Avrupa otomobil üreticileri, Euro 7 standartlarının maliyetleri artırmasını bekliyor

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) Genel Müdürü Sigrid de Vries: "ACEA, Euro 7 teklifinin ortalama yeni bir otomobilin fiyatında 2 bin avroluk artışla sonuçlanacağını hesaplamaktadır" dedi.

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Avrupa otomobil üreticileri, Euro 7 standartlarının maliyetleri artırmasını bekliyor

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin otomobil üreticileri, içten yanmalı motorlu araçlara daha katı emisyon kuralları getirecek Euro 7 standartlarının otomobil fiyatlarını artıracağını bildirdi.
Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) Genel Müdürü Sigrid de Vries, sektörün durumu ve yeni emisyon standartlarına ilişkin açıklama yaptı.
AB üyesi ülke liderlerinin bu hafta Brüksel'de bir araya geleceğini anımsatan Vries, toplantıda, Avrupa'da sanayinin rekabetçiliğini güçlendirmenin de ele alınacağını belirtti.
Vries, sanayinin temelini güvence altına almak için AB'nin harekete geçmesi gerektiğini bildirdi.
Son yıllarda otomotiv sektörüne yönelik karbon emisyonunu azaltma, sürdürülebilir üretim ve özen yükümlülüğü gibi çok sayıda kapsamlı mevzuat değişikliği yapıldığına işaret eden Vries, söz konusu mevzuatların sektör açısından ciddi bir sınama olduğuna dikkati çekti.
Vries, söz konusu girişimlerin meşru olduğunu ancak Avrupa'da mevzuatın küresel bağlamda tutarlı, ulaşılabilir ve rekabetçi olmasının önemini vurguladı.

- "Karbon ve emisyon salımını düşürmenin en iyi yolu araçların hızla yenilenmesi"
Emisyonlara ilişkin Euro 7 teklifinin iddia edilen çevresel faydaları sağlamayacağını belirten Vries, bunun Avrupalı araç üreticilerinin önemli kararlarına ve yatırımlarına karmaşa ve belirsizlik ilave edecek bir düzenleme olduğunu kaydetti.
Vries, "Yürürlükte olan Euro 6 standardı, elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte 2035 yılına kadar 2020 yılına kıyasla nitrojen azot oksitleri emisyonlarında yüzde 80 oranında düşüş sağlama potansiyeline sahiptir." ifadesini kullandı.
Euro 7 teklifinin otomobiller ve kamyonlara ilave maliyet getireceğine işaret eden Vries, "ACEA, Euro 7 teklifinin ortalama yeni bir otomobilin fiyatında 2 bin avroluk artışla sonuçlanacağını hesaplamaktadır." değerlendirmesinde bulundu.
Yeni standart sonucundaki fiyat artışı nedeniyle pek çok insanın eski arabalarını daha uzun süre kullanacağına dikkati çeken Vries, bunun da çevre ve iklim üzerinde olumsuz bir etki doğuracağını kaydetti.
Vries, karbon ve emisyon salımını düşürmenin en iyi yolunun araçların hızla yenilenmesi olduğunu ifade etti.

- Euro 7 standartları
AB Komisyonu, geçen yıl Avrupa Yeşil Mutabakatı doğrultusunda AB'de satılan yeni araçlardan kaynaklanan kirliliği azaltmak için Euro 7 standartları teklifini açıklamıştı.
2025'te yürürlüğe girmesi öngörülen yeni Euro 7 standardı ile dizel ve benzinli motorlara aynı kuralları getiriyor ve emisyon seviyeleri daha fazla düşürülüyor.
​​​​​​​AB Komisyonu'nun hazırladığı teklifin yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu (AP) ve üye ülkelerin bunu onaylaması gerekiyor.Nisanda en fazla ihracat otomotiv endüstrisinde gerçekleşti

