Suudi Arabistan: Diriye’de tiyatroya 10 bin katılım

Gösteri, Suudi Arabistan kültürünü ve tarihteki yerini yansıtmayı amaçlıyor (SPA)
Gösteri, Suudi Arabistan kültürünü ve tarihteki yerini yansıtmayı amaçlıyor (SPA)
TT

Suudi Arabistan: Diriye’de tiyatroya 10 bin katılım

Gösteri, Suudi Arabistan kültürünü ve tarihteki yerini yansıtmayı amaçlıyor (SPA)
Gösteri, Suudi Arabistan kültürünü ve tarihteki yerini yansıtmayı amaçlıyor (SPA)

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı tarafından Diriye Valiliği es-Selema bölgesinde organize edilen ‘Terhal’ tiyatro gösterisi 18 gün boyunca devam etti ve 10 binden fazla seyircinin katılımına tanık oldu.
Suudi Arabistan tarihinin en büyüğü olan gösteri, en yüksek uluslararası standartlara göre tasarlanmış olup Suudi Arabistan kültürünü ve tarihinin tüm boyutlarını yansıtmayı amaçlıyor.

Terhal’ın son gösterisi, gelecek vaat eden Suudi Arabistan sanatçılardan ve bir grup seçkin uluslararası sanatçıdan oluşan grubun performansıyla büyük bir halk etkileşimine tanık oldu. Sahnede pitoresk doğanın çeşitli unsurlarının yanı sıra, doğa ve dünya müziğiyle harmanlanmış 17 performansta yer aldı.

Gösterilerde birkaç karakter ele alındı. Bunlardan ilki, hayallerini gerçekleştirmeye çalışan yetenekli ve hırslı bir genç olan Saad ve deneyimlerini ‘Mirasımız’ ve ‘Hayal’ kitabıyla torunu Saad’a aktaran bir dede.  Yaşam fırsatını temsil eden şövalye ve rüzgar ise Saad’ın karşılaştığı zorlukları somutlaştıran kurgusal bir ana karakterdir. Hattat ise tiyatroyu Arap hat sanatının en güzel biçimleriyle süslerken, karakterlere eşlik eden performanslar sergileyen grubun rolünü temsil ediyor.
Bu gösteri bakanlığın, kültürü bir yaşam tarzı haline getirme, Suudi Arabistan kültürel kimliğini kutlama ve ulusal yetenekleri keşfedip güçlendirme çabaları kapsamında yer alıyor.Suudi Arabistan ile Çinli yetkililer, enerji alanında ikili işbirliğini görüştü

SPA
SPA
TT

Suudi Arabistan ile Çinli yetkililer, enerji alanında ikili işbirliğini görüştü

SPA
SPA

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman bin Abdulaziz, Çin Ulusal Enerji Dairesi Müdürü Zhang Jianhua ile enerji alanında ikili işbirliğini geliştirme olanaklarını ele aldı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'da yer alan haberde, Bin Abdulaziz'in, başkent Riyad'da bulunan Zhang ve beraberindeki heyetle bir toplantı gerçekleştirdiği belirtildi.

Toplantıda Suudi Arabistan ve Çin arasındaki ilişkiler ile enerji alanlarındaki işbirliğini geliştirme yollarının konuşulduğu aktarılan haberde, toplantıda enerji arz güvenliğinin sağlanmasının öneminin değerlendirildiği ifade edildi.

Suudi Arabistan ve Çinli yetkililerin, ham petrolü petrokimyaya dönüştürme, hidrokarbonların yenilikçi kullanımları ve nükleer enerjiyi barışçıl amaçlar için kullanma gibi alanlarda ortak projeleri de konuştuğu vurgulanan haberde, madencilik, elektrik, yenilenebilir enerji ve temiz hidrojen alanında projelerin de görüşüldüğü aktarıldı.

Toplantıda iki ülkenin enerji tedarik zincirlerindeki işbirliği çabalarının da ele alındığı belirtilen haberde, görüşmede Suudi Arabistan ve Çin'in iklim değişikliğiyle ilgili çabalarına değinildiği kaydedildi.


