Biden, Ramazan mesajında Uygurlarla dayanışmasını vurguladı

ABD Başkanı Joe Biden (Reuters)
ABD Başkanı Joe Biden (Reuters)
TT

Biden, Ramazan mesajında Uygurlarla dayanışmasını vurguladı

ABD Başkanı Joe Biden (Reuters)
ABD Başkanı Joe Biden (Reuters)

ABD Başkanı Joe Biden, Ramazan ayı münasebetiyle dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlara yönelik mesajında Çin’deki Uygurlarla dayanışma içinde olduğunu ifade etti.
Biden mesajında dini inanç özgürlüğüne de vurgu yaparak, “Ortaklarımızla birlikte ABD olarak, Çin’deki Uygurlar, Myanmar’daki Arakanlılar ve dünyanın dört bir yanında zulüm gören diğer Müslüman topluluklar dahil olmak üzere, baskıya maruz kalan Müslümanlarla dayanışma içindeyiz” yazdı.
ABD ve dünyadaki Müslümanların Ramazan ayını kutlayan Biden, “Bu kutsal tefekkür döneminde ABD olarak, zorluk ve yıkıma maruz kalan Müslüman topluluklara desteğimizi de yineliyoruz. Son yıkıcı depremlerde çok sayıda yakınını kaybeden Türkiye ve Suriye halkları ile geçen yaz yaşanan sel felaketinden sonra hayatlarını yeniden inşa eden Pakistan halkının yanında olmaya devam edeceğiz” ifadesine yer verdi.
ABD Başkanı ayrıca, “Bugün özellikle, dini inançlarımızı barışçıl ve halka açık bir şekilde uygulama ve dua etme konusundaki evrensel insan hakkını hatırlıyoruz” diye ekledi.
Biden, ABD ve dünyadaki tüm Müslümanlara seslenerek, mübarek ve huzurlu bir ramazan geçirmelerini diledi.
Biden’ın Uygurlarla dayanışma mesajı, ABD ile Çin arasında gerilimlerin arttığı bir dönemde geldi.
ABD, Çin’i Sincan’daki Müslüman Uygur azınlığa karşı ‘soykırım’ yapmakla suçluyor.
Batılı ülkeler ve birçok insan hakları örgütü, Pekin’i en az bir milyon Uyguru ‘toplama kamplarında’ alıkoymakla suçluyor.
Ancak Pekin bu suçlamaları reddediyor ve bildirilen kampların artık kapatıldığını ve bunların aslında radikalizmle mücadele amacıyla açılan ‘mesleki eğitim merkezleri’ olduklarını iddia ediyor.South Dakota Valisi Noem, sınıra ulusal muhafız göndereceğini açıkladı

(AA)
(AA)
TT

South Dakota Valisi Noem, sınıra ulusal muhafız göndereceğini açıkladı

(AA)
(AA)

Noem, yaptığı yazılı açıklamada, sınırı "savaş bölgesi" olarak tanımlayarak ABD'ye yasa dışı göçmen, uyuşturucu karteli ve insan kaçakçılığı girişini durdurmak için bölgeye duvar inşa edeceğini belirtti.

Muhafızların Teksas Valisi Greg Abbott'un sınırdaki destek çağrısına karşılık gönderildiğine dikkati çeken Noem, 3 aylık süre boyunca toplamda 60 muhafızın bölgede görevlendirileceğini kaydetti.

Noem, South Dakota Ulusal Muhafızlarının ilkbaharda güney sınıra konuşlandırılacağını ifade etti.

Söz konusu görevlendirmeyle, South Dakota Ulusal Muhafızları beşinci kez sınıra gönderilmiş olacak.

Biden hükümeti ile Teksas Valisi Abbott arasındaki anlaşmazlık

Abbott, şubat başında, federal hükümet ve Yüksek Mahkeme ile sınır anlaşmazlığı yaşanan Eagle Pass kentinde sınır noktasında Cumhuriyetçi valilerle ortak basın toplantısı düzenlemişti.

Washington'ın sınır güvenliğini sağlamaması nedeniyle görevin kendilerine kaldığını savunan Abbott, bu konuda Biden'a karşı diğer Cumhuriyetçi valilerle ortak hareket edeceklerini belirtmişti.


Biden'dan Trump'a karşı hamle: "Deli saçmalarına odaklanılacak"

(Reuters)
(Reuters)
TT

Biden'dan Trump'a karşı hamle: "Deli saçmalarına odaklanılacak"

(Reuters)
(Reuters)

Joe Biden, 2024 başkanlık seçimi için sürdürülen yarışta önde gelen iki isim arasındaki farkları vurgulamak için kampanya yardımcılarından eski Başkan Donald Trump'ın en aşırı yorum ve açıklamalarına odaklanmalarını istediği bildirildi.

CNN'e konuşan kaynaklar, Trump'ın aylarca Biden'ı benzer şekilde aşağılamaya çalışmasının ardından, Biden'ın da eski Başkan'ın Beyaz Saray'ı yeniden kazanmaya uygun olmadığını göstermek amacıyla onun söylediği "deli saçması" şeylerin altının çizilmesini istediğini söyledi.

CNN'in haberine göre Başkan'ın seçim kampanyasını yürüten yardımcılarının, seçmenlerin Trump'ın iktidarda olduğu yıllara pembe gözlüklerle bakmasından giderek daha fazla endişe duyduklarını ve durumun gerçekliğinin kendilerine hatırlatılması gerektiğini belirtti.

Biden'ın kampanyasının hızlı müdahale direktörü Ammar Moussa, yayın kuruluşuna yaptığı açıklamada, "Başkan, bu kasımda Amerikan halkı için daha büyük bir risk olamayacağını biliyor" dedi.

Donald Trump, Başkan Biden'ın temsil ettiği ve göreve geldiğinden bu yana başardığı her şeyin tam zıttıdır. Seçim kampanyasının önümüzdeki 9 ay boyunca en önemli önceliği, seçmenler için bu keskin farkı ortaya koymak olacaktır.

Trump hafta sonunda Michigan'daki destekçilerine eyaletteki önseçimlerde oy kullanmaya gitmeleri gerektiğini söylemiş ancak daha sonra bunu yapmaları gereken önemli tarihin 27 Şubat olduğunu söyleyeceğine 27 Kasım demişti. Ayrıca Cumhuriyetçilerin favori ismi mitingde halihazırda çok sayıda davayla karşı karşıya olmasına rağmen hayatının büyük bölümünde "iddianame" kelimesini bilmediğini söyledi.

Son haftalarda Trump, yükümlülüklerini yerine getirmeyen NATO üyelerine tehditler savururken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e desteğini de yineledi.

Pazar günü Başkan Biden, X'te yaptığı paylaşımda, son üç yılda kaydedilen ilerlemenin kasımda "tamamen yok edilebileceğini" söyleyerek Demokratların Beyaz Saray ve Senato'yu korumalarının yanı sıra Temsilciler Meclisi'ni de yeniden kazanmaları gerektiğini vurguladı.

Independent Türkçe


Trump, Biden'ın televizyonda seçim tartışması yapmayacağını öne sürdü

Joe Biden - Donald Trump (AA)
Joe Biden - Donald Trump (AA)
TT

Trump, Biden'ın televizyonda seçim tartışması yapmayacağını öne sürdü

Joe Biden - Donald Trump (AA)
Joe Biden - Donald Trump (AA)

Fox News kanalında Laura Ingraham'ın programına katılan Trump, Biden'ı televizyonda düelloya davet edip etmeyeceği sorusuna, "Hemen burada, senin programında yapacağım, ona şimdi meydan okuyorum." yanıtını verdi.

Herkesle münazara yapmaya hazır olduğunu söyleyen Trump, Biden'ın seçim tartışmasına katılacağını düşünmediğini belirtti.

Cumhuriyetçi aday adayları arasındaki 5 ön tartışmaya katılmayan Trump, zeki davranarak zamanını boşa harcamamayı tercih ettiğini ifade etti.

Trump, başkanlık yarışındaki tek ciddi rakibi Cumhuriyetçi Partinin aday adaylarından Nikki Haley'in yarışı bırakacağı iddialarına verdiği "Hiçbir yere gitmiyorum." cevabını, "Bence nasıl bırakacağını bilmiyor. Çıkamıyor." ifadeleriyle yorumladı. Trump, Haley'in yardımcısı olması seçeneğinin söz konusu olmadığını da dile getirdi.

Biden, Trump'ın münazaraya davetini, "Ben olsam ben de benimle tartışmak isterdim." şeklinde yanıtlamış, Trump'ın başka yapacak bir işi olmadığını savunmuştu.


Trump başkan yardımcısı seçiminde destekçilerinden yardım istedi

(AP)
(AP)
TT

Trump başkan yardımcısı seçiminde destekçilerinden yardım istedi

(AP)
(AP)

Donald Trump beklenmedik bir şekilde destekçilerine başkan yardımcısı olarak kimi seçmesi gerektiğini düşündüklerini sordu. Eski başkan, Cumhuriyetçilerin adaylık yarışını kazanacağını varsayıyor ve genel kanı da bu yönde.

New York Kongre Üyesi Elise Stefanik, Güney Carolina Senatörü Tim Scott, Güney Dakota Valisi Kristi Noem ve bir dönem Trump'ın Beyaz Saray Basın Sekreterliğini yapan  Arkansas Valisi Sarah Huckabee Sanders gibi isimler son haftalarda bu rolle ilişkilendirildi ancak Trump alışılmadık bir şekilde ağzını sıkı tutarak sadece bu sefer kesinlikle Cumhuriyetçi Parti'den rakibi Nikki Haley ya da Mike Pence'i seçmeyeceğini söyledi.

Trump, destekçilerine gönderdiği bir kampanya e-postasında şöyle feryat etti: 

Bir sonraki Başkan Yardımcısını seçmeden önce, SİZİN TAVSİYELERİNİZE ihtiyacım var! Yanıtınızı gün bitmeden göndermenizi rica ediyorum. Sizin düşüncelerinizi okumadan seçimimi yapmak istemiyorum!

Bunu takiben, katılımcıları olası seçeneklerden oluşan bir açılır liste sunmak yerine tercih ettikleri adayın adını yazmaya davet eden kısa bir anket yer alıyor.

Daha sonra katılımcılara kasımdaki seçim öncesinde "seçimlere müdahalenin sona erdirilmesi" ve "sınırın güvence altına alınması"ndan "hızla artan suçun durdurulması", "Derin Devlet'in ortadan kaldırılması" ve "doğmamış çocukların korunması"na kadar en çok hangi konuları önemli gördükleri soruluyor.

Anket daha sonra, gelecekte ABD Başkan Yardımcısı olarak nasıl bir kişiyi tercih edecekleri ve bu kişinin müesses nizam politikacısı mı yoksa dışarıdan biri mi, inançlı biri mi yoksa emektar bir asker mi olduğunun onlar için önemli olup olmadığı konusuna dönüyor.

Okuyucular daha sonra küçük bir metin kutusunda cevapları hakkında daha fazla açıklama yapmaya davet ediliyor, ardından canlı bir sonuç akışı muhafazakar dostları tarafından hangi konuların en acil olarak görüldüğünü bildiriyor (bu haberin yazıldığı sırada sınır yüzde 14'le kıl payı öndeydi).

Son olarak e-posta gerçek amacına geliyor: Bağış toplamak.

Katılımcılara yurtseverce 20,24 ya da 47 dolar (gelecekteki 47. başkana bir gönderme) ya da bin dolar gibi daha az sembolik bir miktarla katkıda bulunmak isteyip istemedikleri soruluyor.

Dört suç iddianamesi ve 91 ağır suçlamayla mücadele ederken başkomutanlığa aday olmak pahalıya patlama tehlikesi taşıyor ve Trump geçen hafta New York'taki bir mahkeme tarafından dolandırıcılıktan suçlu bulunduktan sonra yaklaşık 355 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Bu karar E. Jean Carroll'a cinsel saldırıda bulunduğu konusunda yalan söylediği için 83,3 milyon dolar iftira tazminatı ödemesine karar verilmesinden birkaç hafta sonra geldi.

Yaşadığı zorluklara cumartesi günü kendi altın rengi yüksek topuklu ayakkabı serisini piyasaya sürerek yanıt veren Trump, Philadelphia'daki Sneaker Con'da "Never Surrender" (Asla Teslim Olma) serisini tanıttı ve ayakabbıların bir çifti 399 dolar kadar pahalıya satılıyor.

