Suudi Arabistan’da 9 bin yıllık yapı planları keşfedildi

Suudi Arabistan’da keşfedilen en eski planlı yapılar bilim insanlarını şaşırttı

Suudi Arabistan’da 9 bin yıllık yapı planları keşfedildi
TT

Suudi Arabistan’da 9 bin yıllık yapı planları keşfedildi

Suudi Arabistan’da 9 bin yıllık yapı planları keşfedildi

Bir grup arkeolog, Ürdün ve Suudi Arabistan’da 9 bin yıl öncesine dayanan ve bilinen en eski mimari planlar keşfetti. Bulunan mimari planlar, çöl alanlarında geniş ve avlanma amaçlı yapıları temsil eden taşları içeriyor.

Çöl uçurtmaları verilen yazıtlar, 1920’lerde, pilotların çöllerin üzerinden uçmaya başlamasıyla fark edildi.

Lyon 2 Üniversitesi'nin Arché Orien laboratuvarında arkeolog ve haritacı olan Olivier Barge, bu tuzakların "birkaç kilometre boyunca uzanan uzun duvarlarla çevrili geniş alanlar" olduğunu ve bir uçurtmanın kuyruğuna benzediğini söyledi Genişliği 20 metreyi bulan bu yapılar, birkaç metre derinliğinde çukurlar içeren yaklaşık bir hektarlık alanda yer alıyor.

Birkaç kilometre boyunca uzanan uzun duvarlarla çevrili geniş alanlar (AFP)
Birkaç kilometre boyunca uzanan uzun duvarlarla çevrili geniş alanlar (AFP)

Ulusal Bilimler Akademisi'nin American Journal of Proceedings dergisinde bu ay yayınlanan çalışmanın ortak yazarı, bu yapıların geçmişte geyik dahil hayvanları toplamak için "ileri bir avlanma tekniği" oluşturduğunu söylüyor.

Şarku’l Avsat’ın akademik dergiden aktardığı habere göre GlobalKites isimli projeyle şimdiye dek Kazakistan'dan Ürdün'e 6 bin benzer yapı keşfedildi.

2015 yılında bir grup arkeolog, Ürdün'deki Khashabiyeh Dağları'nda ve Suudi Arabistan’ın Nufud Çölü’nde Olivier Barge'ın "olağanüstü" olarak tanımladığı iki keşif yaptı.

Ürdün'de yaklaşık bir metre yüksekliğinde açık kahverengi kireçtaşından bir taş levha keşfedilirken, Arap Yarımadası'nda büyük bir siyah kumtaşı bloğu keşfedildi.  Her iki keşif yakından "çöl uçurtmalarının" oyulmuş ve ayrıntılı planlarını içeriyor. Fransız Yakın Doğu Enstitüsü'nde arkeolog ve çalışmanın ortak yazarı Wael Ebu Azizi'ye göre bu planlar basit bir taslak değil.

Azizi, “Burada olduğu gibi, 'çöl uçurtması' planlarını doğru bir şekilde almak, modern teknikleri kullanmadan zor çünkü eski bir diyagram çizmek, içindeki öğelerin boyutlarında ustalaşmak ve tam boyutlarını bilmek anlamına geliyor” dedi.

Olivier Barge, "Bu planların nasıl çizildiğinin" bilinmediğini ancak çalışmanın, dönemin nüfusunun "boşlukları görselleştirmek için beklenmedik bir zihinsel kapasiteye" sahip olduğunu ifade etti.

Barge’ye göre, günümüze kadar hâkim olan hipotez, haritacılık sanatının daha sonraki bir aşamada ve "sahiplerinin yazma ve kayıt tutma konusunda yetkin olduğu bir kültür" içinde olduğunu gösteriyor.

Planlar, o dönemde halkın mekânlarla uğraşma konusundaki ustalığının bir göstergesi (AFP)
Planlar, o dönemde halkın mekânlarla uğraşma konusundaki ustalığının bir göstergesi (AFP)

Ürdün ve Suudi Arabistan'da keşfedilenler, bu hipotezin yeniden gözden geçirilmesini gerektiriyor çünkü yapılar, zeminde uygulanacak bir ana plan benimsenmeden karmaşık arazi üzerine inşa edilmiş halde.

Azizi’ye göre, bu mühendislik şeması "hayvan avlama operasyonlarını organize etmek amacıyla birkaç kişi arasında bilgi aktarımına ve paylaşımına" izin verdi.Kuveyt: Mangaf bölgesindeki yangında 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı

TT

Kuveyt: Mangaf bölgesindeki yangında 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı

Kuveyt: Mangaf bölgesindeki yangında 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı

Kuveyt Enformasyon Bakanlığı bugün (Çarşamba) yaptığı açıklamada, başkent Kuveyt'in güneyindeki Mangaf bölgesinde çıkan yangında 30'dan fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve onlarca kişinin de yaralandığını duyurdu.

Bakanlığın X platformundaki hesabından yapılan paylaşımda, hayatını kaybedenlerin sayısını bildirilirken olayla ilgili daha fazla ayrıntı verilmedi.

Kuveyt'teki yetkili makamlar bu sabahtan beri Kuveyt başkentinin güneyindeki Mangaf bölgesinde bir konut binasında çıkan yangın nedeniyle meydana gelen ölüm ve yaralanmalarla ilgileniyor.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, yaralıların durumunu yakından takip ettiğini, gerekli tüm ihtiyaçların karşılanması ve en iyi tedavi hizmetlerinin sağlanması için ülkedeki ilgili hastaneler ve ilgili makamlarla koordinasyon halinde olduğunu belirtti. Bakanlık, yaralıların durumlarını takip etmek, onlara ve ailelerine psikolojik ve manevi destek sağlamak üzere uzman sağlık ekipleri oluşturduğunu açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın Kuveyt medyasından aktardığına göre Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı ve Savunma Bakanı Şeyh Fahd el-Yusuf yangın mahallinde incelemelerde bulundu. Yusuf, yangının meydana geldiği mülkün sahibinin soruşturma için gözaltına alınacağını ve herhangi bir ihmal ya da kusur olup olmadığının araştırılacağını belirtti.

Kuveyt İnsan Gücü Kamu Otoritesi'nin ise aşırı işçi kalabalığıyla ilgili olarak harekete geçeceğini ve ihlalde bulunan mülk sahiplerine ihlalleri ortadan kaldırmaları için yarın sabaha kadar süre verildiğini ifade eden Yusuf, “Aksi takdirde karşılarında belediye ekiplerini hazır bulacaklar” dedi.