Suudi Arabistan: Suriye'deki mevcut durum sürdürülemez

Suudi Dışişleri Bakanı Cidde'de düzenlediği basın toplantısında (AFP)
Suudi Dışişleri Bakanı Cidde'de düzenlediği basın toplantısında (AFP)
TT

Suudi Arabistan: Suriye'deki mevcut durum sürdürülemez

Suudi Dışişleri Bakanı Cidde'de düzenlediği basın toplantısında (AFP)
Suudi Dışişleri Bakanı Cidde'de düzenlediği basın toplantısında (AFP)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Suriye'deki mevcut durumun sürdürülemez olduğunu ve Şam hükümeti ile diyalog kurulması gerektiğini söyledi.

Bin Ferhan, Cidde kentinde gerçekleştirilen 32. Arap Birliği Liderler Zirvesi'nin ardından basın toplantısı düzenledi.

ABD'nin. Suriye'nin Arap Birliğine dönüşüne ilişkin eleştirilerine cevap veren Bin Ferhan, "ABD'nin bakış açısını anlıyoruz ancak Suriye'deki mevcut durum sürdürülemez. Şam hükümetiyle diyalog kurmak gerekliydi ve bunu batılı ortaklarımızla görüşeceğiz." ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, 8 Mayıs'ta, "Şu anda Suriye'nin Arap Birliğine tekrar kabul edilmesinin uygun olduğuna inanmıyoruz ve bu noktayı tüm ortaklarımıza açıkça belirttik." ifadelerini kullanmıştı.

Sudan'da "insani bir ateşkese" varılmasını umuyorum

Sudan'daki duruma ilişkin değerlendirmede bulunan Bin Ferhan, Sudanlı tarafların Cidde'deki görüşmelerinin sürdüğünü ve yakında insani bir ateşkese varılmasını umduğunu dile getirdi.

Ukrayna ve Rusya savaşında tarafsızlığı benimsedik

"Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'i Arap Birliği zirvesine tüm tarafların sesini duymak için davet ettik." diyen Bin Ferhan, "Başından beri, çatışmanın iki tarafı olan Rusya ve Ukrayna ile temas halinde 'pozitif tarafsızlığı' benimsedik." diye konuştu.

Bin Ferhan, Araplar olarak Ukrayna ve Rusya ile ilişkilerine çok önem verdiklerini ve her iki tarafla da seçkin ilişkilerinin bulunduğunu kaydetti.

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen 32. Arap Birliği Zirvesi'ne, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin yanı sıra 12 yıl aradan sonra Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed de katılmıştı.Muhammed bin Selman: İran nükleer silah elde ederse bizim de edinmemiz gerekiyor

TT

Muhammed bin Selman: İran nükleer silah elde ederse bizim de edinmemiz gerekiyor

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman,  Fox News kanalına röportaj verdi (Twitter)
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Fox News kanalına röportaj verdi (Twitter)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ABD merkezli Fox News kanalında Bret Baier'in konuğu oldu.

Riyad yönetiminin Kızıldeniz kıyısında inşa ettiği proje kent NEOM'da gerçekleştirilen röportaja Veliaht Prens'in İran ve İsrail hakkındaki sözleri damga vurdu.

İran'ın nükleer silah elde etme çabaları hakkında konuşan Muhammed bin Selman, "Bu kötü bir hamle. Eğer nükleer silah kullanırsanız, dünyanın geri kalanıyla büyük bir savaşa girersiniz. Nükleer silah bulundurmanın bir anlamı yok çünkü kullanılamazlar" diye konuştu.

Suudi Arabistan'ın dünyadaki herhangi bir ülkenin nükleer silah bulundurmasından kaygı duyduğunu vurgulayan Veliaht Prens, "Dünya bir başka Hiroşima'ya katlanamaz" dedi.

İran'ın nükleer silaha sahip olması durumunda ne olacağı sorusunu yanıtlayan Veliaht Prens, "Eğer onlar nükleer silah elde ederse, güvenlik sebepleri ve Ortadoğu'da güç dengesi için biz de nükleer silah edinmek zorunda kalırız. Ancak bunu görmek istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Tahran'la ilişkilerinin iyi yönde ilerlediğine dikkat çeken Muhammed bin Selman, bölgenin istikrarı ve güvenliği için bunun bu şekilde sürmesini umduklarını belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden'la iyi ilişkileri olduğunu belirten Muhammed bin Selman şunları söyledi:

ABD'yle çok güçlü askeri bağlarımız var. Bu bağlar Suudi Arabistan ve Ortadoğu'yu güçlendirirken, Amerika'nın da küresel pozisyonunu güçlendiriyor. Bugün Suudi Arabistan'la Amerika arasındaki ilişkilerin gündemi gerçekten dikkat çekici ve Başkan Biden'la harika bir ilişkimiz var. O gerçekten çok zeki, çok odaklı ve iyi hazırlanmış. Benim gördüğüm bu.