Sadık bir Trump destekçisi, Trump'ın kendisi tarafından imzalanmış bir çift ayakkabıya sahip olmak için etkinlikteki açık arttırmada 9 bin dolar teklif etti.

Independent türkçe


ABD'de ilk defa bir Türk vatandaşına Amerikan Kongresi tarafından ödül verildi

(AA)
(AA)
TT

ABD'de ilk defa bir Türk vatandaşına Amerikan Kongresi tarafından ödül verildi

(AA)
(AA)

New Jersey eyaletinin Paterson şehrinde yaşayan iş insanı Hüseyin Bayram, ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisi tarafından ödüle layık görülen ilk Türk vatandaşı oldu.

Toros Restoranlarının sahibi olarak ABD'de Türk yemek kültürünün tanıtımında uzun yıllardır hizmet veren Türk girişimci Bayram, Kongre'nin onayıyla hazırlanan takdirnameyi Temsilciler Meclisi Üyesi Bill Pascrell'in elinden aldı.

New Jersey'deki ofisinde Bayram'ı kabul eden Pascrell, Amerikan toplumuna yaptığı katkılardan dolayı Türk iş insanına, Kongre'nin onayladığı takdirnameyi ve Kongre binasına asılan bir ABD bayrağını hediye etti.

Bill Pascrell, X platformundaki paylaşımında, "Bugün sevgili dostum Hüseyin Bayram'ı Meclis Tutanağını Kongre binasının üzerinde dalgalanan ABD bayrağını takdim ediyorum. Hüseyin, yıllardır hayırsever ve insani çabalarla toplumumuza hizmet ediyor ve restoranı Toros'ta en iyi Türk yemeklerini sunuyor. Şehrimiz ve toplumumuz için yaptığı her şey için kendisine minnettarız." ifadelerine yer verdi.

Giresun kökenli Bayram da AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türk toplumunun her bir bireyi gibi uzun yıllardır ABD'de hem kendi başarımız hem de ülkemizin ve kültürümüzün temsili için çabalıyoruz. Bu çabalarımızın takdir edildiğini görmek ve ABD Kongresi tarafından ödüllendirilen ilk Türk olmak benim için tarifsiz bir mutluluk." diye konuştu.

Yaşadığı "şehrin anahtarı" takdim edilmişti

Hüseyin Bayram ayrıca, ABD'de, yaşadığı şehrin anahtarının takdim edildiği ilk Türk vatandaşı olmuştu.

Bayram'a ocak ayında, Paterson Belediye Başkanı Andre Sayegh "şehrin anahtarı"nı hediye etmişti.

Giresun'dan uzun yıllar önce ABD'ye gelen ve aile işletmesi olarak başladıkları işletmenin şubelerini açan Hüseyin Bayram, Türk-Amerikan toplumunun aktif üyeleri arasında yer alıyor.

Bayram ayrıca, yaklaşık 150 bin civarındaki nüfuslarıyla ABD'deki en kalabalık Türk topluluğunu oluşturan Türk Amerikan Giresun Örgütünün başkanı olarak görev yapıyor.

Paterson'un eski Belediye Başkanı Jane Williams-Warren'ın bir dönem yardımcılığını da yapan Bayram, ABD'de yerel siyasette yer alan Türk toplumunun ender üyeleri arasında bulunuyor.


ABD'de Trump'ın "dolandırıcılık" davasının masrafları için bağış kampanyası başlatıldı

Eski ABD Başkanı Donald Trump (AA)
Eski ABD Başkanı Donald Trump (AA)
TT

ABD'de Trump'ın "dolandırıcılık" davasının masrafları için bağış kampanyası başlatıldı

Eski ABD Başkanı Donald Trump (AA)
Eski ABD Başkanı Donald Trump (AA)

The Hill'in haberine göre, girişimci ve yatırımcı Grant Cardone'un eşi Elena Cardone, Trump'ın dava masraflarını karşılayabilmek için "GoFundMe.com" adlı platformda bağış kampanyası başlattı.

Bağış kampanyasının sayfasında eski Başkan Trump'ın "haksız yargılandığını" ifade eden Cardone, "Son zamanlarda (Trump'ın) karşı karşıya olduğu yasal mücadeleler, yalnızca ona karşı değil her ABD'linin hak ettiği ideal adalet ve yasal sürece bir saldırıdır." ifadelerini kullandı.

Cardone'un 355 milyon dolar toplama hedefiyle 3 gün önce başlattığı bağış kampanyasında, şimdiye kadar yaklaşık 415 bin dolar toplandı.

Trump hakkındaki dolandırıcılık davası

Trump, kendisi, çocukları ve şirketleri hakkında "emlak sektöründe yıllarca çok sayıda kişi ve kurumu dolandırdıkları" gerekçesiyle açılan davada 354,9 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

New York Başsavcısı Letitia James, Trump'ın, üç çocuğu ve şirketinin servetini 3,6 milyar dolar fazla gösterdiğini öne sürdüğü iddianamede, yargıçtan Trump ve çocuklarının New York'ta şirket kurmalarını ve 5 yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklamasını, aynı zamanda 370 milyon dolar para cezasına çarptırılmalarını talep ediyordu.

Yargıç Arthur Engoron, "emlak sektöründe yıllarca çok sayıda kişi ve kurumu dolandırdığı" suçlamasıyla açılan davada eski Başkan Trump ve "Trump Organization" adlı şirketinin anlaşmalar ve finansman sağlama evrakında varlıklarına aşırı değer biçerek ve net servetini abartarak bankaları, sigortacıları ve iş dünyasından kişileri dolandırdığına ilişkin iddiaların mahkemede değerlendirilmesine hükmetmişti.

Engoron, 35 sayfalık kararında Trump ile şirketi ve yöneticilerinin, yıllık finansal durumları hakkında sürekli yalan söyleyerek uygun şartlarda kredi ve düşük sigorta primi elde ettiklerini belirtmişti.

2 Ekim 2023'te başlayan duruşmalar, 11 Ocak'ta sona ermişti.


ABD’nin Rusya Büyükelçisi Navalni’nin anısına Moskova’daki Solovetsky Taş Anıtı’nı ziyaret etti

Polisler, 17 Şubat’ta Hüzün Duvarı anıtının yakınında Navalni’yi anmak üzere düzenlenen gösteri sırasında bir kadını gözaltına aldı (Reuters)
Polisler, 17 Şubat’ta Hüzün Duvarı anıtının yakınında Navalni’yi anmak üzere düzenlenen gösteri sırasında bir kadını gözaltına aldı (Reuters)
TT

ABD’nin Rusya Büyükelçisi Navalni’nin anısına Moskova’daki Solovetsky Taş Anıtı’nı ziyaret etti

Polisler, 17 Şubat’ta Hüzün Duvarı anıtının yakınında Navalni’yi anmak üzere düzenlenen gösteri sırasında bir kadını gözaltına aldı (Reuters)
Polisler, 17 Şubat’ta Hüzün Duvarı anıtının yakınında Navalni’yi anmak üzere düzenlenen gösteri sırasında bir kadını gözaltına aldı (Reuters)

ABD’nin Rusya Büyükelçisi Lynn Tracy, Cuma günü hapishanede öldüğü açıklanan Rus muhalif Aleksey Navalni’nin anısına Moskova’daki Solovetsky Taş Anıtı’nı ziyaret etti.

Ruslar dün, Moskova’daki Stalin yönetiminde baskıya maruz kalan kurbanlara adanan Solovetsky Taş Anıtı’na Navalni için çiçek ve mum bıraktı.

Büyükelçiliğin X hesabında yapılan açıklamada, “Bugün Solovetsky Taş Anıtı’nda Aleksey Navalny ve Rusya’daki diğer siyasi baskı kurbanlarının ölümünün yasını tutuyoruz” denildi.

Bu gönderide, siyasi baskı kurbanlarının anısına dikilen anıta yerleştirilen çiçek buketleri önünde büyükelçinin bir fotoğrafı da yer aldı.

bgt
ABD büyükelçisi de dahil olmak üzere Rusya’daki yabancı büyükelçileri, 29 Ekim 2023’te Moskova’daki bir anıtın önünde Stalin dönemindeki baskı kurbanlarının anısına dikilen anıta çiçek bıraktı (AFP-Arşiv)

Büyükelçiliğin açıklamasında ayrıca, “Aleksey Navalni’nin ailesine, meslektaşlarına ve destekçilerine en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Onun gücü ilham verici bir örnektir. Onun anısını saygıyla anıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Sert baskı ve uyarılara rağmen yüzlerce Rus, Rusya’nın Arktik bölgesindeki cezaevi kolonisinde 47 yaşındayken ölen Navalni’nin onuruna birçok şehirde küçük anma törenleri düzenledi.

Sivil toplum kuruluşu OVD-Info’ya göre, Cuma ve Cumartesi günkü etkinliklerde en az 74’ü Saint Petersburg’da ve 49’u Moskova'da olmak üzere 401 kişi gözaltına alındı.

Rusya’daki bir başka anıt olan Hüzün Duvarı’nda da çok sayıda kişi Navalni’yi andı.

Düzinelerce polis olay yerine konuşlandırıldı, ancak bazı kişilerin çiçek bırakmak için anıta yaklaşmasına izin verildi.

sdj5t
Polisler, St. Petersburg’daki Siyasi Baskı Kurbanları Anıtı yakınında Navalni için düzenlenen anma törenine katılanları gözaltına aldı. (AP)

Navalni’nin ölümü Batılı ülkelerde Rusya’yı sorumlu tutan bir kınama dalgasına yol açarken, Kremlin bu olaya sessiz kaldı.

Navalni’nin yardımcısı Leonid Volkov, “Bu bir ölüm değil, cinayettir” dedi.

Volkov, Navalny’nin destekçilerine ‘hayal kırıklığına boyun eğmemeleri" çağrısında bulunarak, “Bizden beklediği şey buydu. Hayatını adadığı şey zafer kazanmalı” diye ekledi.


ABD'de evde meydana gelen patlamada 1 itfaiyeci öldü, 13 kişi yaralandı

(AA)
(AA)
TT

ABD'de evde meydana gelen patlamada 1 itfaiyeci öldü, 13 kişi yaralandı

(AA)
(AA)

The New York Times Gazetesi'nin haberine göre, Virginia'ya bağlı Sterling'de itfaiye ekipleri doğal gaz sızıntısı ihbarıyla gittikleri bir eve yerel saatle 19.40 sularında müdahalede bulundu.

Loudoun County İtfaiye Dairesi Sözcüsü Laura Rinehart, ekiplerin sızıntıyı tespit ettiği ve tehlikeli madde uzmanlarından destek istediğini kaydetti.

İtfaiye Şefi Yardımcısı James Williams ise itfaiye ekiplerinin evin içinde olduğu sırada patlama olduğunu belirtti.

Sağlık yetkilileri, patlamada 1 itfaiyecinin öldüğünü, 11'i itfaiyeci olmak üzere 13 kişinin de yaralandığını ifade etti.

Gaz sızıntısının sebebine yönelik incelemenin sürdüğü bilgisi paylaşıldı.


Eski FBI ajanı, Biden hakkında yürütülen rüşvet soruşturmasında yalan beyan vermekle suçlanıyor

(AA)
(AA)
TT

Eski FBI ajanı, Biden hakkında yürütülen rüşvet soruşturmasında yalan beyan vermekle suçlanıyor

(AA)
(AA)

CNN'nin haberine göre, özel savcı David Weiss, Smirnov'un Biden ve oğlu Hunter Biden'ın Ukrayna enerji şirketi Burisma'dan rüşvet aldığı konusunda yalan ifade verdiğini iddia etti.

Smirnov hakkındaki iddianamede, eski ajanın FBI'a verdiği ifadenin "uydurma" olduğu, Biden'ın Burisma ile rüşvet vermek için değil, iş görüşmeleri ve temaslar için bir araya geldiği belirtildi.

ABD Adalet Bakanlığı, FBI'a yalan beyanda bulunmak ve sahte kayıt oluşturmakla suçlanan Smirnov'un yurt dışı seyahati dönüşü Las Vegas'ta tutuklandığını açıkladı.

Smirnov'un suçlu bulunması halinde ABD Başkanı Biden'in azline yönelik Cumhuriyetçilerin elindeki en büyük kozun boşa çıkacağı ifade ediliyor.

İddialar

Ekim 2020'de Biden'ın başkan yardımcılığı yaptığı dönemde oğlu Hunter Biden'ın Ukrayna menşeli enerji firmasıyla ilişkilerine müdahil olduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcıyı görevden almaları için Ukrayna'ya baskı yaptığı iddia edilmişti.

