Artan faiz maliyetleri Fed'in hazineye aktardığı karını azalttı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Artan faiz maliyetleri Fed'in hazineye aktardığı karını azalttı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

ABD Merkez Bankasının (Fed) Hazineye aktardığı kar, geçen yıl artan faiz maliyetleri nedeniyle 76 milyar dolara geriledi.
Fed'den yapılan yazılı açıklamada, bankanın 2022 yılına ait gelir ve giderlerine ilişkin veriler paylaşıldı.
Buna göre, artan faiz maliyetleri nedeniyle Fed'in geçen yıl net karı 49,1 milyar dolar azalışla 58,8 milyar dolara düştü.
Bankanın ABD Hazinesine aktardığı karı da 2022'de bir önceki yıla göre 33 milyar dolar azalarak 76 milyar dolar oldu.
Fed'in geçen yıl sonu itibarıyla toplam varlıkları da 2021 sonuna göre 187 milyar dolar düşerek, yaklaşık 8,6 trilyon dolara geriledi.
Öte yandan 12 Fed şubesinin işletme giderleri 2022'de 9,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.



Suriye’de işsizlik artıyor

Suriyeli çalışanlar (Şam İşçi Sendikası)
Suriyeli çalışanlar (Şam İşçi Sendikası)
TT

Suriye’de işsizlik artıyor

Suriyeli çalışanlar (Şam İşçi Sendikası)
Suriyeli çalışanlar (Şam İşçi Sendikası)

Suriye’nin güneyinde yer alan Suveyda’da işsizlik artıyor. Suveyda İşçi Sendikası Başkanı Hani Eyyub, kamu sektörü çalışanlarının istifalarını veya emeklilik taleplerini çalışma yaşına göre değil hizmet yılına göre sunmaya devam etmeleri halinde, kamu sektöründeki çalışanların yetersiz kalacağı tehlikesi konusunda uyarıda bulundu.

Şarku’l Avsat’ın Şam merkezli el-Vatan gazetesinden aktardığı habere göre Suveyda İşçi Sendikası Başkanı Hani Eyyub gazeteye verdiği demeçte, bu yılın başından dördüncü ayın sonuna kadar yaklaşık 400 çalışanın (her ay ortalama 100 çalışan) kentteki kamu hizmet kuruluşlarından istifa veya emeklilik yoluyla ayrıldığını belirtti. Bunların 111'den fazlası sağlık sektöründe çalışıyor.

Söz konusu rakamların, sağlık sektörüyle eşit hatta daha fazla olan eğitim sektöründeki istifaları içermediğine dikkat çeken Eyyub, hükümet tarafından, özellikle genç çalışanlara yönelik üretken sektörler için istihdamı garanti eden hızlı önlemler ve cesur kararlar alınmadığı takdirde, bu rakamların ve verilerin ciddiyetini vurguladı. Aksi takdirde “başta gençler olmak üzere tüm gruplarda, kamu sektörünün, istihdam ülkesinin içini boşaltacağız” dedi.

Devlet sağlık sektöründe işten ayrılma sonucu ortaya çıkan en belirgin krizin anestezi uzmanlarının yüzde 30'dan fazlasının kaybedilmesinin olması dikkat çekiyor. Bazı hastaneler anestezi uzmanı bulunmaması nedeniyle ameliyatları ertelemek zorunda kalıyor ve bunun nedeni anestezi uzmanlarının aylık 150 ile 200 bin arasında değişen düşük maaşları. Bu durum, uzmanların ülke dışına göç etmesine veya özel sektöre geçmesine yol açtı.

sry

Geçen yılın sonundan bu yana Suriye lirasındaki keskin değer kaybıyla birlikte, dolar kurunun 6 ay önceki 4 bin lira seviyesinden 8 bin 900 liraya yükselmesinin ardından kamuda işten ayrılma olgusu arttı.

1970’ten 1998'e kadar bir dizi devlet kurumunun eski genel müdürü, bugün 40 bin Suriye lirası, yani bir kişinin yalnızca 300 gram et alabileceği bir emekli maaşı alıyor. Konuya dair bir örnek vermek gerekirse, daha önce yöneticiliğini yaptığı kurumlardan birinde çalışan kızına meslekte 25 yılını doldurduğu için emeklilik başvurusunda bulunmasını tavsiye eden bir babanın kızı çalışma yaşını doldurmadan emekli olmaya hak kazandı. Ancak baba, “Maaşı arabasının benzin parasına yetmiyor. Başka bir işte çalışıp aynı zamanda emekli maaşı alırsa daha uygun görünüyor” yorumunu yaptı.

Dolaşımdaki rakamlar, Suriye'de kamu sektöründe çalışan iş gücünün 2011 yılında 3,5 milyonken 2023'te 1,8 milyonun altına düştüğünü gösteriyor.

Suriye hükümeti, maaşların ve ücretlerin iyileştirilmesi konusunda karmaşık bir zorlukla karşı karşıya. Çünkü ne kadar olursa olsun herhangi bir artış, çöken ekonomik durum ışığında enflasyon tarafından yok ediliyor. Ekonomik kaynakların aktardığına göre, bakanlıklarda istifa ve erken emeklilik talepleri birikiyor ve onaylanması halinde çoğu kamu kurumu boşalacak.

Kaynaklar, yüksek yaşam maliyetinin Suriyelileri günde ortalama 18 saat olmak üzere birden fazla işte çalışmaya zorladığına ve birçok ebeveynin okuldan sonra çocuklarını iş gücü piyasasına ittiğine dikkat çekti.

suriye

Akşamları bir mağazada muhasebeci, geceleri ise taksi şoförü olarak çalışan 55 yaşındaki devlet memuru Salah'ın evde dikiş diken eşinin yanı sıra lokantalarda çalışan üç çocuğu var. Salah, “Bütün ailenin geliri yaklaşık bir milyon lira ve geçim masraflarımızı zar zor karşılıyor” diyor. Emeklilik talebinde bulunan Salah’ın talebi henüz onaylanmamış.

Suriye hükümeti geçtiğimiz yıl, işten ayrılanlar hakkında adli kovuşturma, hapis veya para cezası ile birlikte 16 gün işe gelmeme halinde kıdem tazminatından yoksun bırakılmak suretiyle istifalarının engellenmesine ve ağır cezaya çarptırılmasına dair bir kararname yayınladı. Hizmet süresi 30 yılı aşan ve emeklilik yaşına birkaç yıl kalanlar istifayı düşünebiliyorlar.

Dolaşımdaki rakamlara göre devlet sektöründeki iş gücünün yaklaşık yüzde 30'unu elli yaş üstü kişilerin oluşturması dikkat çekiyor.

Konu hakkında bilgi sahibi olan ekonomik kaynaklar, hükümetin kararlarına ve işe devamsızlık durumunda kovuşturma tehdidine rağmen, kamu sektöründe çalıştıktan sonra ‘yorucu bir yük’ haline gelen kaçak çalışmanın artmaya devam ettiğini doğruladı. Çoğu üretkenlikten ve maddi getiriden yoksun işçi veya çalışan, işyerine gidiş geliş için 3 bin ila 6 bin lira arası toplu taşıma ücreti ödüyor. Bazı vatandaşların sadece ulaşım ücreti aylık maaşlarının üçte birine ulaşıyor.

Suriye kamu sektöründeki çalışanların maaşları, 20 yıl önce ortalama 100 dolardan şu anda aylık 20 doların altına düştükten sonra, dünyanın en düşük maaşları olarak kabul ediliyor.


Türk Lirası, Erdoğan'ın zaferinin ardından dolar karşısında değer kaybetti

Türk Lirası, Erdoğan'ın seçim zaferini ilan etmesiyle dolar karşısında 20,05'e geriledi (Arşiv-Reuters)
Türk Lirası, Erdoğan'ın seçim zaferini ilan etmesiyle dolar karşısında 20,05'e geriledi (Arşiv-Reuters)
TT

Türk Lirası, Erdoğan'ın zaferinin ardından dolar karşısında değer kaybetti

Türk Lirası, Erdoğan'ın seçim zaferini ilan etmesiyle dolar karşısında 20,05'e geriledi (Arşiv-Reuters)
Türk Lirası, Erdoğan'ın seçim zaferini ilan etmesiyle dolar karşısında 20,05'e geriledi (Arşiv-Reuters)

Türk lirası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri kazanmasının ardından dolar karşısında 20.05’e geriledi.

Türk lirası yılbaşından bu yana yüzde 6'dan fazla değer kaybetti.


Doğal gaz piyasası tarifeler yönetmeliğinde değişikliğe gidildi

AA
AA
TT

Doğal gaz piyasası tarifeler yönetmeliğinde değişikliğe gidildi

AA
AA

EPDK'nin konuya ilişkin Kurul kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, iletim ve sevkiyat kontrol tarifeleri, üretilen ve ithal edilen doğal gazın nakli için iletim şebekesinden yararlanan eşit taraflar arasında ayrım gözetmeksizin uygulanacak ve ŞİD (şebeke işleyiş düzenlemeleri) kapsamında tanımlanan iletim bedeli ile üretilen, ithal ve ihraç edilen doğal gazın sevkiyat kontrolüne ilişkin bedeller ile tarifelerin uygulanmasına ilişkin hüküm ve şartlardan oluşacak.