Suudi Arabistan: Hacı sayısı pandemi öncesindeki sayıya ulaşacak

Bu yılki hac sayıları “Korona” pandemisi öncesine ulaşacak (SPA)
Bu yılki hac sayıları “Korona” pandemisi öncesine ulaşacak (SPA)
TT

Suudi Arabistan: Hacı sayısı pandemi öncesindeki sayıya ulaşacak

Bu yılki hac sayıları “Korona” pandemisi öncesine ulaşacak (SPA)
Bu yılki hac sayıları “Korona” pandemisi öncesine ulaşacak (SPA)

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Abdulfettah Meşat, Bakanlığın her ülkeden gelecek Hacı sayısını koronavirüs pandemisi öncesi kaydedilen seviyeye döndürmek amacıyla salgın öncesi yürürlükte olan mekanizmayı takip edeceğini belirterek, Hac mevsiminin eşsiz olduğunu ve kutsal mekanlarda tüm hizmetlerin hazır olduğunu vurguladı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Meşat, ilgili makamların Hac mevsiminde ortaya çıkabilecek herhangi bir sağlık veya organizasyonel acil durumla başa çıkmak için ihtiyati planları olduğunu ve bunun Suudilerin kalabalıkları yönetme ve tüm verilerle ilgilenme yetenekleri dahilinde gerçekleştiğine değinerek, ülkedeki ilgili makamların “Mekke Yolu” girişimine katılmak için çok sayıda talep aldıklarını ve bu taleplerin İçişleri Bakanlığı tarafından incelendiğini açıkladı.

Abdulfettah Meşat ile röportaj (Şarku’lA vsat)
Abdulfettah Meşat ile röportaj (Şarku’lA vsat)

Meşat şirketlerin sınıflandırılmasıyla ilgili olarak, bu yıl hizmet veren şirketlerin, ilgili değerlendirme formlarına göre müşterinin (hacı) memnuniyetine göre sınıflandırılacağını söyledi. Bir dizi önde gelen konaklama şirketine rekabetçi hizmetlerin sunulması için fırsat verildiğini söyleyen Meşat, temerrüde düşen şirketlerin sorumlu tutulacağını ve hacıların maruz kaldıkları eksiklikleri telafi edecek mekanizmaların bulunduğunu vurguladı.

Hazırlıklar

Açıklamasında bu yıl hac mevsimini farklı olduğuna işaret eden Meşat, Hac’a gelecek tüm taraflar için hizmet, entegrasyon, koordinasyon ve tüm planlar arasındaki uyum için erken hazırlık yapıldığını ve bunun için Hac ve Umre Bakanlığı ile tüm yetkili makamlar arasında büyük bir ortak çalışma olduğunu aktardı. Ayrıca, operasyonel düzeyde gerçekleşen tüm işlerin sürekli takibi için İş Takip Ofisi (BIMOA) ve Merkezi Hac Komitesi aracılığıyla yürütülen  koordineli bir operasyonel planın oluşturulmasında işbirliği yapıldığını söyledi.

Suudi yetkili, hacılara sunulan tüm hizmetler için erken hazırlıkla ilgili olarak Hac ve Umre Bakanlığı'nın genel stratejisi ile uyumlu olan organizasyon sürecinin önemli bir yönüne değinerek, tüm paketlerin Hac Platformu aracılığıyla yerel platform üzerinden internetle  Avrupa, ABD, Avustralya ve Kanada'dan hacıların  erken hazırlık yapabildiğini söyledi.

Bireysellik

2023 hac mevsiminin önceki yıllardan ayıran özelliklere de dikkati çeken Meşat, bu yılın en önemli özelliğinin tamamen salgın öncesi rakamlara dönüş olduğunu ve bu nedenle sayıların, bakanlığın her ülkeden gelecek hacı sayısını belirlemek için izlediği mekanizma ile pandemi öncesi onaylanan sayıların aynısı olacağını vurguladı.

Meşat doğrudan rakam açıklamazken, Genel İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan veriler 2,4 milyonu aşkın hacı olacağını öngörüyor. Bunlardan 634 binini ise Suudi Arabistan vatandaşı ve ülkede ikamet edenler oluşturuyor.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakan Yardımcısı, bu yıl da uzun bir süredir  hacılara elektrik ve su hizmeti sağlayan Kidana Şirketi ile işbirliği yaptıklarını ifade ederek, bu Hac mevsiminde bir çok firmaya hizmet verme imkanı sağlandığını,  çalışmaların sadece geçmiş yıllarda var olan eski firmalar ile sınırlı kalmayarak konaklama ve hizmet sektöründe öncü firmalarla çalıştıklarını bildirdi. Meşat, bunun hacılara en iyi hizmeti sağlamak için şirketler arasındaki rekabetçi pazara yansıdığını aktardı.

