Britanya belgeleri, İran’ın Türkiye ile Kürtler arasında çelişkili tavrını ortaya koyuyor

Kuveyt’in kurtarılmasından sonra Amerikalıların endişesi, çoğunlukla Tahran’ın bölgesel hareketlerine ilişkindi.

Eski Dışişleri Bakanı olan İranlı yetkili Ali Ekber Velayeti, İran Dini Rehberi Ali Hamaney’in resmi önünde yürüyor (AFP)
Eski Dışişleri Bakanı olan İranlı yetkili Ali Ekber Velayeti, İran Dini Rehberi Ali Hamaney’in resmi önünde yürüyor (AFP)
TT

Britanya belgeleri, İran’ın Türkiye ile Kürtler arasında çelişkili tavrını ortaya koyuyor

Eski Dışişleri Bakanı olan İranlı yetkili Ali Ekber Velayeti, İran Dini Rehberi Ali Hamaney’in resmi önünde yürüyor (AFP)
Eski Dışişleri Bakanı olan İranlı yetkili Ali Ekber Velayeti, İran Dini Rehberi Ali Hamaney’in resmi önünde yürüyor (AFP)

Hamid el-Kenani
İran tarihinin farklı aşamalarında bu ülkenin siyasetçilerinin bazı tutumları dikkat çekici olmuştur. Bununla birlikte 1979 yılında din adamlarının Humeyni liderliğinde iktidara gelmesinden sonra çelişkiler hızını artırdı. Britanya Arşivi’nin 90’lı yıllarda dönemin İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti hakkındaki belgeleri söz konusu tutumlara örnek teşkil ediyor.
Britanya belgesi, 1992 yılında Türkiye’de yaşanan olayların detaylarını içeriyor. Belgedeki en ilgi çekici unsur, o dönemde Irak’taki durumu tartışmak üzere başkent Ankara’da bölge ülkelerinin dışişleri bakanları için düzenlenen konferansa katılan Velayeti ile ilgiliydi.


İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, İran’ın, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki askerî operasyonlarıyla ilgili endişelerini Türkiye’ye bildirdiğini iddia etti (Britanya Arşivi)

Yakın zamanda gün yüzüne çıkan belgeye göre dönemin İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti , Türkiye’den döndükten sonra Tahran’da bir basın toplantısı düzenleyerek tartışmaya sebep olan bir açıklamada bulundu ve Türk ve İngiliz yetkililer başta olmak üzere toplantıya katılan ülkeleri şaşkına çevirdi. Zira bu açıklamasında İran’ın, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki askeri operasyonlarına ilişkin endişelerini Türkiye’ye resmi olarak bildirdiğini ve bu operasyonları Irak’ın ulusal egemenliğine yönelik bir ihlal olarak tanımladığını iddia etti. Bu iddialar, İranlı yetkilinin bu konuya hiçbir şekilde değinmediğini belirten Türk yetkililer tarafından yalanlandı.