Suudi Arabistan-İsrail anlaşması

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Fox News'e verdiği röportajda önemli gündem maddelerinden biri de İsrail'le ABD öncülüğünde yürütülen normalleşme görüşmeleriydi.

Veliaht Prens, İsrail'le normalleşme adımlarına ilişkin, "Her gün biraz daha yaklaşıyoruz" diye konuştu.

Normalleşme anlaşmasının tamamlanması için neyin gerekli olduğu sorusuna yanıt veren Veliaht Prens, "Bizim için, Filistin sorunu çok önemli. O bölümü çözmemiz gerekiyor. Sonrasında nereye gittiğimizi görmeliyiz. Filistinlilerin hayatını kolaylaştıracak, İsrail'i de Ortadoğu'da bir aktör haline getirecek bir noktaya ulaşmayı umuyoruz" ifadelerini kullandı.

İsrail'le görüşmelerin son dönemde askıya alındığı iddialarını yalanlayan Muhammed bin Selman, Biden yönetiminin iki ülke arasında bir anlaşma sağlaması durumunda bunun Soğuk Savaş'ın sonundan bu yana görülen en büyük anlaşma olacağını sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan'ın ekonomik değişimi

Suudi Arabistan'ın petrole bağımlı ekonomisini çeşitlendirmek adına adımlar atan Muhammed bin Selman, "Suudi Arabistan'ı 10-20-30 yıl önce nerede görüyorsunuz?" sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

Size bir örnek vereyim. 70'lerin sonuna baktığınız zaman Suudi Arabistan, Güney Kore'den büyük bir ülkeydi. Ancak 2016'da Güney Kore 10. veya 11. sıradayken, biz 20. sıradaydık. Bu bir utançtır. Suudi Arabistan'ı yeniden doğru yola oturtmaya çalışıyorum.

Krallık'ı küresel turizm merkezlerinden biri haline getirme çabaları hakkında konuşan Veliaht Prens, bu alanda yapılan yatırımların turizm sektörünün gayrı safi milli hasılaya katkısını yüzde 3'ten yüzde 7 seviyesine taşıdığına dikkat çekti.

OPEC'in aldığı petrol tedarikini kısma kararının Rusya'nın Ukrayna'daki savaşını desteklediği iddialarını reddeden Muhammed bin Selman, "Sadece arz ve talebi gözlemliyoruz. Arzda eksiklik olması durumunda OPEC olarak bizim rolümü bu eksikliği gidermek. Arz fazlası olması durumundaysa, piyasanının istikrarı için görevimiz buna karşı tedbir almak" diye konuştu.

Suudi Arabistan'ın spor dünyasına yaptığı yatırımlarla kötü imajını temizlemeye çalıştığı iddiaları da Veliaht Prens’e sorulan sorular arasındaydı. 

"Sporla yıkama" suçlamalarına yanıt veren Veliaht Prens, "Eğer sporla yıkama gayri safi yurtiçi hasılamızı yüzde 1 artıracaksa, sporla yıkamaya devam edeceğim. Yüzde 1,5'luk daha artış hedefliyorum. Adına ne derseniz diyin, bunu yapacağız" diye konuştu.

Independent Türkçe


Suudi Arabistan'dan uluslararası topluma Sudan'ı destekleme çağrısı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan (AA)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan (AA)
TT

Suudi Arabistan'dan uluslararası topluma Sudan'ı destekleme çağrısı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan (AA)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan (AA)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, uluslararası topluma Sudan'ı destekleme çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan'da yayın yapan El-İhbariyye kanalının haberine göre, Ferhan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen Sudan konulu oturumda konuştu.

Suudi Bakan, ülkesinin Sudan'da sürdürülebilir bir siyasi çözüme ulaşılması çabalarının devam ettiğini teyit etti.

Bin Ferhan, konuşmasında, "Suudi Arabistan, Sudan'daki krizin çözümüne yönelik çabalarını sürdürüyor ve uluslararası topluma halkını destekleme çağrısında bulunuyor" ifadelerine yer verdi.

Sürdürülebilir bir siyasi çözüme destek verdiklerini kaydeden Bin Ferhan, "uluslararası güçlere ve kuruluşlara Sudan halkının acılarını azaltma" çağrısında bulundu.

Sudan halkına hizmet ulaştırmak için güvenli koridorlar oluşturmanın önemini vurgulayan Bin Ferhan, Suudi Arabistan'ın, yaşadığı zorluklarla mücadelede Sudan'ın yanında yer alacağının altını çizdi.

Suudi Dışişleri Bakanı, ülkesinin New York'taki BM toplantılarındaki heyetine başkanlık ediyor.


Muhammed bin Selman: Filistin meselesi normalleşme açısından önemli ve yeni bir Hiroşima istemiyoruz

Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.
Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.
TT

Muhammed bin Selman: Filistin meselesi normalleşme açısından önemli ve yeni bir Hiroşima istemiyoruz

Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.
Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ABD menşeili Fox News kanalına yaptığı açıklamada, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda Filistin meselesinin çok önemli olmaya devam edeceğini vurguladı.