Yeni uygulamalar

Mekke Yolu girişimi ve önemi ile ilgili de konuşan Meşat, “Girişime katılmak için birçok ülkeden  talep aldık. İçişleri Bakanlığı liderliğindeki ihtisas komitesi, komite ve bu taleplerle yaptığı çalışma arasındaki koordinasyon yoluyla tüm bu talepler hakkında profesyonel bir şekilde kapsamlı bir çalışma yürütüyor” dedi.

Mekke Yolu’nun tüm hacı adayları üzerinde büyük olumlu izlenim bırakan çok başarılı bir milli fikir olduğunu ve bu yıl hizmetin ilk kez Türkiye'ye verildiğine değinen Meşat, Mekke Yolu üzerinden verilen hizmetlerin pozitifliği çok büyük olduğunu, bunlardan en önemlisinin ise Suudi Arabistan’a giriş mekanizmalarının hızlandırılması ve Rahman’ın misafirlerinin gelmeden önce tüm işlemlerinin tamamlanması olduğuna atıfta bulundu.

Bağlı şirketler

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, bir gözetim çalışma modeline göre, gözetim ve takip için yetenekli bir ekip tahsis etti. Bu yılki tüm hizmetlerin izlenmesi için uzman bir elektronik platform kullanıldığına vurgu yapan Meşat, tüm hacılar için hizmet standartlarını ölçmek üzere 65'ten fazla anket uygulamaya konulduğunu ve bunların stratejik, operasyonel ve denetleyici seviyeler olmak üzere 3 seviyede takip edildiğin bildirdi. Ayrıca, üç seviyedeki izlemenin günlük ve haftalık olduğunu, bu hizmetlerin değerlendirilme ve düzeltilmesi için ihtisas komiteleri sunulduğunu aktardı. Yetkili, Mekke, Medine ve kutsal mekanlarında her birinde izleme ekibinin olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl Mina (Fotoğraf: Adnan Mehdili)
Geçtiğimiz yıl Mina (Fotoğraf: Adnan Mehdili)

Grupları izleme

Grupların özel hizmetleriyle ilgili olarak Meşat, grupları takip etmek ve hacıların resmi, tarihe göre ayrılmalarını sağlamak için modern teknolojilerinin en üst seviyesini kullanan uzman ekiplerin olduğunu söyleyerek, bu yıl bakanlığın  Türkiye, Malezya ve Afrika ülkelerinde yaşayan farklı ülkeler dengelen hacılarla gözlemci ve rehberlere eğitim vermek için yeni bir adım atarak birçok dilde çeşitli kurslar açtığını aktardı. Yetkili ayrıca, Hac ve Umre Bakanlığı ile Spor Bakanlığı arasında, ihlallerin izlenmesi ve kontrol edilmesi sürecinde yardımcı olacak izciler ve korucular sağlamak için bir işbirliği olduğunu dile getirerek, ayrıca İçişleri Bakanlığı’ndaki güvenlik makamlarıyla çalıştıklarını vurguladı.

Teknoloji ve Hac

Meşat, Hac ve Umre Bakanlığı tarafından birkaç ay önce başlatılan yeni teknolojili “Nusuk Hac” Avrupa, ABD ve Avustralya'dan gelen hacılara yönelik en önemli programlar arasında yer aldığını söyleyerek, bu platform tarafından verilen vize sayısının 20 bini aştığını bildirdi.

Suudi yetkili, yakın zamanda hayata geçirilen yeni platformlar arasında, bakanlığa net bir vizyon ve verilen tüm hizmetlerin doğru bir şekilde takip edilmesini sağlayan hizmetlerin izleme ve takip platformu olduğuna dikkat çekti.

Caydırıcılık ve sınıflandırma

Meşat, Hac ve Umre Bakanlığı'nın takip ekipleri aracılığıyla, herhangi bir hizmet vermeyen şirketler konusunda çok sert davranacağını ve hesap vermenin açık olduğunu vurgulayarak, hizmet tahsis etmeyen şirketlerin para cezasına mahkum edileceğini, Rahman’ın misafirlerinin maruz kaldıkları eksiklerin telafi edileceği mekanizmalar geliştirildiğini aktardı.

