doğrudan uydu yayınıyla aktarılıyor.

Turnuvanın organizasyon komitesi, 20x20 metrelik bir alanda 20 saat boyunca çalışan 100’den fazla medyacıya hizmet verecek entegre bir medya merkezi sağladı.

Organizatörler, başta İngilizce, İspanyolca ve Fransızca olmak üzere birçok dilde çeviri için gönüllüler sağladı.

Ula’da yerel halkın yetenek ve ürünlerini küresel etkinliğin ziyaretçilerine sunduğu miras köyü de dikkati çekti.

Miras köyünde, geçmişi simüle eden dükkanlar, restoranlar, mağazalar, develerle ilişkilendirilen Suudi dokumacılığı, çanak çömlek, geleneksel kostümler ve develerin antik kültürünü gösteren sanat ve zanaat sergileri yer aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya