Yapay zekanın hazırladığı seyahat planı viral oldu

İzleyenlerden biri, "Ağzım bu videoyu izlerken nasıl da açık kaldı" diye yorum yaptı

Pexels
Pexels
TT

Yapay zekanın hazırladığı seyahat planı viral oldu

Pexels
Pexels

Vietnam'ın Hanoi şehrine tek başına yapacağı seyahat için yapay zekadan 12 günlük bir yolculuk programı oluşturmasını isteyen Singapurlu bir kadın TikTok'ta viral oldu.
Mel diye bilinen 28 yaşındaki kadın, varış ve ayrılma tarihlerinin yanı sıra ziyaret etmek istediği Sa Pa ve Ha Long Koyu gibi birkaç bölgeyi girdi ve yapay zeka hızlıca tam 12 günlük bir program hazırladı.
Mel'in "ChatGPT çöktüğü" için kullandığı Notion AI, Eski Mahalle'yi keşfetmenin ve Hoan Liem Gölü'nü ziyaret etmenin de aralarında yer aldığı önerileriyle, bölgedeki ilgi gören popüler yerleri seçti. Yapay zeka uygulaması restoran önerip seyahat ve check-in vakitlerini de hesapladı.
Yapay zekanın listeyi üretme hızına bazı sosyal medya kullanıcıları şaşkınlıkla bakakalırken, onlara kıyasla şahin gözlü olan diğer kullanıcılar bazı hatalar tespit etti.
Örneğin Notion AI 11. günde Mel'e Hanoi sahilinin yaklaşık 800 km aşağısındaki Ba Na Tepeleri'ni ziyaret etmesini öneriyor.

@what.mel Well, thanks? @notionhq #notionai ♬ BO$$ CHICK - Saweetie

Buna rağmen Mel nihai sonuçtan etkilendi.
Mel, AsiaOne'a "[Aracın] bir programı gün gün planlamasına gerçekten şaşırdım" dedi.
Diğer sosyal medya kullanıcıları da Mel'in şaşkınlığını paylaştı.
Bir kullanıcı "Bu gerçek olamaz, gezi programı gerçek mi?" diye yazarken, başka biri de "Ağzım bu videoyu izlerken nasıl da açık kaldı" dedi.
Üçüncü bir kişiyse şöyle yanıtladı:
"Bu aslında yapay zekanın üretebileceği en kolay şeylerden biri çünkü zaten internetten çekebileceği çok fazla tatil planı var."
Bazı kullanıcılar da kendi yolculuk programlarını belirlemek için yapay zeka araçlarını kullandığını belirtirken, sonuçlar karışıktı.
Bir kullanıcı, "Erkek arkadaşım ve ben bunu sahil şeridi boyunca bir Oregon gezisi planlamak için kullandık ve yapay zeka bize çok iyi bir yolculuk programı verdi" diye yazdı.

"Programı kullandık ve harikaydı."

Bir başkasıysa "Bunu kullandım ama bilgilerin çoğunda zamanlama hatası vardı" diye yazdı.

"Mutlaka kendiniz de kontrol edin."

Yapay zeka teknolojisinin yetenekleriyle ilgili çok şey söylense de The Independent'ın aracın doğruluğunu test etmeye adadığı bir çalışmasında tespit ettiği gibi, sonuçlara temkinli yaklaşmak iyi olur.
The Independent, ChatGPT'den York ve Londra için seyahat tavsiyesi istedi ve program her iki seferde de halihazırda kapalı olan restoran ve gece kulüpleri hakkında yanlış bilgilerle döndü.
İnsan eli değmesinin değerini vurgulayan bir bir kullanıcı da diğer kullanıcıların yorumlarda paylaştığı kişisel önerilerin sayısını belirterek şöyle yazdı:
"Asıl yolculuk programı yorumlarda. TikTok bir kez daha sihrini yapıyor."Jurassic Park'taki DNA yöntemi gerçek oldu

Jurassic Park'taki dinozorlar, kehribarda korunmuş DNA'dan geliyor (Universal Pictures)
Jurassic Park'taki dinozorlar, kehribarda korunmuş DNA'dan geliyor (Universal Pictures)
TT

Jurassic Park'taki DNA yöntemi gerçek oldu

Jurassic Park'taki dinozorlar, kehribarda korunmuş DNA'dan geliyor (Universal Pictures)
Jurassic Park'taki dinozorlar, kehribarda korunmuş DNA'dan geliyor (Universal Pictures)

Bilim insanları Jurassic Park'tan aldıkları ilhamla DNA'yı kehribar benzeri bir yapıda muhafaza etme yöntemi geliştirdi. Bu sayede sadece genomlar değil görüntü ve müzik de depolanabiliyor. 

Steven Spielberg'ün meşhur filmindeki bilim insanları, milyonlarca yıldır kehribar içinde saklanan DNA'yı kullanarak dinozorları yeryüzüne geri getiriyordu. 

Bu düşünceden yola çıkan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, kendilerinin ürettiği ve kehribara benzeyen cam gibi bir polimerde DNA'yı zarar görmeden sakladı.

Halihazırda kullanılan muhafaza yöntemleri dondurucu soğuklar ve yüksek miktarda enerji gerektiriyor. Yeni teknikteyse DNA, sıcaklık veya nemden zarar görmeden oda sıcaklığında korunabiliyor. 

MIT'li araştırmacılar daha önce DNA'yı silisyum dioksit denen bir kimyasal bileşikte korumayı başarmıştı. Ancak muhafaza etme süreci günler alırken, DNA'yı bileşikten çıkarmak için tehlikeli maddeler kullanılması gerekiyor.

Hakemli dergi Journal of the American Chemical Society'de 12 Haziran'da yayımlanan araştırmanın kıdemli yazarı James Banal "DNA'yı dondurmak onu korumanın bir numaralı yolu olsa da çok pahalı ve ölçeklendirilemiyor" diyerek ekliyor:

Yeni muhafaza yöntemimizin, dijital bilgileri DNA'da saklamanın geleceğini yönlendirebilecek bir teknoloji olacağını düşünüyorum.

Muazzam seviyede bilgi depolama kapasitesine sahip DNA yalnız biyolojik değil, dijital verileri de saklayabiliyor. Dijital depolama sistemleri bunu bilgiyi 0 ve 1 halinde kodlayarak yaparken DNA da temel yapı birimleri adenin, sitozin, guanin ve timini kullanarak bu işlemi gerçekleştiriyor.

Araştırmacılar T-REX (Thermoset-REinforced Xeropreservation / Termosetle Güçlendirilmiş Kurutarak Muhafaza) adını verdikleri yeni saklama yönteminde DNA'nın 75 dereceye kadar sıcaklıklarda korunabildiğini aktarıyor. Ayrıca bu şekilde bir depolama, silisyum dioksitin aksine sadece birkaç saat alıyor. 

Bu yöntemi kullanarak Jurassic Park'ın jenerik müziği, Özgürlük Bildirgesi ve MIT logosunun DNA kodlamasını depolayan araştırmacılar, DNA'yı çıkardıktan sonra verilerin hasara uğramadığını gözlemledi. 

Araştırmacılar halihazırda daha uzun süreli depolama için polimeri kapsüllere dönüştürmeyi planlıyor.

Independent Türkçe, IFL Science, Science Daily, Journal of the American Chemical Society