Prens Muhammed bin Selman röportajda "Herhangi bir ülkenin nükleer silah elde etmesinden endişe duyuyoruz ve eğer İran nükleer silah elde ederse, biz de ona aynı şekilde sahip olmalıyız. Nükleer silahlara sahip olmanın bir anlamı yok çünkü kullanılamıyorlar ama eğer herhangi bir ülke bunları kullanırsa, yeni bir Hiroşima'ya tahammülü olmayan dünyanın tüm ülkeleriyle savaş halinde olur.” diye konuştu.

Şarku'l Avsat’ın Washington baş muhabiri Rana Ebter, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Fox News kanalına verdiği röportajda yer alan hususlar hakkında eski ABD'li yetkililerle görüştü. Öne çıkan kısımlar şöyle:

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın eski kıdemli askeri danışmanı emekli Albay Abbas Dohuk:

-ABD’nin bölgedeki savunma ve güvenlik taahhütlerine bağlı olduğunu kanıtlamasının tek yolu Suudi Arabistan'la bir savunma anlaşması imzalamak.

- Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki normalleşme ABD Başkanı Joe Biden ile ilişkileri değiştirmeyebilir, ancak Biden yönetimi bölgede normalleşmeyi önceliğine yerleştirdi. Biden'ın karşı karşıya olduğu karmaşık sorun, mevcut İsrail hükümeti ve onun Filistin meselesine mantıksız yaklaşımıdır.

-ABD ve Suudi Arabistan'ın iş birliği ve zorluklarla dolu uzun ve karmaşık bir ilişkisi var. Onlarca yıldır stratejik bir ortaklık sürdürüyorlar. Bu ortaklık, enerji güvenliği, terörle mücadele, Ortadoğu'da istikrar gibi birçok eksende ortak çıkarlara dayanıyor.

-Veliaht Prens, İran'ın nükleer hedeflerine ilişkin mesajında ​​tutarlı. Mesajı ABD de dahil olmak üzere ülke içindeki, bölgesel ve uluslararası herkese yöneliktir.

-ABD, bir yandan Rusya'yla, diğer yandan Çin'le ilişkilere yönelik yaklaşımını değiştiriyor. Ortadoğu ABD için siyasi, ekonomik ve güvenlik temeli olmaya devam ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı eski yetkilisi ve Yakın Doğu Güvenlik Araştırmaları Merkezi uzmanı David Des Roches:

-Suudi Arabistan'ın İran hakkındaki mesajı, İranlıların elde edebileceği her şeyi elde etmesini beklediği yönünde. Bu, ABD'yi zor bir duruma sokuyor, çünkü İran ile yapılacak herhangi bir nükleer anlaşma, kuralları takip etmeyenleri (bu durumda İran) ödüllendirecek ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması'na uyanları cezalandıracaktır. ABD, birçok Avrupa ülkesiyle yaptığımız gibi, İran'ın nükleer programlar kurmasını veya geliştirmesini önlemek için Suudi Arabistan ile ortak nükleer silah altyapısı çerçeveleri oluşturmalıdır.

-İlişkilerin iyileşmesini sağlayan şey, Obama döneminde yapılan İran nükleer anlaşmasının, bölge ülkelerinin geniş çaplı muhalefeti nedeniyle temelde başarısız olduğunun kabul edilmesidir. Ayrıca ABD kurumlarında Suudi Arabistan ile ilişkileri iyi bir yere geri getirme konusunda güçlü bir istek var. Son olarak, Biden'ın çevresindeki politikacılar arasında, Suudi Arabistan'ın İsrail ile barış anlaşmalarına imza atmasını ve seçimlerden önce dış politika alanında bir zafer elde etmesini sağlama arzusu var.

-Suudi Arabistan, NATO'ya benzer garantiler istiyor... Muhtemelen geçen hafta Bahreyn'le yapılan anlaşmaya benzer genel bir destek ve ortak çıkar anlaşması var. Ancak Suudi Arabistan'ın özellikle de Filistin meselesi çözülmezse, İsrail'i tanımanın koşulu olarak bu tür bir düzenlemeyi kabul edeceğini ihtimal vermiyorum.

-Biden yönetiminin, seçim kampanyası döneminde yaptığı açıklamalara rağmen, Suudi Arabistan'a yaklaştığı açık. Bence Suudi Arabistanlılar, İsrail'i ancak büyük tavizlerde bulunulması ve Filistin sorununda ilerleme kaydedilmesi halinde tanıyacaktır.

-ABD, Suudi Arabistan için önemli bir ülkedir, Suudi Arabistan da ABD için çok önemlidir. İlişkilerde geçmişte gerginlikler yaşanmış olsa da ilişki onlarca yıldır devam ediyor. Roosevelt yönetiminden bu yana tüm ABD yönetimleri, Suudi Arabistan'ı bölgede bir lider olarak görüyor. İki ülkeyi birleştiren bağların güçlü olması nedeniyle siyasi hassasiyetler ne olursa olsun bu durum değişmeyecektir. Bu bir ortak çıkar ilişkisidir.


Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

TT

Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Fox News'in ABD'deki siyasi haber sunucusu Bret Baier’e Neom'da verdiği kapsamlı röportajda, ülkesinin ‘yirmi birinci yüzyılın en büyük başarı öyküsü ve bu yüzyılın hikayesi’ olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın şu anda tüm sektörlerde en hızlı büyüyen ülke olduğunu belirtti. Veliaht Prens, "Hedefimiz Suudi Arabistan'ı her zaman daha iyiye taşımak ve zorlukları fırsata dönüştürmektir.” dedi. Ayrıca, "2030 Vizyonu iddialı bir vizyondur ve hedeflerine daha hızlı ulaştık. Daha büyük bir iddiayla yeni hedefler belirledik" ifadelerini kullandı. Prens Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın G20 içinde iki yıl üst üste en hızlı GSYİH büyümesini gerçekleştirdiğini de vurguladı.

zxsac
Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.

 Suudi Veliaht Prensi, Riyad’ın G7’ye katılmaya çalıştığını ancak bazı ülkelerin şartlar dikte etmek istediğini söyledi. Veliaht Prens, “Zamanımı Suudi Arabistan ve halkının çıkarlarına hizmet eden şeyleri takip etmeye odaklıyorum. Suudi halkı değişime inanıyor ve bunun için çalışanlar da onlar, ben de onlardan biriyim" şeklinde konuştu.

 Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, turizme yapılan yatırımın, turizmin GSYİH'ye katkı payını yüzde 3'ten yüzde 7'ye çıkardığını söyledi. Veliaht Prens, Suudi Arabistan turizminin 2022 yılında 40 milyon ziyaretçi çektiğini ve 2030 yılına kadar 100 ila 150 milyon ziyaretçi çekmeyi hedeflediklerini belirtti.

Veliaht Prens, siyasi alanda "Amerikalılarla iyi sonuçlara ulaşmak ve Filistinlilerin acılarını hafifletmek için görüşüyoruz." diyerek, Filistin meselesinin önemini vurguladı ve bunu İsrail ile herhangi bir normalleşmenin temeli olarak kabul etti. İsrail ile ilişki konusundaki müzakerelerin askıya alındığına dair iddialara yanıt veren Prens Muhammed bin Selman, bunun ‘doğru olmadığını’ söyledi. “Her gün ilerleme kaydediyoruz ve nereye varacağını göreceğiz" dedi. Biden yönetiminin Suudi Arabistan ve İsrail arasında bir anlaşma imzalaması durumunda, bunun Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonraki en büyük anlaşma olacağını düşündüğünü söyleyen Muhammed bin Selman, "ABD ile yapılacak anlaşmalar, iki ülke, bölge ve dünya güvenliği için faydalı olacaktır" dedi.

İran ile ilişkiler hakkında konuşan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, bunların ‘iyi bir şekilde ilerlediğini’ ve ‘bölgenin güvenliği ve istikrarı için faydalı’ olmasını umduklarını söyledi. Ayrıca "Herhangi bir nükleer silahlanma yarışı, yalnızca bölge güvenliğini değil, aynı zamanda dünya güvenliğini de tehdit eder. Bölgedeki güçler dengesi, İran'ın nükleer silaha sahip olması durumunda bizim de nükleer silaha sahip olmamızı gerektiriyor" dedi. İranlılarla arasında arabuluculuk yapmayı seçenin Çin olduğuna dikkat çekti.

csdvfb
Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.

Suudi Veliaht Prensi, 2019'dan bu yana büyük bir ABD haber ağına verdiği ilk röportajda, petrol üretimini azaltma kararlarının piyasayı istikrara kavuşturmayı amaçladığını ve Rusya'ya savaşında yardımcı olma amacı olmadığını söyledi. Suudi Veliaht Prensi, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşa ilişkin "Rusya ve Ukrayna ile ilişkilerimiz iyi, diyalog yolunu tercih ediyoruz ve bir tarafı diğerinin pahasına desteklemeyiz" ifadelerini kullandı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, ABD ile ilişkiler hakkında ise “Washington ile önemli güvenlik bağlarımız var... Başkan (Joe) Biden ile özel bir ilişkimiz var. O çok odaklanmış ve iyi hazırlanıyor. Suudi Arabistan Ortadoğu'da güvenli bir ortamda, ABD ve yabancı şirketlerin yatırım yapmasını istiyor. ABD silahlarının en büyük beş müşterisinden biriyiz. ABD dışındaki ülkelerden silah satın alma hamlemiz onların çıkarına değil” dedi.


Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir
TT

Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Fox News'in ABD'deki siyasi haber sunucusu Bret Baier’e Neom'da verdiği kapsamlı röportajda, ülkesinin ‘yirmi birinci yüzyılın en büyük başarı öyküsü ve bu yüzyılın hikayesi’ olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın şu anda tüm sektörlerde en hızlı büyüyen ülke olduğunu belirtti. Veliaht Prens, "Hedefimiz Suudi Arabistan'ı her zaman daha iyiye taşımak ve zorlukları fırsata dönüştürmektir.” dedi. Ayrıca, "2030 Vizyonu iddialı bir vizyondur ve hedeflerine daha hızlı ulaştık. Daha büyük bir iddiayla yeni hedefler belirledik" ifadelerini kullandı. Prens Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın G20 içinde iki yıl üst üste en hızlı GSYİH büyümesini gerçekleştirdiğini de vurguladı.

dfv
Prens Muhammed bin Selman röportaj sırasında

Suudi Veliaht Prensi, Riyad’ın G7’ye katılmaya çalıştığını ancak bazı ülkelerin şartlar dikte etmek istediğini söyledi. Veliaht Prens, “Zamanımı Suudi Arabistan ve halkının çıkarlarına hizmet eden şeyleri takip etmeye odaklıyorum. Suudi halkı değişime inanıyor ve bunun için çalışanlar da onlar, ben de onlardan biriyim" şeklinde konuştu.

 Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, turizme yapılan yatırımın, turizmin GSYİH'ye katkı payını yüzde 3'ten yüzde 7'ye çıkardığını söyledi. Veliaht Prens, Suudi Arabistan turizminin 2022 yılında 40 milyon ziyaretçi çektiğini ve 2030 yılına kadar 100 ila 150 milyon ziyaretçi çekmeyi hedeflediklerini belirtti.

Veliaht Prens, siyasi alanda "Amerikalılarla iyi sonuçlara ulaşmak ve Filistinlilerin acılarını hafifletmek için görüşüyoruz." diyerek, Filistin meselesinin önemini vurguladı ve bunu İsrail ile herhangi bir normalleşmenin temeli olarak kabul etti. İsrail ile ilişki konusundaki müzakerelerin askıya alındığına dair iddialara yanıt veren Prens Muhammed bin Selman, bunun ‘doğru olmadığını’ söyledi. “Her gün ilerleme kaydediyoruz ve nereye varacağını göreceğiz" dedi. Biden yönetiminin Suudi Arabistan ve İsrail arasında bir anlaşma imzalaması durumunda, bunun Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonraki en büyük anlaşma olacağını düşündüğünü söyleyen Muhammed bin Selman, "ABD ile yapılacak anlaşmalar, iki ülke, bölge ve dünya güvenliği için faydalı olacaktır" dedi.

İran ile ilişkiler hakkında konuşan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, bunların ‘iyi bir şekilde ilerlediğini’ ve ‘bölgenin güvenliği ve istikrarı için faydalı’ olmasını umduklarını söyledi. Ayrıca "Herhangi bir nükleer silahlanma yarışı, yalnızca bölge güvenliğini değil, aynı zamanda dünya güvenliğini de tehdit eder. Bölgedeki güçler dengesi, İran'ın nükleer silaha sahip olması durumunda bizim de nükleer silaha sahip olmamızı gerektiriyor" dedi. İranlılarla arasında arabuluculuk yapmayı seçenin Çin olduğuna dikkat çekti.

Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.
Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.

Suudi Veliaht Prensi, 2019'dan bu yana büyük bir ABD haber ağına verdiği ilk röportajda, petrol üretimini azaltma kararlarının piyasayı istikrara kavuşturmayı amaçladığını ve Rusya'ya savaşında yardımcı olma amacı olmadığını söyledi. Suudi Veliaht Prensi, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşa ilişkin "Rusya ve Ukrayna ile ilişkilerimiz iyi, diyalog yolunu tercih ediyoruz ve bir tarafı diğerinin pahasına desteklemeyiz" ifadelerini kullandı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, ABD ile ilişkiler hakkında ise “Washington ile önemli güvenlik bağlarımız var... Başkan (Joe) Biden ile özel bir ilişkimiz var. O çok odaklanmış ve iyi hazırlanıyor. Suudi Arabistan Ortadoğu'da güvenli bir ortamda, ABD ve yabancı şirketlerin yatırım yapmasını istiyor. ABD silahlarının en büyük beş müşterisinden biriyiz. ABD dışındaki ülkelerden silah satın alma hamlemiz onların çıkarına değil” dedi.


Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman Fox News televizyonuna konuştu: Filistin meselesi, İsrail ile normalleşme meselesi açısından önemlidir

Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda
Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda
TT

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman Fox News televizyonuna konuştu: Filistin meselesi, İsrail ile normalleşme meselesi açısından önemlidir

Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda
Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman Fox News televizyonuna konuştu: Filistin meselesi, İsrail ile normalleşme meselesi açısından önemlidir.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Amerikan Fox News kanalına yaptığı açıklamada, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda Filistin meselesinin çok önemli olmaya devam edeceğini belirtti.