AA
AA
TT

Nisanda en fazla ihracat otomotiv endüstrisinde gerçekleşti

AA
AA

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, geçen ay 2 milyar 693 milyon 562 bin dolarlık ihracata imza atan otomotiv endüstrisini, 2 milyar 407 milyon 415 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 1 milyar 502 milyon 526 bin dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü takip etti.
Nisan ayında en fazla ihracat artışı, yüzde 185,2 ile zeytin ve zeytinyağı sektöründe kaydedildi.
Türkiye'nin toplam ihracatının geçen ay yüzde 71,7'sini gerçekleştiren sanayi grubunda yüzde 21,7 azalışla 13 milyar 852 milyon 297 bin dolarlık ihracat yapıldı.
Söz konusu dönemde toplam ihracatın yüzde 13,3'ünü oluşturan tarım grubunda yüzde 6,6 düşüşle 2 milyar 568 milyon 201 bin dolarlık, toplam ihracattan 2,4 pay alan madencilik alanında da yüzde 33,2 azalışla 470 milyon 93 bin dolarlık ihracata imza atıldı.

En fazla ihracat Almanya'ya gerçekleşti
Geçen ay 217 ülkeye ihracat gerçekleştirilirken, 81 ülkeye ihracatta artış kaydedildi.
En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülke; 1 milyar 406 milyon dolarla Almanya, 935 milyon 65 bin dolarla ABD, 873 milyon 444 bin dolarla Birleşik Krallık oldu.
Geçen ay 1.449 firma ihracat ailesine katıldı. Birim ihracat değeri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,3 artarak 1,56 dolara yükseldi.
Nisan ayında 14 il ihracatını artırdı.
En çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 il sırasıyla 7 milyar 370 milyon dolarla İstanbul, 1 milyar 441 milyon dolarla Kocaeli ve 1 milyar 212 milyon dolarla Bursa oldu.


Kâr oranı düşen Tesla'nın, hisse senedi fiyatları da düşüşte

(David Zalubowski/AP)
(David Zalubowski/AP)
TT

Kâr oranı düşen Tesla'nın, hisse senedi fiyatları da düşüşte

(David Zalubowski/AP)
(David Zalubowski/AP)

Tesla'nın satışları artırmak için araçlarının fiyatlarını düşürmesinin ardından şirketin kârında yılın ilk üç ayında keskin bir düşüş yaşandı.
Elektrikli araç üreticisinin hisse senedi fiyatları, 2023'ün ilk çeyreğine ilişkin mali raporun açıklanmasının ardından çarşamba günü yüzde üçten fazla düştü.
Şirketin yöneticisi Elon Musk çarşamba günü yaptığı açıklamada 2023'ün ilk çeyreğinde elde edilen gelirin, geçen yılın son çeyreğindeki 3,7 milyar dolardan 2,5 milyar dolara gerilediğini söyledi.
Tesla'nın bu yılın ilk çeyreğindeki geliri de 2022'nin ilk çeyreğinde elde ettiği 3,3 milyar dolardan daha düşük.
Şirket, ABD'de tüm rakiplerinin toplamından daha fazla elektrikli otomobil satma rekorunu elinde tutarken, elektrikli araç pazarına giren General Motors, Ford Motor Company ve Volkswagen gibi firmalarla arasındaki rekabet gitgide artıyor.
Tesla, yerini korumak ve satışlarını artırmak için bu yıl araç modellerinde bir dizi fiyat indirimine gitti.
The Independent'ın haberine göre Tesla, ABD'nin eski otomobil üreticileriyle rekabet edebilmek için Model Y ve Model 3 araçlarından bazılarının fiyatlarını sadece bu yıl 6 kez düşürdü.
İlk çeyrekte araçların ortalama satış fiyatı 2022'nin son çeyreğine kıyasla yüzde 11 oranında düşerek yaklaşık 51 bin 400 dolardan 46 bin dolara geriledi. Fakat fiyat indirimleri, teslimatlara sadece yüzde 4'lük bir artışla yansıdı.
Şirket, raporunda 2023'ün ilk üç ayında 440 binin üzerinde araç ürettiğini ve 422 binin üzerinde araç teslim ettiğini belirtti.
Teslimatların 412 binden fazlası şirketin Model 3/Y araçlarına ve 10 bin 695'i de Model S/X araçlarına aitti.
Musk, üç aylık mali sonuçların konuşulduğu konferans görüşmesinde şöyle dedi: 
"Daha düşük üretim hacmi ve daha yüksek marj yerine... daha yüksek hacim ve daha büyük bir araç filosu için çabalamanın, buradaki doğru seçim olduğu görüşünü benimsiyoruz."
Şirket, ürün fiyatlandırmasında daha fazla "değişim" beklediğini belirtti.
Elektrikli araç üreticisi, "Ürün fiyatlandırmamızın bir dizi faktöre bağlı olarak yukarı ya da aşağı doğru değişmeyi sürdürmesini bekliyoruz" diye ifade etti.
Tesla, "En yeni fabrikalarımızdaki gelişmiş üretim verimliliği ve daha düşük lojistik maliyetler de dahil, araçlarımızın maliyetlerinin düşüşün sürmesini bekliyoruz ve ayarlamaları yaparken faaliyet kaldıracına odaklanmaya devam ediyoruz" diye belirtti.
Şirket, uzun süredir ertelenen Cybertruck'ın bu yılın ilerleyen dönemlerinde Teksas'taki Gigafactory'de üretime başlamasının beklendiğini de raporunda ifade etti.
Musk, Cybertruck teslimatlarının 2023'ün üçüncü çeyreğinde yapılmasının beklendiğini söyledi.