Yetkili, yurt içi hacı firmaları dışında yurtdışındaki hacılara hizmet için toplamda 16 firmaya ruhsat verildiğini aktardı.

Kalabalık Yönetimi

Salgın hastalıklar ve bunlarla nasıl başa çıkılacağından söz eden Bakan yardımcısı koronavirüs salgınının sona ermesiyle, bu dönemde ortaya çıkabilecek herhangi bir sağlık veya organizasyonel acil durumla başa çıkmak için proaktif ve önleyici ihtiyati planlar olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan'ın geçmiş yıllarda edindiği deneyimle kalabalıkları yönetmek için onurlu modeller geliştirdiğini ve her durumla başa çıkabileceğini vurgulayan Meşat, beş gün boyunca çeşitli limanlardan Suudi Arabistan'a akın eden çok sayıda insanın zaman ve mekan koşulları nedeniyle dünyanın hiçbir yerinde tekrarlanamayacak bir model olduğunu bildirdi.


Suudi Arabistan ve Rusya dışişleri bakanları ortak dosyaları görüştü

Suudi Atabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ülkesinin Ukrayna krizine siyasi bir çözüm bulunması çabalarına verdiği desteği yineledi.
Suudi Atabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ülkesinin Ukrayna krizine siyasi bir çözüm bulunması çabalarına verdiği desteği yineledi.
TT

Suudi Arabistan ve Rusya dışişleri bakanları ortak dosyaları görüştü

Suudi Atabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ülkesinin Ukrayna krizine siyasi bir çözüm bulunması çabalarına verdiği desteği yineledi.
Suudi Atabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ülkesinin Ukrayna krizine siyasi bir çözüm bulunması çabalarına verdiği desteği yineledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah perşembe günü Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Güney Afrika'nın Cape Town kentinde düzenlenen BRICS dostlar grubu bakanlar toplantısı çerçevesinde görüştü. Görüşmede, ortak kaygı taşıyan pek çok dosyaya ilişkin ikili ve çok taraflı çalışmaların pekiştirilmesi gündeme geldi.

İki bakan, iki ülke ve halklar arasındaki dostluk ve iş birliğinin boyutlarını ve bunları her alanda geliştirme yollarını gözden geçirdi. Ayrıca ‘Hızlandırılmış Büyüme, Sürdürülebilir Kalkınma ve Kapsamlı Çoğulculuk için Ortaklık’ sloganı altında düzenlenen toplantıda gündeme gelen en önemli konular da ele alındı.

Prens Faysal bin Ferhan, Riyad'ın Rusya-Ukrayna krizine siyasi bir çözüm bulmayı amaçlayan tüm bölgesel ve uluslararası çabaları destekleyen tutumunu yineledi.

Diğer yandan Suudi Dışişleri Bakanı Hintli mevkidaşı Subrahmanyam Jaishankar ve Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Grace Naledi Pandor ile ayrı ayrı bir araya geldi. Bakan, toplantı gündeminde yer alan konular hakkında kendileriyle görüş alışverişinde bulundu.

İki toplantıda Suudi Arabistan ile Hindistan ve Güney Afrika arasındaki ilişkiler ve bunları çeşitli alanlarda geliştirme ve iyileştirme yolları gözden geçirildi. Ayrıca iki ülke ve halklarının arzularını gerçekleştirmek üzere ortak kaygı taşıyan birçok bölgesel ve uluslararası meselede ikili ve çok taraflı koordinasyonun artırılması başlıkları da gündeme geldi.

Taraflar, uluslararası barış ve güvenliğin temellerinin atılması ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasına yönelik katkıların arttırılmasına ilişkin ortak çabaların yoğunlaştırılmasının önemini vurguladılar.