Türkiye ve İran’ın çelişen anlatıları
Belge metninde şu ifadeler yer alıyor: “16 Kasım 1992’de Ankara’dan döndükten sonra gerçekleştirdiği bir basın toplantısında İran Dışişleri Bakanı Velayeti, bölge ülkelerinin dışişleri bakanlarının Irak konulu toplantısının sonuçlarından büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirdi ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasının önemi ve Irak sınırları içinde bağımsız herhangi bir devlet kurulmasının önlenmesi konusunda fikir birliğine varıldığını vurguladı. Bununla birlikte Türkiye’nin açıklamasının aksine Velayeti, ülkesine döndüğünde İran’ın, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki askeri operasyonlarına ilişkin endişesini resmi olarak bildirdiğini ve bu operasyonları ulusal egemenliğin ihlali olarak nitelendirdiğini iddia etti.”
Londra’ya bir telgraf gönderen Britanya Büyükelçisi, Velayeti’nin konuşmasını Türk mevkidaşına sunduğunu belirtiyor. Bunun üzerine Türk mevkidaşı da Türklerin ‘İran Dışişleri Bakanı’nın açıklamasından ötürü şaşırdıklarını, zira ne İran ne de Suriye’nin Ankara’da bu konuyu gündeme getirdiğini, Türkiye’nin onları (açıklama hakkında) tam olarak bilgilendirdiğini ve iki tarafın da saygıyla dinlediğini, Velayeti’nin açıklamalarının muhtemelen sadece yerel tüketim için olduğu’ ifade edildi.
Körfez Savaşı ve Ağustos 1990’da Kuveyt krizinin patlak vermesinden sonraki dönemde Türkiye, genel olarak Batı ile işbirliği, özel olarak ise Irak’a karşı ABD ile sıkı ilişki içindeydi. Türkiye’nin Temmuz 1991’de topraklarında çok uluslu bir Batılı gücün konuşlanmasına izin verme kararı, o dönemdeki gözlemciler tarafından Başkan George H. W. Bush’un tutumuna destek olarak değerlendirildi. Kara kuvvetlerinin Silopi Üssü’nde, hava kuvvetlerinin İncirlik Üssü’nde konuşlanmasına onay verilmesi ve Ankara’nın çok uluslu bu güce katılmayı kabul etmesi, Türkiye’nin bölgedeki Amerikan projesine dahil olma isteğinin göstergeleriydi. Tahran’ı endişelendiren şey ise muhtemelen bu olabilir.
Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia kaynaklı haberine göre, Britanya belgesi ayrıca, İran eski Dışişleri Bakanı’nın, Irak’ın güvenliği ve toprak bütünlüğü konusunda oldukça endişeli olduğunu da açıklıyor. Yine belgeye göre o dönemdeki bazı İranlı kaynaklar Türk siyasetinin, ABD’nin Kuzey Irak’ta bir Kürt devleti kurmaya ilişkin gizli planıyla uyumlu olabileceğinden bahsediyordu.
Kuveyt’i kurtarma operasyonlarından sonraki döneme ait Britanya belgeleri daha sonra, Irak muhalefetinin faaliyetlerini Avrupa ve ABD sahalarında yoğunlaştırdığına işaret ediyor. Buna göre Irak muhalefeti, uluslararası toplumun tutumundan ve Irak’ın 2 Ağustos 1990’da Kuveyt’i işgalinden kaynaklanan bölgesel öfkeden faydalanarak faaliyetlerini Britanya başta olmak üzere Batı sahasına kaydırdı.


İran, silahlı Irak muhalefetini destekledi (Britanya Arşivi)

Irak muhalefetinin faaliyetleri büyük oranda askeri nitelikli olup, İran destekli Iraklı milislerin kamplarının bulunduğu İran-Irak sınırı yakınlarında gerçekleşiyordu. O aşamadan sonra bu durum değişerek Batı dünyasının başkentlerinde muhalif siyasi ve diplomatik faaliyet başladı.

Ali Ekber Velayeti kimdir?
Ali Ekber Velayeti, 1945 yılında Tahran’ın Şemiran bölgesinde yer alan Rüstemabad köyünde dünyaya geldi. Tıp eğitimi gördükten sonra Tahran Üniversitesi’nde doktora eğitimi alarak çocuk sağlığı alanında uzmanlaştı. Daha sonra bir Amerikan üniversitesinde enfeksiyon hastalıkları alanında eğitim aldı. 1979 yılındaki meclis seçimlerinde milletvekili seçildi.
Muhammed Ali Recai hükümetinde Sağlık Bakanı Yardımcısı olarak görev yaptı. Ali Hamaney, 1981’de İran Dini Lideri olmasının ardından Velayeti’yi Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi, ancak başarılı olamadı.
16 yıl boyunca Dışişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Velayeti bugün Hamaney’e oldukça yakın ve halen uluslararası ilişkiler danışmanlığını yapıyor.
 Macron, parlamento seçimlerinde aşırı sağa karşı oy kullanılması çağrısında bulundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 21 Haziran 2024 tarihinde (dün) Dünya Müzik Günü kutlamaları sırasında (Reuters)
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 21 Haziran 2024 tarihinde (dün) Dünya Müzik Günü kutlamaları sırasında (Reuters)
TT