İran, arzın talebi karşılamaması üzerine ikinci el otomobil ithalatına hazırlanıyor

AA
AA
TT

İran, arzın talebi karşılamaması üzerine ikinci el otomobil ithalatına hazırlanıyor

AA
AA

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Rıza Fatemi Emin, kabine toplantısı sonrasında ikinci el otomobil ithalatıyla ilgili hazırlanan yasa tasarısı hakkında bilgi verdi.
Talebin arzı aşması nedeniyle otomobil piyasasında sorunlar yaşandığını aktaran Emin, "geçen yıl ve cari yılda üretim açısından iyi bir seyir izlenmesine rağmen insanların enflasyona karşı varlıklarını korumak için araba aldığını ve buna spekülatif sahte talep açıklarının da eklenmesi nedeniyle otomobil pazarında aşırı talepten dolayı karışıklığın hakim olduğunu" söyledi.
İranlı Bakan, "Otomobil piyasasındaki gerginliğin hızlı çözümü, otomobil ithalatına öncelik verilmesidir. Bu amaçla hükümet ikinci el otomobil ithalatına yönelik bir acil durum yasa tasarısını onayladı ve ilk Meclis oturumunda bu tasarı gündeme alınacak. Mecliste de süratle onaylanacağını umuyorum. Arz ve talep arasındaki uçurum kapanana kadar Merkez Bankası koordinasyonunda otomobil ithalatına devam edeceğiz." dedi.
İran hükümeti, "İran Khodro" ve "Saipa" gibi yerli otomobil üreticilerine verdiği destekle otomobil ithalatına katı düzenlemeler ve ağır vergiler uyguluyor. Yüzbinlerce kişiye istihdam sağlayan ve ülkenin en önemli sektörlerinden sayılan İran otomobil sanayisi 2018'den bu yana ABD'nin tek taraflı yaptırımlarının altında faaliyet gösteriyor.
Başta, Peugeot, Renault ve Citroen gibi Fransız otomobil üreticileri olmak üzere yabancı şirketler ise ABD'nin geniş kapsamlı tek taraflı yaptırımları nedeniyle İran'daki faaliyetlerini durdurmuştu.
İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Omid Kalibaf, Kasım 2022'de Fransız otomobillerinin ülkede tescilinin ve ithalatının yasaklandığını ve bunun yerine Japon, Kore, Çin ve Fransız olmayan Avrupa otomobillerinin ithal edileceğini açıklamıştı.