Ayrıca yapılan değişiklikle, Kurum, transit iletim tarifelerini ve ihracata ilişkin iletim tarifelerini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının görüşünü alarak yurt içi iletim tarifelerinden farklı usul ve esaslara göre tespit etme yetkisine sahip olacak.


ABD, Mali'deki Wagner liderine yaptırım uygulayacak

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

ABD, Mali'deki Wagner liderine yaptırım uygulayacak

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

 ABD Hazine Bakanlığı, Rus güvenlik şirketi Wagner grubunun Mali'deki liderine yaptırım uygulayacağını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Wagner grubunun Mali'deki lideri Ivan Maslov'a yaptırım uygulanmasına gerekçe olarak, "Kremlin'in Ukrayna'daki Rus güçlerine silah sevkiyatı için Batı Afrika ülkesi Mali'yi kullanması" gösterildi.

Açıklamada, Maslov'un, yabancı tedarikçilerden Ukrayna'daki Rus güçlerine teslim etmek üzere mayın, insansız hava aracı ve çeşitli silah sistemleri satın almaya çalıştığı belirtildi.

ABD'nin herhangi bir ülkenin Wagner grubu aracılığıyla Rusya'ya yardım etme çabalarına karşı olduğu vurgulanan açıklamada, "Wagner grubu, Ukrayna'da kullanılmak üzere askeri teçhizat edinme çabalarını gizlemeye çalışıyor, buna Mali'deki faaliyetleri de dahil." denildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson, "Yaptırımlar Wagner grubunun küresel faaliyetlerini destekleyen kilit bir yöneticinin kimliğinin tespit edilmesi ve faaliyetlerinin engellenmesi anlamına geliyor." ifadesini kullandı.

Nelson, Afrika kıtasındaki Wagner grubu varlığının bölgedeki ülkeler için istikrar bozucu olduğunu kaydetti.


Paris'te çevreciler TotalEnergies'in fosil enerji projelerini protesto etti

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Paris'te çevreciler TotalEnergies'in fosil enerji projelerini protesto etti

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

Fransa'nın başkenti Paris'te yüzlerce gösterici, Fransız firması TotalEnergies'in fosil enerji projelerini protesto etti.

Alternatiba Paris gibi çevreci derneklerden temsilciler ve göstericiler, TotalEnergies hissedarlarının yıllık genel kurulu toplantısının düzenlendiği binanın önünde toplanarak eylem gerçekleştirdi.

TotalEnerjies'in fosil enerji projelerine karşı çıkan protestocular, petrol şirketinin ayrıca, Uganda petrol rezervlerini Tanzanya kıyısına taşıyacak Doğu Afrika Ham Petrol Boru Hattı (EACOP) inşası projesinden vazgeçmesini istiyor.

Çevrecilerin oturarak eylem yapması nedeniyle hissedarlar binaya girerken zorlandı.

Göstericiler ellerinde, "Total yıkıyor, bankalar finanse ediyor", "Direniyoruz" yazılı pankartlar taşıdı.

Les Amis de la Terre France derneğinin açıklamasına göre polis, çevrecilere biber gazı ve copla müdahale etti.

Alternatiba Paris Twitter'da yaptığı açıklamada ise, gösteride en az 4 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Açıklamada, Fransız hükûmetinin bu gösteriyi sert şekilde bastırarak bir kez daha TotalEnergies'in suç ortağı olduğu değerlendirmesine yer verildi.


ABD'de kişisel tüketim harcamaları nisanda beklenenden fazla yükseldi

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

ABD'de kişisel tüketim harcamaları nisanda beklenenden fazla yükseldi

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

ABD'de kişisel tüketim harcamaları, nisanda yüzde 0,8 ile beklenenden fazla arttı.

ABD Ticaret Bakanlığı, nisan ayına ait kişisel gelir ve tüketim harcamaları verilerini açıkladı.

Buna göre, ülkede kişisel gelirler nisanda bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4 ile beklentilere paralel arttı. Amerikalıların kişisel gelirlerindeki artış, mart ayında da yüzde 0,3 olmuştu.