Macron, parlamento seçimlerinde aşırı sağa karşı oy kullanılması çağrısında bulundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 21 Haziran 2024 tarihinde (dün) Dünya Müzik Günü kutlamaları sırasında (Reuters)
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 21 Haziran 2024 tarihinde (dün) Dünya Müzik Günü kutlamaları sırasında (Reuters)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağın anketlerde önde gittiği erken genel seçimlerin ilk turuna dokuz gün kala Ulusal Meclis’i feshetme kararını bir kez daha savundu.

Görsel kaldırıldı.Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 21 Haziran 2024 tarihinde (dün) Dünya Müzik Günü kutlamaları sırasında (Reuters)

Macron, 21 Haziran Dünya Müzik Günü münasebetiyle Elysee Sarayı'nın avlusunda toplanan dinleyicilere yönelik konuşmasında, “9 Haziran'da çok ciddi bir karar verdim. Size, bunun bana pahalıya mal olduğunu söyleyebilirim. Ancak çok korkmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Odoxa Enstitüsü tarafından Le Nouvel Obs dergisi için yapılan ve dün (Cuma) yayınlanan bir kamuoyu yoklamasına göre Cumhuriyetçi Parti Genel Başkanı Eric Cioti'nin müttefiki olan Ulusal Birlik Partisi'nin bir sonraki Ulusal Meclis'te 250 ila 300 arasında sandalye kazanması bekleniyor ki, bu da ona azami 289 sandalyelik mutlak çoğunluğa ulaşabilecek bir çoğunluk sağlayacaktır.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Ulusal Birlik ve Reconquete'nin oyların toplam yüzde 40'ını aldığını hatırlatan Macron, Yeni Halk Cephesi saflarındaki radikal sola işaret etti.

“Geçmesine izin verilemeyecek bir aşırılık var. Şimdi sorumluluk alınması gerekiyor” diyen Macron, idinleyicilerden alkış aldı.

Yasama seçimlerinden sonraki olasılıklar arasında Marine Le Pen'in Ulusal Birlik Partisi'nden hükümetle bir arada yaşamak ya da diğer güçleri cumhurbaşkanlığı bloğunun etrafında toplayan bir koalisyon hükümeti kurulması yer alıyor.

Macron sözlerini şöyle sürdürdü: “Antisemitizmi haklı çıkaracak hiçbir ırkçılık yoktur! Hiçbir şeyle haklı gösterilebilecek bir antisemitizm yoktur.”

Görsel kaldırıldı.Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 21 Haziran 2024 tarihinde (dün) Dünya Müzik Günü kutlamaları sırasında (AFP)

Geçtiğimiz hafta Paris'in banliyösünde 12 yaşındaki Yahudi bir kıza toplu tecavüz edilmesi, saldırganların kızı öldürmekle tehdit etmesi ve içlerinden birinin kıza ‘pis Yahudi’ demesi Fransa'yı şoke etti.

Le Pen dün yaptığı açıklamada, ‘Macron'un kararının tetiklediği siyasi krizden çıkmak için istifa etmekten başka çaresi kalmadığını’ söyledi ve ‘bunun bir sonuç olduğunu, bir talep olmadığını’ vurguladı.

Macron geçtiğimiz hafta, 30 Haziran ve 7 Temmuz tarihlerinde iki turlu olarak gerçekleştirilecek olan parlamento seçimlerinin sonucu ne olursa olsun istifa etme niyetinde olmadığını yineledi.