Tesla, Avrupa ve Asya'da elektrikli araç fiyatlarında indirimleri genişletiyor

AA
AA
TT

Tesla, Avrupa ve Asya'da elektrikli araç fiyatlarında indirimleri genişletiyor

AA
AA

Tesla'dan yapılan açıklamada, üretim kapasitesindeki artış ve iyileştirme nedeniyle Almanya dahil olmak birçok Avrupa pazarında fiyatların düşürüldüğü belirtildi.
Şirketin internet sitesinde yer alan fiyat listesine göre, otomobil üretim merkezi olarak bilinen Almanya'da elektrikli araçlarında Ocak 2022'de yüzde 1 ila yüzde 17 arasında indirim yapan Tesla, şimdi ülkede Model 3 ve Model Y fiyatlarında yüzde 4,5 ila yüzde 9,8 arasında indirime gitti. Model 3, Almanya'da 41 bin 990 avroya satılıyor.
Singapur'da Model 3 ve Model Y araçlarının fiyatlarını yüzde 4,3 ila yüzde 5 arasında düşüren Tesla, İsrail ve Fransa'da da elektrikli araçlarının fiyatlarını indirdi.
Almanya'nın ünlü otomobil uzmanı Prof. Dr. Ferdinand Dudenhöffer, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Tesla, fiyat savaşını ivmelendiriyor. Çünkü Tesla, iyi fiyatlarla diğer otomobil üreticilerinin işlerini çok zorlaştırmayı göze alabilir." ifadelerini kullandı.

2023'ün başına göre Model Y'nin fiyatındaki düşüş yüzde 20 oldu
En karlı otomobil üreticilerinden biri olan Tesla, ocak, mart ve nisan aylarında satışlarını artırmak amacıyla ABD'de fiyat indirimine gitmişti. Böylece 2023'ün başına göre Model 3'ün fiyatı yüzde 11, Model Y'nin fiyatı da yüzde 20 düştü.
Tesla, dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olan Çin'de bu yılın başında fiyat düşürme yarışını tetiklemişti.
Tesla Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, 1 Mart Yatırımcı Günü'nde yaptığı açıklamada, fiyattaki küçük değişikliklerin bile talep üzerinde çok büyük bir etkisi olduğunu belirtmişti.
Merkezi ABD'de bulunan Tesla, ilk çeyrekte dünya çapında 422 bin 875 araç teslimatı gerçekleştirdi. Geçen yıl araç teslimatlarındaki lojistik sorunlar ve yavaşlayan talep nedeniyle yüzde 40'lık artışa karşın şirketin satışları, yüzde 50'lik artış hedefinin altında kalmıştı.
Tesla, bu yılın ilk çeyrek sonuçlarını ise gelecek hafta açıklayacak.
Bu arada, Alman otomobil üreticisi Volkswagen de Tesla ile rekabet edebilmek için elektrikli modeli ID.3'ün temel versiyonunun liste fiyatında indirime gitti.