Prens Muhammed bin Selman röportajda "Herhangi bir ülkenin nükleer silah elde etmesinden endişe duyuyoruz ve eğer İran nükleer silah elde ederse, biz de ona aynı şekilde sahip olmalıyız. Nükleer silahlara sahip olmanın bir anlamı yok çünkü kullanılamıyorlar ama eğer herhangi bir ülke bunları kullanırsa, yeni bir Hiroşima'ya tahammülü olmayan dünyanın tüm ülkeleriyle savaş halinde olur.” diye konuştu.

Suudi Arabistan halkı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Fox News kanalına verdiği röportajın saat 01.00 itibariyle yayınlanmasını bekliyor. Röportaj, Suudi Arabistan hakkında özel ve kapsamlı bir raporun parçası olarak yayınlanacak.

Röportaj, Suudi Veliaht Prens'inin 2019'dan bu yana bir ABD haber kanalına vereceği ilk röportaj olacak. Prens Muhammed bin Selman, ABD menşeili CBS’de yayınlanan ünlü ‘60 Dakika’ programına konuştu.

Fox News, geçen hafta yaptığı açıklamada, röportajın 20 Eylül 2023 Perşembe günü ABD Doğu Saati ile 18.00'da yayınlanacağını ve Suudi Arabistan'ın dönüşümleri ve en büyük projeleri, enerji ve Suudi-Amerikan ilişkileri gibi bir dizi konuyu kapsayacağını belirtmişti.

Bakanlar ve yetkililer

Kanal, büyük siyasi haber spikeri Brett Baier'in 19 ve 20 Eylül'de Suudi Arabistan'dan özel bir haber sunacağını ve Suudi sahnesine bir göz atılacağını duyurdu. Baier'in aralarında Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, Ekonomi ve Planlama Bakanı Faysal bin Fadıl İbrahim, Spor Bakanı Prens Abdulaziz bin Turki el-Faysal, Turizm Bakanı ve Turizm Kalkınma Fonu Başkanı Ahmed bin Akil el-Hatibi ve ‘Diriyye Platformu’ geliştirme teşkilatının ABD'li CEO'su Jerry Inzerillo’nun da yer aldığı Suudi yetkililerle de röportajlar yapacağı bildirildi.

Açıklamaya göre bu röportajlar, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile yapılacak özel görüşme öncesinde, özel bir haber olarak yayınlanacak.

NEOM’dan

Fox News kanalı, dün Suudi Arabistan'dan bazı özel haberler yayınlamaya başladı. Brett Baier, Neom'dan yayınladığı bir video klipte, Suudi Arabistan'ın nispeten kısa bir sürede elde ettiği muazzam gelişmeleri ve ‘2030 Vizyonu’ sancağı altındaki küresel büyüme ve liderlik hedeflerine övgüde bulundu.

Baier, programın reklam klibinde röportajın NEOM şehrinde gerçekleşeceğini ve başlığının ‘Adil, Dengeli ve Korkusuz’ olduğunu, Prens Muhammed bin Selman'ın İngilizce konuşacağını söyledi.

ABD’li sunucu bir başka videoda ise "Bu ülke, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri, İslam'ın doğduğu yer, dünyanın en büyük kum çölü, en büyük vadisi ve siyasi olarak dünyanın en büyük havalimanına sahip. Bu, gezegenin en önemli yerlerinden biridir. Ben buradayım, Suudi Arabistan'dayım." diye konuştu.

Dün, yetkililerle yapılan özel röportajlardan kesitler yayınlandı. Fox News kanalının sunucusu, Veliaht Prens'e hangi soruları sorması gerektiği konusunda Bakan Abdulaziz bin Selman'dan tavsiye istedi.

Bakan Abdulaziz bin Selman, gülümseyerek soruya, "Prens Muhammed bin Selman'a, bakanlarına ne zaman üç gün boyunca aralıksız sekiz saat uyumalarına izin vereceğini sorabilirsiniz" şeklinde yanıt vererek  çalışma yoğunluğuna işaret etti.

Fox News, dün Brett Baier'in Diriyye Platformu geliştirme teşkilatının CEO'su Jerry Inzerillo ile yaptığı röportajı yayınladı. Inzerillo, Diriyye bölgesini özgün olarak nitelendirdi ve dünyanın en büyük yaya dostu kültür şehri olacağını söyledi.


Suudi Arabistan, Libya'daki selden etkilenenlere yardım göndermeye devam ediyor

KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)
KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)
TT

Suudi Arabistan, Libya'daki selden etkilenenlere yardım göndermeye devam ediyor

KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)
KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)

Suudi Arabistan, Libya'daki selden etkilenenlere yardım göndermeye devam ediyor.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad’daki Kral Halid Uluslararası Havalimanı'ndan bugün havalanan ve 90 ton yardım taşıyan beşinci yardım uçağı, Libya'nın Bingazi kentindeki Benina Uluslararası Havalimanı'na doğru yola çıktı.