Abdullah bin Halid Suudi Arabistan'ın Almanya Büyükelçisi olarak güven mektubunu sundu

Almanya Cumhurbaşkanı Çarşamba günü Berlin'de Suudi Arabistan'ın yeni büyükelçisini kabul etti (DPA)
Almanya Cumhurbaşkanı Çarşamba günü Berlin'de Suudi Arabistan'ın yeni büyükelçisini kabul etti (DPA)
TT

Abdullah bin Halid Suudi Arabistan'ın Almanya Büyükelçisi olarak güven mektubunu sundu

Almanya Cumhurbaşkanı Çarşamba günü Berlin'de Suudi Arabistan'ın yeni büyükelçisini kabul etti (DPA)
Almanya Cumhurbaşkanı Çarşamba günü Berlin'de Suudi Arabistan'ın yeni büyükelçisini kabul etti (DPA)

Suudi Arabistan'ın Berlin Büyükelçisi Prens Abdullah bin Halid bin Sultan, Çarşamba günü Berlin'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda güven mektubunu sunarken ülkesinin Almanya ile dostluk ve işbirliği ilişkilerini güçlendirme konusundaki istekliliğini teyit etti.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Büyükelçiye görevinde başarılar diledi.

Kabul sırasında Suudi Büyükelçi, Kral Selman bin Abdulaziz ile Veliaht Prens ve Başbakan Prens Muhammed bin Selman'ın selamlarını Cumhurbaşkanı Walter Steinmeier'a ileterek Alman halkına daha fazla ilerleme ve refah diledi.

Almanya Cumhurbaşkanı da Kral Selman ve Veliaht Prens’e selamlarını ve Krallık ile halkının ilerleme ve refahının devam etmesi dileklerini iletti.


Uzay yolculuğunu tamamlayan Suudi astronotlar başarıyla döndü

Suudi Arabistanlı astronotlar Reyyane Bernavi ve Ali el Karni yolculuklarını SpaceX Falcon 9 roketiyle gerçekleştirdi.
Suudi Arabistanlı astronotlar Reyyane Bernavi ve Ali el Karni yolculuklarını SpaceX Falcon 9 roketiyle gerçekleştirdi.
TT

Uzay yolculuğunu tamamlayan Suudi astronotlar başarıyla döndü

Suudi Arabistanlı astronotlar Reyyane Bernavi ve Ali el Karni yolculuklarını SpaceX Falcon 9 roketiyle gerçekleştirdi.
Suudi Arabistanlı astronotlar Reyyane Bernavi ve Ali el Karni yolculuklarını SpaceX Falcon 9 roketiyle gerçekleştirdi.

ABD merkezli Axiom Space firmasının SpaceX Falcon 9 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) götürdüğü Suudi Arabistanlı astronotlar Reyyane Bernavi ve Ali el Karni, 12 saat süren bir yolculuğun ardından bugün Florida’ya iniş yaptı.

Houston Havaalanı’na varan astronotlar Uzay’daki 10 günlük bilimsel yolculuklarının ardından aile üyeleri tarafından karşılanırken, güvenli bir şekilde varışlarından dolayı tebrik edildiler.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Bernavi ve Karni, AX-2 misyonu eski NASA astronotu Peggy Whitson ve John Shoffner ile yaptıkları Uzay yolculuğu sonrasında dünya ortamına uyum sağlama konusunda herhangi bir zorluk yaşamadı. Uçuş ekibi, önümüzdeki dönemde yoğun tıbbi gözlem ve özel rehabilitasyon programlarına tabi tutulacak.

Suudi Arabistan Uzay Kurumu günün erken saatlerinde, 12 saat yolculuğun ardından iki Suudi astronotun güvenli bir şekilde dünyaya inmesiyle görevini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Suudi Arabistan, Bernavi ve Karni'nin süreci başarıyla tamamlanmasının ardından Suudi Arabistan Astronot Programı kapsamında gelecekte Suudi astronotlar için daha fazla görev başlatmayı planlıyor.


Suudi Arabistan’ın nüfusu yüzde 41,6’sı yabancı olmak üzere 32,2 milyona ulaştı

Riyad, nüfus bakımından en büyük şehir olurken, onu Cidde ve Mekke izledi (Şarku’l Avsat)
Riyad, nüfus bakımından en büyük şehir olurken, onu Cidde ve Mekke izledi (Şarku’l Avsat)
TT

Suudi Arabistan’ın nüfusu yüzde 41,6’sı yabancı olmak üzere 32,2 milyona ulaştı

Riyad, nüfus bakımından en büyük şehir olurken, onu Cidde ve Mekke izledi (Şarku’l Avsat)
Riyad, nüfus bakımından en büyük şehir olurken, onu Cidde ve Mekke izledi (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Genel İstatistik Kurumu (GASTAT) tarafından açıklanan 2022 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre, ülkenin nüfusu 32,2 milyona ulaştı.