Kişisel tüketim harcamaları ise nisanda aylık bazda yüzde 0,8 ile beklentilerden fazla artış gösterdi.

Piyasa beklentileri kişisel tüketim harcamalarının bu dönemde yüzde 0,4 artması yönündeydi. Kişisel tüketim harcamaları martta yüzde 0,1 yükselmişti.

Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise nisanda aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 4,4 yükseldi. Söz konusu veri martta aylık bazda yüzde 0,1 ve yıllık bazda yüzde 4,2 artış kaydetmişti.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de aynı dönemde aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 4,7 arttı.

Piyasa beklentileri çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 4,6 artması yönündeydi. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış, martta da aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 4,6 olmuştu.


Dünya Bankası, Lübnan’daki yoksul aileleri desteklemek için 300 milyon dolarlık yeni finansmanı onayladı

Dünya Bankası merkezi (Reuters)
Dünya Bankası merkezi (Reuters)
TT

Dünya Bankası, Lübnan’daki yoksul aileleri desteklemek için 300 milyon dolarlık yeni finansmanı onayladı

Dünya Bankası merkezi (Reuters)
Dünya Bankası merkezi (Reuters)

Dünya Bankası Grubu İcra Direktörleri Kurulu, Lübnan'daki yoksul aileleri desteklemek için 300 milyon dolarlık ek finansman sağlamayı kabul etti.

Bankadan yapılan açıklamada, “Acil Durum Krizi ve Kovid-19 Müdahale Sosyal Güvenlik Ağı Projesi’ne (ESSN) 300 milyon dolar tutarında ek bir finansmanın onaylanması, yoksul Lübnanlı ailelere nakit transferi sağlanmasının sürdürülmesine ve bunun genişletilmesine izin verecek” denildi.

Söz konusu açıklamada, “Yeni finansman, mevcut ve gelecekteki şoklara daha iyi yanıt verebilecek birleşik bir sosyal güvenlik ağ sisteminin geliştirilmesinin desteklenmesine de katkıda bulunacak” ifadeleri kullanıldı.

300 milyon dolar tutarındaki bu yeni paket, Lübnan’ın ekonomik krizin ve Kovid-19 salgınının yoksul ve savunmasız nüfus üzerindeki etkisini ele almasına yardımcı olmak için ilk olarak Ocak 2021’de onaylanan 246 milyon dolarlık Sosyal Güvenlik Ağı Projesi için ikinci ek finansmanı temsil ediyor.

Proje için 4 milyon dolarlık ilk ek finansman Mayıs 2022’de sağlandı.


Borç yapılandırmasında başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri 1 ay uzatıldı

AA
AA
TT

Borç yapılandırmasında başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri 1 ay uzatıldı

AA
AA

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kararla, 7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hükümlerinden yararlanmak için öngörülen süreler ertelendi.

Buna göre, kanun hükümlerinden yararlanmak için vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), belediyeler gibi alacakları yapılandırılan idarelere yönelik başvuru, bildirim ve beyan süreleri 30 Haziran 2023'e (Bu tarih dahil) kadar uzatıldı. Söz konusu süre 31 Mayıs'ta dolacaktı.

Kararla, bu başvuru, bildirim ve beyana ilişkin ilk taksit ödeme süreleri ise 31 Temmuz 2023'e (Bu tarih dahil) kadar uzatılmış oldu.


Fitch, ABD'nin kredi notunu izleyecek

Fitch Ratings, ABD kamu borç tavanı durumundaki gelişmeleri takip edeceğini açıkladı (Reuters)
Fitch Ratings, ABD kamu borç tavanı durumundaki gelişmeleri takip edeceğini açıkladı (Reuters)
TT

Fitch, ABD'nin kredi notunu izleyecek

Fitch Ratings, ABD kamu borç tavanı durumundaki gelişmeleri takip edeceğini açıkladı (Reuters)
Fitch Ratings, ABD kamu borç tavanı durumundaki gelişmeleri takip edeceğini açıkladı (Reuters)

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, borç limiti açmazı nedeniyle ABD'nin "AAA" olan kredi notunu negatif izlemeye aldığını duyurdu.

Fitch Ratings açıklamasında, kararının ABD kamu borcunun yasal olarak belirlenen tavana ulaşması için son tarihin" hızla yaklaştığı bir zamanda kamu borcunun tavanını yükselterek veya çalışmayı askıya alarak sorunun çözülmesini engelleyen artan siyasi gerilimleri yansıttığını” bildirdi.

ABD Kongresi, Washington’un tarihinde ilk kez temerrüde düşmesini önlemek için kamu borç tavanını mümkün olan en kısa sürede yükseltmeli veya askıya almalı.

ABD Hazine Bakanlığı'na göre, kamu borcu dokuz gün içinde kanunla belirlenen  tavana ulaşabilir, daha fazlası olamaz.

ABD kamu borcu tavanı hali hazırda 31 milyar dolar.

Fitch, uygun zamanda ABD'den doğru bir karar "beklediğini" teyit etti ancak yine uzmanlar, "borç tavanının zamanında yükseltilmemesi veya askıya alınmaması gibi yüksek bir risk" olduğuna inanıyor.

Kuruluş , ABD kamu borç tavanının durumundaki gelişmeleri yakından izleyeceğini doğrulayarak,  ABD'nin 1 veya 2 Haziran'da vadesi gelen borçlarını ödememesi durumunda temerrüde düşmüş sayılacağını ve müteakip borçların ödeneceğini kaydetti. 30 gün içinde vadesi gelen borçlar “son derece riskli” hale gelecek. Bu da bu borçların derecesinin CCC olacağı anlamına geliyor.

Fitch, ABD dünyanın en büyük fon rezervlerine sahip olduğu için notunun değişmeyeceğini kaydetti.


Türkiye'nin Suudi Arabistan'a ihracatı 4 ayda 800 milyon dolara dayandı

AA
AA
TT

Türkiye'nin Suudi Arabistan'a ihracatı 4 ayda 800 milyon dolara dayandı

AA
AA

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesiyle Suudi Arabistan'a yapılan dış satımda etkili sonuçlar alınmaya devam ediliyor.

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'nin Suudi Arabistan'a ihracatı, ocak-nisan döneminde yüzde 600'ün üzerinde artış göstererek 780 milyon 512 bin dolara çıktı.

Suudi Arabistan'a geçen yılın aynı döneminde 107 milyon 419 bin dolar tutarında ihracat gerçekleşmişti.

Türkiye'nin yılın 4 ayında gerçekleştirdiği toplam ihracat içerisindeki payı yaklaşık yüzde 1'e ulaşan Suudi Arabistan, bu dönemde Türkiye'nin en fazla dış satım yaptığı 22. ülke olarak kayıtlara geçti.

Ocak-nisan döneminde Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler, 6 milyar 279 milyon dolarla Almanya, 3 milyar 863 milyon dolarla ABD, 3 milyar 753 milyon dolarla İtalya, 3 milyar 632 milyon dolarla Birleşik Krallık, 3 milyar 248 milyon dolarla İspanya, 3 milyar 242 milyon dolarla Fransa, 3 milyar 203 milyon dolarla Rusya Federasyonu, 2 milyar 777 milyon dolarla Irak, 2 milyar 179 milyon dolarla Hollanda, 1 milyar 876 milyon dolarla Romanya oldu.

Suudi Arabistan ihracat artışında ikinci sırada yer aldı

Bu dönemde, Türkiye'nin dış satımını değer bazında en fazla artırdığı iki ülke 1 milyar 748 milyon dolarla Rusya Federasyonu, 673 milyon 92 bin dolarla Suudi Arabistan oldu.

İhracat artışında bu ülkeleri 418 milyon 803 bin dolarla Fransa, 398 milyon 600 bin dolarla Ukrayna, 263 milyon 488 bin dolarla İsviçre, 251 milyon 908 bin dolarla Kazakistan, 229 milyon 341 bin dolarla Birleşik Arap Emirlikleri, 192 milyon 787 bin dolarla Belarus, 181 milyon 541 bin dolarla Slovenya, 141 milyon 201 bin dolarla Gürcistan izledi.

Suudi Arabistan'a en fazla halı sektörü ihracat yaptı

Sektörel bazda bakıldığında Suudi Arabistan'a yapılan dış satımda halı sektörü öne çıktı.

Ocak-nisan döneminde halı sektörü ülkeye 109 milyon 473 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.

Halı sektörünü, 81 milyon 253 bin dolarla hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri, 77 milyon 903 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 66 milyon 854 bin dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 56 milyon 677 bin dolarla elektrik ve elektronik sektörleri izledi.

Bu dönemde, Suudi Arabistan'a İstanbul'dan 336 milyon 218 bin dolar, Gaziantep'ten 120 milyon 807 bin dolar, Ankara'dan 48 milyon 402 bin dolar, Hatay'dan 44 milyon 701 bin dolar, Bursa'dan 28 milyon 552 bin dolar tutarında dış satım yapıldı.