Tesla'yı tahtından eden Çinli BYD, dans eden otomobilini tanıttı

Tesla'yı tahtından eden Çinli BYD, dans eden otomobilini tanıttı
TT

Tesla'yı tahtından eden Çinli BYD, dans eden otomobilini tanıttı

Tesla'yı tahtından eden Çinli BYD, dans eden otomobilini tanıttı

Kısa süre önce elektrikli araç satış listesinde zirveye çıkarak Tesla'yı tahtından indiren Çinli otomobil firması BYD, dans eden ve zıplayan bir araba icat etti.
Bu 4 motorlu ve elektrikli otomobil, "küresel olarak endüstrinin en gelişmiş gövde kontrol sistemi" diye lanse ediliyor.
YangWang U9 adı verilen otomobilin üç tekerlek üzerinde sürülebileceği ve hatta durduğu yerde zıplayabileceği belirtiliyor.
Aracın bu özelliklerinin ardında ise DiSus adı verilen süspansiyon sistemi var.
YangWang U9, 1100 beygir gücünde. 0’dan 100 kilometre hıza iki saniyede ulaşabiliyor ve 700 kilometre menzile çıkabiliyor.
Bunun yanı sıra akıllı hidrolik gövde kontrol sistemine sahip. Bu sistem de devrilme riskini en aza indiriyor.
Sistem, gövdenin savrulmasını engellemek, arazi sürüşü sırasında zorlu durumların üstesinden gelmek, aerodinamik sürtünmeyi azaltmak ve verimliliği artırmak üzere tasarlandı.
Twitter'da yayımlanan, BYD tanıtım etkinliğinden bir videoda Yangwang U9'un bahsi geçen yetenekleri sergilendi.
86 bin kullanıcının görüntülediği videoda Yangwang U9, sahnede yavaşça ilerlerken, dans ederken ve yanlara doğru sallanırken görülüyor.
Tweet'te "DiSus-X endüstrinin küresel olarak en gelişmiş gövde kontrol sistemi" ifadeleri yer alıyor.
BYD Başkanı Wang Chuanfu'ya göre, bu otomobiller yüksek hızla viraj alma, tam gaz hızlanma veya acil frenleme sırasında yolcuların kaymasını ve yer değiştirmesini de büyük ölçüde engelliyor.
Ayrıca sistemin kar, çamur ve su gibi çeşitli yol koşullarında aracı çizilmelere ve hasarlara karşı koruyabileceği söyleniyor.
Independent Türkçe, Interesting Engineering, Insider


İkinci el otoda martta en çok satılan markalar belli oldu

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

İkinci el otoda martta en çok satılan markalar belli oldu

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

Türkiye ikinci el online araç pazarında geçen ay Fiat en çok tercih edilen marka olurken, model bazında binekte en çok Egea, hafif ticaride ise Doblo satıldı.
AA muhabirinin Indicata'nın ikinci el online pazar raporundan derlediği verilere göre, Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, geçen ay 2022'nin aynı ayına göre yüzde 28 artışla 189 bin 643 adet oldu.
Mart ayında şubat ayına kıyasla satışlar yüzde 50 artarken, Ocak-Mart 2023 toplamında satışlarda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 36 artış kaydedildi.

- En çok satılan 10 marka pazardan yüzde 77 pay aldı
İkinci el online pazarda martta en çok tercih edilen otomotiv markası (binek ve hafif ticari) 24 bin 593'le Fiat oldu. Fiat'ı 24 bin 557 adetle VW ve 24 bin 195 adetle Renault takip etti.
Satış sıralamasında 18 bin 408 adetle Ford, 9 bin 970 ile Opel, 9 bin 763 adetle BMW, 9 bin 213 adetle Peugeot, 9 bin 56 adetle Hyundai, 8 bin 654 adetle Mercedes Benz ve 7 bin 153 adetle Toyota ilk 10 içinde yer aldı.
Mart ayında ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satılan 189 bin 643 adet aracın yüzde 77’sini söz konusu ilk 10 marka gerçekleştirdi

- Egea yine ilk sırada
İkinci el online binek araç pazarında martta toplam 152 bin 868 satış gerçekleşti. Fiat Egea 8 bin 242 adetle mart ayında da yine en çok tercih edilen model oldu.
Egea'yı, 7 bin 469 adetle Renault Clio, 6 bin 714 satışla VW Passat, 6 bin 566 adetle Renault Megane, 4 bin 750 adetle Ford Focus, 4 bin 571'le Toyota Corolla, 4 bin 316 satışla Opel Astra, 3 bin 498'le VW Golf, 3 bin 451 adetle BMW 5 Serisi ve 3 bin 319 adetle de BMW 3 Serisi takip etti.
Söz konusu 10 model, toplam binek satışlarının yüzde 35'ini oluşturdu.