Suudi Arabistan’ın nüfusu, yüzde 58,4’ünü oluşturan 18,8 milyon Suudi vatandaşı ve nüfusun yüzde 41,6’sını oluşturan Suudi olmayan 13,4 milyon kişi ile 32,2 milyona çıktı.

Ülkedeki nüfusun yüzde 61,2’sini (19,7 milyon) erkekler oluştururken, kadınlar nüfusun yüzde 38,8’ini (12,5 milyon) oluşturuyor.

Riyad, nüfus bakımından en büyük şehir olurken, onu Cidde ve Mekke izledi.

Nüfus sayımına göre, ülkedeki toplam nüfusun yaş ortalaması 29 olurken, 30 yaşın altındaki Suudilerin yüzdesi, toplam Suudi sayısının yüzde 63’üne ulaştı.

Öte yandan, Suudi Arabistan’daki konut sayısı yüzde 51’i daire olmak üzere 8 milyonu aştı.

Nüfus sayımı sonuçları, toplam Suudi aile sayısının 4,2 milyon olduğunu ve aile başına ortalama 4,8 kişi olduğunu gösterdi.


Mişari el-Mutayri’nin Beyrut kafelerinden Suriye topraklarına kaçırılması ve serbest bırakılmasının hikayesi

Mişari el-Mutayri’nin Beyrut kafelerinden Suriye topraklarına kaçırılması ve serbest bırakılmasının hikayesi
TT

Mişari el-Mutayri’nin Beyrut kafelerinden Suriye topraklarına kaçırılması ve serbest bırakılmasının hikayesi

Mişari el-Mutayri’nin Beyrut kafelerinden Suriye topraklarına kaçırılması ve serbest bırakılmasının hikayesi

Suudi Arabistan vatandaşı Mişari el-Mutayri’nin serbest bırakılması, Lübnan ordusu istihbaratının organize suç çeteleriyle çatışmalarda başarılı vakalarından biri. Çünkü çoğu operasyonun tutuklanmadan serbest bırakılmasıyla sona ermesinin ardından ilk kez bir dizi kaçıranın tutuklanmasına tanık oldu. Operasyon ayrıca Beyrut kafelerinde başlayan ve Suriye topraklarında sona eren, organize bir kaçırma ağını da ortaya çıkardı.

Beyrut’un güneyindeki Khalda’daki Beyt Buyut kafesine akşam saat 10’da gelen Mutayri gece yarısına kadar kafede zaman geçirdi. Daha sonra Beyrut şehir merkezindeki başka bir kafeye gitti. Soruşturmayı yürüten yetkililer, kafeden itibaren birinin onu izlediğine inanıyor.

O gece askeri üniforma giymiş beş kişilik bir grup hedefi izledi. Grup, Lübnan güvenliği tarafından adam kaçırma, gasp ve uyuşturucu suçlarından aranan Musa Cafer ile temasa geçti. Anlaşma yapıldı ve kurban belirlendi. Sabaha karşı 3’te Mutayri kafeden ayrıldı o esnada beş kişi onu takip etti. Issız bir bölgede onun arabasına çarptılar ve Mutayri’yi arabadan çıkardılar. Daha sonra onu hemen Bekaa bölgesine götürdüler. Mutayri’yi kaçıran grup Chtoura bölgesinde durdu, araba değiştirdi. Ardından Cafer’e teslim ettikleri ve ücretlerini aldıkları Sharawneh bölgesine doğru devam ettiler. Oradan da Lübnan Suriye sınırının ötesine gittiler.

Daha sonra Mutayri tehdit edildi ve korkutuldu. Kaçıranlar banka kartına el koymuş ama Mutayri onlara yanlış şifre verdi. Daha sonra ona geri döndüler. Fiziksel ve psikolojik olarak baskı yaptılar, böylece doğru şifreyi aldılar. Mutayri’nin hesabından birkaç bin dolar çekmeyi başardılar ama elbette bu onlar için yeterli değildi. Mutayri’nin telefonundan 400 bin dolar fidye talep ettikleri bir mesaj yolladılar.