Yardım uçağının, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, Libya’da meydana gelen sel felaketinden etkilenenlere gıda ve barınma yardımı yapılması yönünde Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’ne (KSRelief) talimat vermesi doğrultusunda gönderildiği ifade edildi.

Gıda ve barınma yardımı taşıyan beşinci uçak (SPA)
Gıda ve barınma yardımı taşıyan beşinci uçak (SPA)

KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetleyecek. Yardım çabaları Suudi Arabistan liderliğinin, kardeş ve dost ülkelerin yaşadıkları kriz ve sıkıntılar sırasında yanlarında yer alarak oynadığı insani rolü teyit ediyor.


Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, insani yardım çalışmaları da dahil bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı

Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
TT

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, insani yardım çalışmaları da dahil bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı

Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında dün Neom’da toplandı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın Libya’da meydana gelen selden etkilenenlere yardım etme çabaları da dahil olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı.

Suudi Arabistan’ın bu çabalarının, dünyanın çeşitli yerlerindeki ihtiyaç sahibi ve sıkıntı içinde olan insanlara yardım sağladığı insani rolünden kaynaklandığı vurgulandı.

Kral Selman, oturumun başlangıcında, bu cumartesi gününe denk gelen ülkenin 93. Milli Günü’ne dikkat çekerek, bunun devletin tarihi ve başarılarından duyulan gururu yansıttığını söyledi.

Devletin şanlı ve onurlu başarılarından duyulan gururun, daha parlak ve müreffeh bir geleceğe olan isteğin altını çizen Kral Selman, ülkeye güvenlik, istikrar ve ulusal birlik bahşettiği için Yüce Allah’a hamdetti.

FOTO: Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)

Bakanlar Kurulu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a ‘ikili ilişkilerin güçlendirilmesine’ ilişkin gönderdiği mesaj da ele alındı. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan ile bazı ülkeler arasında gerçekleştirilen görüşmelerin içeriği gözden geçirildi.

Toplantının ardından Suudi Arabistan Resmi Haber Ajansı’na (SPA) açıklamalarda bulunan Enformasyon Bakanı Selman Duseri’ye göre, Bakanlar Kurulu’nda Suudi Arabistan’ın G77 Grubu’na katılımı ve Küba’daki G77+Çin Zirvesi’nin sonuçları tartışıldı.

Bakanlar Kurulu, Birleşmiş Milletler’in (BM), Suudi Arabistan’ın 2024 Dünya Çevre Günü kutlama etkinliklerine ev sahipliği yapacağı yönündeki duyurusunu değerlendirdi.

Bunun, ülkenin evrenin korunması ve sürdürülebilirliği konusunda yerel ve küresel düzeydeki öncü rolünü teyit ettiğini vurguladı. Bu adımın, Riyad’ın 2030 Vizyonu hedefleri doğrultusunda uluslararası çevre sorunlarını destekleme yönündeki sürekli çabalarını daha da pekiştirdiğine dikkat çekildi.

Toplantıda, Arap Birliği çatısı altında, Riyad merkezli bir Genel Sekreterlik ve Yürütme Ofisi’ne sahip olacak ‘Arap Siber Güvenlik Bakanları Konseyi’nin kurulma kararına övgüde bulunuldu.

Bu kararın, Suudi Arabistan tarafından, güvenlik ve istikrarın korunmasına yönelik işbirliğinin pekiştirilmesine katkıda bulunacağı aktarıldı. Önerinin sektördeki entegrasyonu en üst düzeye çıkarma amacı taşıdığı, ortak Arap eylemini geliştirme konusundaki isteği çerçevesinde sunulduğunun altı çizildi.

FOTO: Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)

Bakanlar Kurulu, Suudi ekonomisine yönelik uluslararası finans kurumları ve kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen olumlu değerlendirmelerin, 2030 Vizyonu çerçevesinde uygulanan ekonomik ve yapısal reformların öne çıkan rolünü yansıttığını vurguladı.

Bu reformların, petrol dışı sektör büyümesinin desteklenmesine, mali sürdürülebilirliğin devam etmesine ve kamu borcunun dengeli bir düzeyde korunmasına katkıda bulunduğuna dikkat çekildi.

Toplantıda ayrıca, Riyad’ın ev sahipliği yaptığı, 110 milyar riyal üzerinde değere sahip mega projelerin lansmanı gerçekleştirilen Cityscape Global Fuarı’nın sonuçları ele alındı.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan ile Umman arasında enerji alanında işbirliğini öngören bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan ile Tayland arasında, diplomatik ve resmi pasaport sahiplerinin giriş vizesinden muaf tutulmasına ilişkin bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan Kraliyet Geleneksel Sanatlar Enstitüsü ile Kore Ulusal Kültürel Miras Üniversitesi arasında, geleneksel sanatlar alanında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptına onay verildi.