- En çok tercih edilen hafif ticariler
Online pazarda geçen ay 36 bin 775 adet hafif ticari araç satışı gerçekleşti. Fiat Doblo, 5 bin 695 adetle mart ayında da en çok tercih edilen model oldu.
Ford Transit/Tourneo Courier, 4 bin 930 adetle ikinci ve Fiat Fiorino da 4 bin 719 satışla üçüncü sırada konumlandı.
Bu modelleri, 2 bin 581 satışla VW Cady, 2 bin 397 adetle Ford Transit/Tourneo Connect, 2 bin 17 satışla VW Transporter, 1.649 satışla Renault Kangoo, 1.306 adetle Peugeot Partner, 1.265 adetle Ford Transit ve 1.132 adetle Citroen Berlingo izledi.
Söz konusu 10 model, toplam hafif ticari araç satışlarının yüzde 75'ini oluşturdu.
Türkiye pazarı satış hızı, martta ortalama 36 gün olurken, en hızlı satılan marka 27 günle Fiat oldu. En yavaş satılan marka ise 51 günlük satış hızıyla Mercedes-Benz olarak belirlendi.

- Günlük 450 binden fazla ikinci el araç datası analiz ediliyor
Makine öğrenmesi, yapay zeka ve büyük verinin birleşmesinden oluşan iş zekası seti Indicata, Türkiye'deki ikinci el online araç pazarını tarayarak günlük 450 binden fazla ikinci el araç datasını analiz ediyor.
Rapordaki satış verileri, ikinci el ticareti yapan 40 binden fazla kurum ve kuruluşun online pazarda verdikleri ilan verilerine dayanıyor. Bunlar arasında Sahibinden, Arabam, Letgo, VavaCars gibi listeleme sitelerinin yanı sıra OEM'lerin kurumsal ikinci el web siteleri, Leaseplan, Intercity ve Otokoç gibi yüksek adetli satışların gerçekleştiği kurum ve platformlar yer alıyor.
Rakamlar içerisinde bireysel araç ilanlarına ait veriler bulunmuyor.
Online platformda ikinci el ticareti yapan kurumlar, iki sebeple satışa sundukları araçların ilanlarını geri çekiyor. Birincisi, değişen pazar koşullarına göre ilandaki araçların fiyatını revize ederek ilanı yeniden yayınlıyor. Söz konusu ilanların yeniden ne zaman yayınlandığı da Indicata tarafından takip ediliyor.
İkinci olarak, ticaret yapan kurum, aracını sattığı için ilandan çekiyor ve yeniden satışa sunacağı bir aracının ilanını yayınlıyor. Bu ikinci grup araç ilanları, yani ilandan tamamen kaldırılan araçlar "satış" olarak kabul ediliyor.