Hunter Biden'ın aylık 50 bin dolar maaşla yönetim kurulu üyesi olduğu Burisma'nın yönetim kurulunda bulunan Vadym Pozharskyi'nin bir e-postasında, Hunter Biden'a "Etkinizi şirketimizin yararına nasıl kullanabilirsiniz?" diye sorduğu ortaya çıkmıştı.

Pozharskyi'nin, 17 Nisan 2015'te Hunter Biden'a gönderdiği e-postada Joe Biden ile tanıştığını anlattığı öne sürülmüştü. Bundan bir süre sonra da Biden'ın Burisma'yı soruşturmak isteyen başsavcıyı görevden aldırdığı ileri sürülmüştü.


Trump'ın New York'ta açılan "sus payı" ödemesi yargılanmasına 25 Mart'ta başlanacak

Trump mahkemede (Reuters)
Trump mahkemede (Reuters)
TT

Trump'ın New York'ta açılan "sus payı" ödemesi yargılanmasına 25 Mart'ta başlanacak

Trump mahkemede (Reuters)
Trump mahkemede (Reuters)

Sus payı davası duruşmalarının planlanması ve lojistiği ile ilgili Manhattan'da bugün ön duruşma yapıldı.

Medyanın yoğun ilgi gösterdiği duruşma için polis mahkeme etrafında geniş güvenlik önlemleri alırken, Trump da sabah saatlerinde mahkeme binasına avukatı Todd Blanche ile geldi.

Yaklaşık iki saat süren duruşmada Trump'ın avukatı Blanche, duruşmaların başlaması için daha önce planlanan 25 Mart'ın Trump’ın "seçim çalışmaları" ve hakkında devam eden diğer davalar nedeniyle "Anayasaya aykırı" olduğunu savundu.

Blanche, Trump’ın kasımda yapılacak başkanlık seçimlerine aday olarak hakları bulunduğunu belirterek, “Hiçbir sebep yokken 'Manhattan'daki bu mahkeme salonunda oturacaksınız' demek tamamen seçime müdahaledir." ifadelerini kullandı.

Manhattan bölge savcılığı ise Trump'ın avukatlarının, mahkemelerde, diğer yargı bölgelerindeki Trump hakkında süren davaları bahane göstererek yargılamaları erteleme taktiği uyguladığını ve “sorumluluktan kaçmak için her işlemin beklemede kalmasını” sağlamaya çalıştıklarını öne sürdü.

Davaya bakan Hakim Juan Merchan, davanın daha önce planlandığı şekilde 25 Mart’ta jüri heyetinin seçimi ile başlanmasına hükmetti.

Hakim Merchan, duruşmalara başlandıktan sonra davanın yaklaşık 6 hafta sürmesini beklediklerini kaydetti.

Trump, büyük jüri tarafından suçlanmıştı

ABD'de 2024 Başkanlık Seçimlerinde Cumhuriyetçi partiden adaylığına kesin gözüyle bakılan Trump, 18 Mart'ta Manhattan Bölge Savcısının yetişkin filmlerinde oyunculuk yapan Stormy Daniels'e 2016 Başkanlık Seçimleri sırasında yasa dışı "sus payı" ödemesiyle ilgili yürütülen soruşturma sonucunda, büyük jüri tarafından suçlanmıştı.

Trump, söz konusu "sus payı" ve bununla ilgili kayıtlarda, sahtekarlık yapmaktan 4 Nisan'da New York'ta hakim karşısına çıkmıştı.

Manhattan Başsavcılığınca kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddeden Trump, hakkındaki iddiaları "siyasi cadı avı" olarak nitelemiş ve suçlamaları "seçimlere müdahale" olarak gördüğünü belirtmişti.

Trump, "Amerikan tarihinde kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle hakim karşısına çıkan ilk eski başkan" olarak kayıtlara geçmişti.

Trump’ın avukatı Todd Blanche , 4 Ekim’de, mahkemeye sunduğu dilekçede, söz konusu davanın "siyasi motivasyonlu suçlamalardan oluşan karışık bir paket" olduğunu savunarak cezai davanın düşürülmesini talep etmişti.