Suudi Arabistan ve Azerbaycan arasında, terör suçlarıyla mücadele ve bunların finansmanı alanında bir işbirliği anlaşması onaylandı.

FOTO: Veliaht Prens Muhammed bin Selman NEOM’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında (SPA)
Veliaht Prens Muhammed bin Selman NEOM’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında (SPA)

Suudi Arabistan ve İspanya arasında enerji alanında işbirliğini öngören mutabakat zaptı hakkında karşı tarafla görüşmesi için Enerji Bakanı’na yetki verildi.

Savunma Bakanı’na, Suudi Arabistan ile İngiltere arasında gizli verilerin karşılıklı korunmasına ilişkin bir anlaşma taslağı üzerinde karşı tarafla görüşme yetkisi verildi.

Suudi Arabistan ile Portekiz arasında, ekonomik alanda işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı taslağı hakkında Portekiz tarafıyla görüşmek üzere, Ekonomi ve Planlama Bakanı yetkilendirildi.

Ulaştırma ve Lojistik Hizmetler Bakanı ve Sivil Havacılık Genel Otoritesi (GACA) Yönetim Kurulu Başkanı’na, Maldivler Sivil Havacılık Otoritesi ile deniz uçaklarına yönelik havalimanları alanında bir mutabakat zaptı taslağı konusunda, görüşmelerde bulunma yetkisi verildi.

Bakanlar Kurulu, Rekabet Genel Otoritesi Yönetim Kurulu Başkanı’na, Kuveyt’teki Rekabet Koruma Ajansı ile rekabetin korunması alanında işbirliğini öngören mutabakat taslağı konusunda, karşı tarafla görüşmelerde bulunmak üzere yetki verdi.

Suudi Arabistan Veri ve Yapay Zeka Otoritesi (SDAIA) Yönetim Kurulu Başkanı’na, Uluslararası Yapay Zeka Araştırma Merkezi (IRCAI) ve Slovenya’daki Jozef Stefan Enstitüsü (JSI) ile yapay zekada araştırma, geliştirme ve inovasyon konusunda işbirliğini içeren iki mutabakat zaptı hakkında görüşme yetkisi verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.


Suudi Arabistan Savunma Bakanı, Husi heyeti ile görüştü

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)
TT

Suudi Arabistan Savunma Bakanı, Husi heyeti ile görüştü

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman, Yemen’deki barış sürecini destekleme çabalarını görüşmek üzere Riyad’ı ziyaret eden Husi sözcüsü Muhammed Abdusselam başkanlığındaki Sana heyetiyle bir araya geldi.

Bakan Selman, Husi sözcüsü Abdusselam başkanlığındaki heyetle yaptığı görüşmede, Suudi Arabistan’ın Yemen ve halkının yanında durduğunu, Yemenli partileri Yemen’de Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı ve kalıcı bir siyasi çözüme ulaşmak için diyalog masasına oturmaya teşvik etme konusundaki kararlılığına vurgu yaptı.

SPA

Selman X platformu aracılığıyla yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Görüşmelerin amacına uluşmasını, Yemenli tarafların bir araya gelerek konuşup birleşmesini, böylece Yemen’in siyasi istikrar ve kalıcı çözüme ulaşmasını umuyoruz”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed el-Cabir başkanlığındaki Suudi iletişim ve koordinasyon ekibi tarafından Yemen’de barış sürecini destekleyecek bir yol haritasına ulaşma konusundaki tartışmaların olumlu sonuçlarını memnuniyetle karşıladı. Suudi ekibinin daha önce Yemen Cumhurbaşkanlığı Liderlik Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi ile yaptığı toplantıların tamamlayıcısı olarak gelen görüşmede, barış süreci için yol haritası çizme fikir ve seçeneklerine ulaşıldı. Görüşmede Umman Sultanlığı’ndan bir heyette yer aldı.


Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, BAE’li mevkidaşından mektup aldı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ( Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ( Şarku’l Avsat)
TT

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, BAE’li mevkidaşından mektup aldı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ( Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ( Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Birleşik Arap Emirlikleri ( BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan'dan iki kardeş ülke ve halklar arasındaki ikili ilişkilere ilişkin mektup aldı.

Mektup, Suudi Arabistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mühendis Velid el-Hireyci'nin, BAE’nin Riyad Büyükelçisi Şeyh Nahyan bin Said al Nahyan ile Riyad’daki bakanlık merkezinde yaptığı görüşme sırasında teslim alındı.

Hireyci BAE’li büyükelçiden mektubu teslim alırken ( SPA)
Hireyci BAE’li büyükelçiden mektubu teslim alırken ( SPA)

Görüşmede, ikili ilişkiler gözden geçirilerek ortak çıkarları ilgilendiren konular ele alındı.