Bu sırada güvenlik güçleri bilgi almak için baskı yapıyordu. İlk amaç kaçıranı tespit etmekti, ülkenin doğusunda bu yöntemi uygulayan birçok kişi var. Fonların geri çekilmesi güvenlik güçlerine ilk sinyalleri verdi ve kaçırılan hattın bir süre açılması onlara yeni bir ipucu sağladı. Mutayri’yi şahsen tanıyanlar da dahil olmak üzere kafedeki bazı insanlara baskı yapıldı. Ordu istihbaratındaki teknik ekip ilk ipucunu alabildi. Sad El Baouchriyeh bölgesinde bir kişi gözaltına alındı ardından Mutayri’nin nerede olduğu belli oldu.

Askeri istihbarat, onu el-Kasr bölgesindeki Cafer ailesinden Lübnanlıların çoğunluğunun yaşadığı Suriye’nin Carmaş kasabasında yaşayan Cafer ile ilişkilendiren bir ipucu buldu. Cafer, bölgede yaşayan diğer aranan kişiler gibi bu suçlardan geçimini sağlıyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan Lübnanlı bir güvenlik kaynağı, Cafer’in uyuşturucu kaçakçılığının yanı sıra bir Iraklı ve bir Suriyelinin kaçırılması da dahil olmak üzere birçok suçtan arandığını söylüyor.

Ordu, Cafer’in Lübnan’daki işyerine ve ailesine Baalbek şehri yakınlarındaki Şeravneh mevkiinde baskı yapmaya başladı. Ordu bölgeye baskın düzenleyerek bazı aile üyelerini sorguya çekmek ve baskı yapmak için gözaltına aldı. Telefonları ve onunla olan bağlantıları kontrol edildi ve arananları tanıdıklarından emin oldular.

Baskınlar sonucunda, biri Bouchriya’da (doğu Beyrut), ikisi Sharawneh mahallesinde ve dördü Bekaa yolunda olmak üzere kaçırma olayına karışanlardan yedisi gözaltına alındı. Pazartesi günü baskı arttı ve ordu Lübnan ile Suriye arasındaki geçiş bölgelerine baskınlar düzenledi, yeni kaçıranlara ulaştı. Adam kaçırma olayına karışanların bazıları Suriye’ye kaçtı.

Ordunun Sharawneh’teki bir Captagon depolama merkezine baskın yapmasının bir askeri tesise ateş açan bir kişi de dahil olmak üzere suçluları arıyor. Ayrıca, kaçırılanların operasyonlarını kolaylaştırdığına inanılan kişileri de arama çalışmaları devam ediyor.


İki Suudi astronotu taşıyan uzay aracı başarıyla iniş yaptı

TT

İki Suudi astronotu taşıyan uzay aracı başarıyla iniş yaptı

İki Suudi astronotu taşıyan uzay aracı başarıyla iniş yaptı

Suudi Arabistan Uzay Otoritesi, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) araştırma görevinin ardından, Suudi astronotlar Reyyane Bernavi ve Ali Karni’nin yanı sıra diğer Ax-2 misyon ekibini taşıyan uzay aracının güvenli bir şekilde indiğini bildirdi.

Suudi Arabistan, astronotlara yönelik programının bir parçası olarak, Dünya çevresindeki yörüngede uzay bilimi görevleri yürüten birkaç ülke arasında yer aldı.

Ax-2 misyonundaki 4 kişilik ekip, 21 Mayıs’ta ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden ISS’ye doğru 16 saatlik uzay yolculuğuna başladı.

İki Suudi astronot, Dünya’ya dönmeden önce uzayda 14 bilimsel deney gerçekleştirmeyi başardı.

Ekibi taşıyan Dragon uzay aracı, yörüngede 10 gün kaldıktan sonra dün akşam Florida açıklarındaki Meksika Körfezi’ne güvenli bir şekilde indi.


