Finlandiya Cumhurbaşkanı ‘NATO’ya katılım’ yasa taslağını imzaladı

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto (AFP)
Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto (AFP)
TT

Finlandiya Cumhurbaşkanı ‘NATO’ya katılım’ yasa taslağını imzaladı

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto (AFP)
Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto (AFP)

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, Macaristan ve Türkiye tarafından onay süreçleri tamamlandıktan sonra ülkesinin NATO’ya katılımını öngören yasa taslağını imzaladı.
Şarku’l Avsat’ın Bloomberg’den aktardığı habere göre, Niinisto, Finlandiya Parlamentosu tarafından ay başında onaylanan yasa taslağını bugün Helsinki’de imzaladı.
Macaristan, Finlandiya’nın NATO’ya katılma talebini önümüzdeki hafta oylayacak. Türkiye ise, bunu 14 Mayıs seçimleri öncesinde TBMM tatile girmeden önce yapacak.
Bu adım, dün üyelik hazırlıkları kapsamında NATO ile ilgili yerel yasasını kabul eden İsveç’in NATO’ya katılımının zaman çerçevesi konusunda şüphe uyandırıyor.
Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğinin, Rus saldırganlığının potansiyel hedefleri olarak görülen Estonya, Letonya ve Litvanya ülkelerini savunmak için Baltık Denizi’ni çevreleyen bölgeyi korumasını sağlaması bekleniyor.
İsveç ise başvurusunu Finlandiya’nın başvurusundan ayırmakta zorlandı.
Türkiye İsveç’in üyeliğine ilişkin itirazlarını kamuoyuna açıklarken, Macaristan’ın onay sürecini neden yavaş tuttuğu net değil.Polonya Başbakanı: Avrupa “savaş öncesi döneme” girdi

Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)
Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)
TT

Polonya Başbakanı: Avrupa “savaş öncesi döneme” girdi

Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)
Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Ukrayna'daki çatışmanın Avrupa için oluşturduğu tehdit konusunda uyarıda bulunarak, kıtanın İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bu yana ilk kez "savaş öncesi döneme" girdiğini söyledi.

Tusk, Avrupa gazetelerinin en büyük ittifakını içeren “LENA” medya ağına verdiği röportajda şunları söyledi:

 “Savaş artık geçmişte kalan bir kavram değil. Bu gerçek ve iki yıldan fazla bir süre önce başladı. Şu anda en endişe verici olan şey, herhangi bir senaryonun mümkün olmasıdır. 1945'ten beri böyle bir durum görmedik."

Tusk sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun özellikle genç nesil için kulağa yıkıcı geldiğini biliyorum, ancak yeni bir dönemin başladığı gerçeğine alışmamız gerekiyor: savaş öncesi dönem. Abartmıyorum, bu, her geçen gün daha da netleşiyor."

Rusya'nın iki yıldan fazla bir süre önce Ukrayna'yı işgal etmesi Avrupalı ​​liderlerin savaş sonrasındaki istikrarlı barış duygusunu sarstı ve birçok Avrupa ülkesini Kiev'e ve güçleri için ihtiyaç duyduğu silahları sağlamak için üretimlerini hızlandırmaya yöneltti.

Ülkesi komşu Ukrayna'nın en önde gelen destekçilerinden biri olan eski Avrupa Konseyi başkanı Cuma günü, Kiev'in savaşı kaybetmesi halinde Avrupa'da kimsenin kendini güvende hissetmeyeceğini belirtti.

Kıtanın endişelerinin başında, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın, özellikle NATO'ya yönelik bilinen şüpheci duruşunun ardından Beyaz Saray'a dönme olasılığı da etkili oluyor.

Tusk verdiği röportajda, "Misyonumuz, Amerikan başkanının kim olduğuna bakılmaksızın transatlantik ilişkilerini güçlendirmektir" ifadelerini kullandı.