Tesla ABD fiyatlarında bu yıl üçüncü indirime gitti

AA
AA
TT

Tesla ABD fiyatlarında bu yıl üçüncü indirime gitti

AA
AA

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ABD'de en pahalı iki elektrikli araç modelinin fiyatlarında azalan talebi artırmak için bu yıl üçüncü kez indirime gitti.
Şirketin internet sitesinde yer alan fiyat listelerine göre Tesla, Model S ve Model X fiyatlarında 5 bin dolar indirim yaptı.
Model S'in temel versiyon fiyatı 84 bin 990 dolara, Model X fiyatı ise 94 bin 990 dolara düşürüldü.
Model 3 ve Model Y sports temel versiyonlarının fiyatları da sırasıyla 1000 ve 2000 dolar düşürüldü. Model 3’nın fiyatı 41 bin 990 dolar, Model Y sport versiyonunun fiyatı da 49 bin 990 dolar oldu.
Tesla, ocak ve mart aylarında satışlarını artırmak amacıyla ABD ve Avrupa'da fiyat indirimlerine gitmişti.
Bu yılın başlarında Çin'de fiyatları düşüren Tesla, dünyanın en büyük elektrikli araç pazarında da fiyat düşürme yarışını tetiklemişti.
Tesla Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, 1 Mart Yatırımcı Günü'nde fiyattaki küçük değişikliklerin bile talep üzerinde çok büyük bir etkisi olduğunu belirtmişti.
ABD merkezli şirket, ilk çeyrekte dünya çapında 422 bin 875 araç teslimatı gerçekleştirdi. Geçen yıl ise araç teslimatlarında yüzde 40 artışla yıllık yüzde 50 artış hedefinin altında kalmıştı.


Elektrikli araç üreticilerine yatırıma katkı tutarları ÖTV'ye mahsuben kullandırılacak

AA
AA
TT

Elektrikli araç üreticilerine yatırıma katkı tutarları ÖTV'ye mahsuben kullandırılacak

AA
AA

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan "Kurumlar Vergisi Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, Türkiye'de elektrikli araç üreten şirketlerin yatırıma katkı tutarlarının ÖTV'ye mahsubuna ilişkin esaslar belirlendi.
Yatırıma katkı tutarının belirlenen kısmının, 31 Aralık 2035'e kadar azami 960 bin araç için kullanılmak üzere, bu yatırım kapsamında üretilen araçların ilk iktisabı dolayısıyla ödenen ÖTV'den mahsup edilmek suretiyle kullandırılması uygun görüldü.
Yatırıma katkı tutarının ÖTV'ye mahsuben kullanılması için yatırımların proje bazlı teşviklerden yararlanmasına karar verilen bir yatırım niteliğini taşıması, sera etkisi yaratan egzoz gazı salınımını tamamen ortadan kaldıracak teknolojilerin geliştirilmesi için münhasıran Türkiye'de gerçekleştirilen AR-GE faaliyetleri sonucu geliştirilen elektrik motorlu taşıt araçlarına yönelik olması şartı uygulanacak.
Öte yandan, tebliğ değişikliğiyle yatırım teşvik sistemindeki kısmi tamamlama işleminde endeksleme uygulamasının esasları da belirlendi.
Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar'ın ilgili maddesinde, yatırım süresi asgari 10 yıl olarak belirlenen ve entegrasyonu sağlayan fazlardan oluşan yatırımlar için asgari 5 milyar lira yatırım harcamasının gerçekleştirilmesini müteakip kısmi tamamlama işleminin yapılabileceği hüküm altına alınmıştı.
Tebliğ ile proje bazlı olan, fazlardan oluşan ve asgari 5 milyar lira yatırım harcaması bulunan yatırımlarda, kısmi tamamlama işlemi sonrasındaki yatırıma katkı tutarının yeniden değerleme oranında artırılarak endekslenebileceğine ilişkin düzenleme yapıldı.


Martta en çok satılan otomotiv markaları belli oldu

AA
AA
TT

Martta en çok satılan otomotiv markaları belli oldu

AA
AA

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında mart ayında en fazla satışı gerçekleştirilen markalar sırasıyla Fiat, Ford ve Peugeot oldu.
Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, bu yılın mart ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları 2022 yılı mart ayına göre yüzde 61,7 yükselişle 103 bin 929 seviyesinde gerçekleşti.
Mart ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 57,9 artarak 79 bin 226 olurken, hafif ticari araç satışları da yüzde 75,3 artışla 24 bin 703 adet seviyesinde kaydedildi. Bu tüm zamanların en yüksek mart ayı olarak kayıtlara geçti.