Suudi Arabistan, Türkiye ile medya alanında işbirliği için Enformasyon Bakanı'nı görevlendirdi

Kabine oturumunun bir parçası (SPA)
Kabine oturumunun bir parçası (SPA)
TT

Suudi Arabistan, Türkiye ile medya alanında işbirliği için Enformasyon Bakanı'nı görevlendirdi

Kabine oturumunun bir parçası (SPA)
Kabine oturumunun bir parçası (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Türkiye ile medya alanında işbirliği için Enformasyon Bakanı Selman ed-Duseri'yi görevlendirme kararı aldı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, Kral Selman bin Abdülaziz Al Suud, Bakanlar Kurulu haftalık toplantısına başkanlık etti.

Ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında çatışmaların yaşandığı Sudan başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı toplantıda, uluslararası ilişkiler alanında ilgili bakanlara yetki verme kararı alındı.

Toplantıda, Suudi Arabistan ile Polonya arasında enerji alanındaki işbirliği için mutabakat zaptı çalışmasını yürütme ve başlatma yetkisi Enerji Bakanlığı'na verildi.

Bakanlar Kurulu'nda ayrıca, Suudi Arabistan ile Türkiye arasında medya alanında işbirliğiyle ilgili mutabakat zaptını çalışması için Enformasyon Bakanı Duseri veya vekilinin görevlendirilmesi kararlaştırıldı.

Suudi Arabistan hükümeti, kargo ve turizm alanlarında faaliyet gösteren gemilerin Süveyş Kanalı'ndan geçmesi konusunda Mısır yönetimi ile de mutabakat zaptı olanaklarını görüşmesi için Ulaştırma Bakanlığı'na yetki verdi.


Suudi Arabistanlı astronotlar 10 günlük bilimsel deneylerin ardından dönüşe hazırlanıyor

Suudi astronot Reyyane Bernavi tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çekilen fotoğraf (Suudi Arabistan Uzay Otoritesi)
Suudi astronot Reyyane Bernavi tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çekilen fotoğraf (Suudi Arabistan Uzay Otoritesi)
TT

Suudi Arabistanlı astronotlar 10 günlük bilimsel deneylerin ardından dönüşe hazırlanıyor

Suudi astronot Reyyane Bernavi tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çekilen fotoğraf (Suudi Arabistan Uzay Otoritesi)
Suudi astronot Reyyane Bernavi tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çekilen fotoğraf (Suudi Arabistan Uzay Otoritesi)

Dragon uzay aracı, AX-2 misyonu kapsamında 10 günlük uzay araştırmaları ve bilimsel deneylerin ardından, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılmak üzere, Dünya’ya dönüş yolculuğuna hazırlanıyor.

Suudi astronotlar Reyyane Bernavi ve Ali Karni’nin yanı sıra eski NASA astronotu Peggy Whitson ve ABD’li iş insanı John Shoffner’ı taşıyan Dragon, yaklaşık 12 saat süren dönüş yolculuğuna başlayacak.

İki Suudi astronot ve diğer ekip, 10 günlük bir görev için 22 Mayıs’ta ISS’ye geldi.

Suudi Arabistan’ın ilk kadın astronotu Bernavi, planladıkları kalkıştan bir gün önce ISS’deki meslektaşlarına hitap ederken duygulandı.

Bernavi, uzaydaki tarihi görev için işbirliği ve destekleri için ekip üyelerine gözyaşları içinde teşekkür etti.

Dragon uzay aracının, bugün dönüş uçuşuna başlaması ve Çarşamba sabahı erken saatlerde Florida kıyılarına ulaşması bekleniyor.

Bernavi ve Karni, misyonlarının bir parçası olarak, ISS’de beyin ve sinir sistemi, bağışıklık hücreleri ve su tohumlama teknolojisi de dahil 14 öncü bilimsel deneyi hayata geçirdi.

ISS’de gerçekleştirilen deneyler, Suudi araştırma merkezlerinin bilimsel bir etki yaratmadaki rolünü artıracak.

Suudi Arabistan’ın uzay araştırmaları ve insanlığa hizmet alanındaki küresel konumunu teyit eden bu deneyler, ayrıca İnsanlığın bugünü ve geleceği üzerinde olumlu sonuçlar doğuracak ve araştırmacıların çeşitli çalışma ve bilimsel alanlarda bir dizi teknolojiye ilişkin anlayışlarını geliştirecek.

İki Suudi astronotun bilimsel yolculuğu, çeşitli Suudi okullarından 12 bin öğrencinin katılımıyla eğitici deneylerin gerçekleştirilmesini içeriyordu.