Almanya: ‘Darbeye teşebbüs’ davasında yeni gözaltılar oldu

‘Reich Yurttaşları’ grubu bununla suçlandı, yetkililere ve bakanlara yönelik suikastları içeriyordu.

Baden-Württemberg eyaletinde yeni tutuklamalar sırasında polis araçları (DPA)
Baden-Württemberg eyaletinde yeni tutuklamalar sırasında polis araçları (DPA)
TT

Almanya: ‘Darbeye teşebbüs’ davasında yeni gözaltılar oldu

Baden-Württemberg eyaletinde yeni tutuklamalar sırasında polis araçları (DPA)
Baden-Württemberg eyaletinde yeni tutuklamalar sırasında polis araçları (DPA)

Alman polisi, geçtiğimiz Aralık ayında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ortaya çıkarılan ‘darbe girişimi’ ile bağlantılı olarak bazı noktalara yeni operasyonlar düzenledi. Düzenlenen operasyonlar sonucunda ‘Reich Yurttaşları’ (Reichsbürger) grubuna ait 25 kişilik bir hücre gözaltına alındı. Özel Kuvvetler, geçtiğimiz Çarşamba sabahı tutuklular hakkında yürütülen soruşturmaların ‘hazırlanmakta olan terör operasyonunun’ başka kişilerin de karıştığını ortaya çıkarması üzerine, ülkenin yedi eyaletinde 22 daireye baskın düzenleyerek 5 kişiyi gözaltına aldı.
Baden-Württemberg'de bir apartmana düzenlenen baskın sırasında apartmanda bir kişi tarafından vurulan Özel Kuvvetler’den bir polis memuru hafif yaralandı. Şahsın, şüpheli olmadığı, tanık olarak ifadesini almak için arandığı ifade edildi. Söz konusu şahıs ateş ettikten sonra teslim oldu ve gözaltına alındı.
Gerçekleştirilen yeni baskınlarda ele geçirilen ateşli silahların ruhsatlı olup olmadığı henüz netlik kazanmadı. Alman savcılara göre geçtiğimiz Aralık ayındaki ilk baskınlar, hücrenin Federal Meclis'e saldırmak ve iktidara karşı darbe hazırlığı içinde hükümet yetkililerine ve bakanlara suikast gerçekleştirmek için kullanılması planlanan büyük miktarda silah ve mühimmatın ele geçirilmesiyle sonuçlanmıştı.
Gerçekleştirilen operasyon, Alman polisinin son yıllarda gerçekleştirdiği en büyük operasyonlardan biriydi. Operasyona 3 bin polis katıldı ve İsviçre ve Avusturya'daki apartmanların yanı sıra 11 Alman eyaletinde 160 noktaya eş zamanlı olarak baskın düzenlendi.
Savcı, hücrenin bir siyasi kanattan ve ‘ordunun cephanesine ve silahlarına erişimi olan Alman ordusunun eski ve yeni askerlerinden oluşan’ bir askeri kanattan oluştuğunu söylüyor.
Aralık ayındaki baskınlarda polis, çoğu ruhsatlı 100'e yakın silahın yanı sıra kılıç, hançer, yay, uydu telefonu, miğfer, koruyucu kalkan, askeri giysi ve büyük miktarlarda altın ve nakit ele geçirdi.
Tutuklamaların siyasileri de içerdiği, bu kişiler arasında Almanya'daki eski aristokrat Reuss ailesine mensup bir kişinin olduğu ve söz konusu kişinin Almanya'da artık adı kullanılmasa da kendisini prens olarak adlandırdığı ifade edildi.
Hücre üyelerinden, hala Berlin'de bir mahkemede görev yapan bir yargıç, birkaç yıl önce Bodenstag'daki görevini kaybettikten sonra, mahkemedeki görevini yerine getirme talebinde bulundu.
Yargıç Brigitte Malsach-Winkmann, aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisi’nin eski bir üyesi olduğu için Federal Meclis'e girme iznine sahipti. Bu, milletvekillerinin ve parlamentonun güvenliğiyle ilgili endişeleri artırdı. Eski milletvekillerinin Berlin'in merkezindeki Başbakanlık binasının karşısındaki binaya erişim sağlamaya devam etmesine izin verilmesi konusunda bir tartışma başlattı. Tartışma, eski Parlamento üyelerinin giriş izinlerinin geri alınmasına ve resmi görevlerinden ayrıldıktan sonra otomatik olarak giriş izni vermelerinin durdurulmasına yol açtı. Almanya İçin Alternatif Partisi hücreden uzaklaştı ve yargıcın üyeliğini askıya aldı.
Hücrenin Aralık ayında deşifre edilmesinden bu yana, polisin baskın düzenlediği apartmanlardan toplanan çok sayıda bilgisayar ve telefon gibi delillerin ele geçirmesinin ardından soruşturmalara yeni isimlerin dahil edileceği yönünde beklentiler artmıştı. Delilleri değerlendirdikten ve tutukluları sorguladıktan sonra, hücrenin gerçekten de daha geniş bir yapıya sahip olduğu anlaşıldı ve Cumhuriyet Savcısı yeni operasyonlar düzenleme emri verdi.
Reich Yurttaşları, Alman anayasasına inanmayan bir grup. Üyelerinin Alman pasaportu yok. Polisin ve genel olarak devlet kurumlarının emirlerine uymayı reddederler. Vergi, ceza vb. ödemeyi reddetmeleriyle ilgili nedenlerle yetkililerle sık sık çatışırlar. Çok büyük bir kısmı ruhsatlı silah taşır.Polonya Başbakanı: Avrupa “savaş öncesi döneme” girdi

Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)
Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)
TT

Polonya Başbakanı: Avrupa “savaş öncesi döneme” girdi

Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)
Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Ukrayna'daki çatışmanın Avrupa için oluşturduğu tehdit konusunda uyarıda bulunarak, kıtanın İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bu yana ilk kez "savaş öncesi döneme" girdiğini söyledi.

Tusk, Avrupa gazetelerinin en büyük ittifakını içeren “LENA” medya ağına verdiği röportajda şunları söyledi:

 “Savaş artık geçmişte kalan bir kavram değil. Bu gerçek ve iki yıldan fazla bir süre önce başladı. Şu anda en endişe verici olan şey, herhangi bir senaryonun mümkün olmasıdır. 1945'ten beri böyle bir durum görmedik."

Tusk sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun özellikle genç nesil için kulağa yıkıcı geldiğini biliyorum, ancak yeni bir dönemin başladığı gerçeğine alışmamız gerekiyor: savaş öncesi dönem. Abartmıyorum, bu, her geçen gün daha da netleşiyor."

Rusya'nın iki yıldan fazla bir süre önce Ukrayna'yı işgal etmesi Avrupalı ​​liderlerin savaş sonrasındaki istikrarlı barış duygusunu sarstı ve birçok Avrupa ülkesini Kiev'e ve güçleri için ihtiyaç duyduğu silahları sağlamak için üretimlerini hızlandırmaya yöneltti.

Ülkesi komşu Ukrayna'nın en önde gelen destekçilerinden biri olan eski Avrupa Konseyi başkanı Cuma günü, Kiev'in savaşı kaybetmesi halinde Avrupa'da kimsenin kendini güvende hissetmeyeceğini belirtti.

Kıtanın endişelerinin başında, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın, özellikle NATO'ya yönelik bilinen şüpheci duruşunun ardından Beyaz Saray'a dönme olasılığı da etkili oluyor.

Tusk verdiği röportajda, "Misyonumuz, Amerikan başkanının kim olduğuna bakılmaksızın transatlantik ilişkilerini güçlendirmektir" ifadelerini kullandı.