Toplam pazarda ilk 5
AA muhabirinin ODMD raporundan derlediği bilgilere göre, geçen ay binek ve hafif ticari olmak üzere toplam satışlarda 20 bin 521 adetle Fiat ilk sırayı aldı. Bunu 11 bin 228 adetle Ford ve 8 bin 857 satışla Peugeot takip etti.
Renault, 8 bin 220 satışla dördüncü, Volkswagen 7 bin 703 satışla beşinci sırada yer aldı.

Otomobil satışları
Mart ayında en fazla otomobil satışı gerçekleştiren marka 14 bin 720 ile Fiat oldu. Fiat'ı 6 bin 947 satışla Renault ve 6 bin 874 satışla Peugeot izledi.
Volkswagen 6 bin 176 satışla dördüncü sırada konumlanırken, Opel 4 bin 706 otomobil satışıyla beşinci sırada yer aldı.

Mart lüks otomobil satışları
ODMD marka listesinde Togg'un da dahil olmasıyla 47 marka yer aldı. Listede teslimatları henüz gerçekleşmeyen Togg'un yanı sıra Smart hariç tüm markalardan satış yapıldı.
Lüks otomobil grubunda martta 95 Porsche, 85 Maserati, 29 Lexus, 16 Jaguar, 5 Ferrari, 5 Bentley ve 2 Lamborghini satışı gerçekleştirildi.

Hafif ticarinin ilk 5'i
Hafif ticari araç segmentine bakıldığında ise mart ayında 8 bin 325 satışla Ford, listenin ilk sırasında yer aldı. Ford'u 5 bin 801 satışla Fiat ve 2 bin 43 satışla Citroen izledi.
Peugeot 1.983 satışla dördüncü ve Volkswagen 1.527 satışla beşinci oldu.


ABD'de elektrikli araç teşvikleri için yeni kurallar açıklandı

AA
AA
TT

ABD'de elektrikli araç teşvikleri için yeni kurallar açıklandı

AA
AA

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Bakanlık ve ABD Gelir İdaresinin (IRS) Enflasyonu Düşürme Yasası kapsamında, yeni "temiz araç" kurallarını içeren kılavuzu yayımladığı bildirildi.
Söz konusu kuralların, tüketiciler için maliyetleri düşürme, dayanıklı bir endüstriyel temel oluşturma ve ABD'de üretimi teşvik etmeye katkıda bulunacağı ifade edilen açıklamada, enerji güvenliği için hayati önemdeki benzer fikirlere sahip ortaklarla tedarik zincirlerini güçlendireceği kaydedildi.
Açıklamada, Enflasyonu Düşürme Yasası'nın yürürlüğe girmesinden bu yana, ABD "temiz araç" ve akü tedarik zincirinde en az 45 milyar dolarlık özel sektör yatırımının açıklandığı anımsatılarak, yayımlanan kılavuzun da ülkedeki işçilerin, şirketlerin ve tüketicilerin bu yatırımlardan yararlanmaya devam etmesini sağlayacağı aktarıldı.
Kılavuza göre, elektrikli araç vergi teşvikinden yaralanmak için araçların Kuzey Amerika'da son montajdan geçmesi, satış fiyatının minibüs, kamyonet veya SUV araçlar için 80 bin doları, diğer araçlar için 55 bin doları aşmaması gerekecek.
Ayrıca, 7 bin 500 dolarlık vergi teşvikine hak kazanabilmek için araçta bulunan hem kritik mineral ve hem de pil bileşenlerinde yerlilik oranlarını sağlama şartı aranacak.
Bu kapsamda, araçlardaki ABD'de veya ABD'nin serbest ticaret anlaşmasına sahip olduğu bir ülkede çıkarılması veya işlenmesi gereken kritik mineral yüzdesi, 2023 için yüzde 40 olurken, yıllar itibarıyla 10'ar puanlık artışla 2026'da yüzde 70'e ulaşacak.
Pil bileşenlerinin yerlilik yüzdesi de bu yıl için yüzde 50 olarak belirlenirken, giderek yükselecek ve 2029'dan itibaren yüzde 100 olacak.