KİK, uluslararası topluma İsrail’in Gazze’deki suçlarını durdurma çağrısında bulundu

KİK Genel Sekreteri Casim Muhammed el-Budeyvi (AFP)
KİK Genel Sekreteri Casim Muhammed el-Budeyvi (AFP)
TT

KİK, uluslararası topluma İsrail’in Gazze’deki suçlarını durdurma çağrısında bulundu

KİK Genel Sekreteri Casim Muhammed el-Budeyvi (AFP)
KİK Genel Sekreteri Casim Muhammed el-Budeyvi (AFP)

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Casim Muhammed el-Budeyvi, diyalog ve hoşgörü ilkelerini teşvik etmenin, nefret söylemini, nefreti teşvik etmeyi, dinleri ve sembollerini küçümsemeyi reddetmenin, bir arada yaşama ve barışın temellerini sağlamlaştırmanın önemini vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’dan aktardığına göre Budeyvi, bugün 16 Kasım Uluslararası Hoşgörü Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

Uluslararası topluma, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nde işlediği iğrenç suçları, saldırılar sonucunda yaşanan can kayıplarını hatırlatan Budeyvi, tehcirleri ve uluslararası insancıl hukuk ilkelerini göz ardı ederek, tüm uluslararası yasa ve normların apaçık ihlallerini durdurmak için hızlı bir şekilde müdahale edilmesi çağrısında bulundu.

KİK Genel Sekreteri, söz konusu mesajında ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Uluslararası toplumun, bu saldırı ve yıkımı kınamak için tüm imkanları kullanması, İsrail’i bu ihlalleri, saldırıları ve insanlığa karşı suçları durdurmaya zorlamak için gerekli adımları atması ve Filistin halkına uluslararası koruma sağlanması için çalışması gerekmektedir.”

Günümüzde dünyanın pek çok savaş ve çatışmaya, hoşgörüsüzlük ve nefret sorunlarının yayılmasına, dünya çapında kültürler, dinler ve halklar arasındaki bölünmeye tanık olduğuna dikkat çeken Budeyvi şu ifadelerle devam etti:

“Bu durum, dünya halkları arasındaki medeniyet çeşitliliğine, gelenek ve kültür farklılıklarına saygı gösterilmesi ve takdir edilmesi için hoşgörü kültürünü teşvik etmek, diyalog kurmak, başkalarını kabul etmek ve onların haklarına saygı göstermek için küresel kolektif eylemi gerektiriyor. Hoşgörü, insan hakları ve temel özgürlüklerin geliştirilmesi ve korunmasının temelidir. Dünyanın her yerinde toplumların barış ve güvenlik içinde yaşamasının da garantisidir.”

Yerel ve uluslararası mevzuatın, yasaların ve okul müfredatının hoşgörüyü teşvik etmeyi ve hoşgörüsüzlükle mücadeleyi içermesi gerektiğini belirten Budeyvi, mesajında ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Hoşgörüsüzlük çoğu zaman cehaletten ve başkalarından korkmaktan kaynaklanır. Din, dil, kültür ve mezhep, çatışma çıkması için bir mazeret oluşturmamalıdır. Uluslararası düzeydeki bu hoşgörü, halkların kendi topraklarında adalet, barış ve özgürlüklerinin sağlanmasını, onları yerlerinden etmemeyi, ötekileştirmemeyi veya özgürlük ve haklarını ihlal etmemeyi gerektirir.”

İnsan hakları ihlalinin en büyük etkeni olan savaş ve çatışmaların tüm nedenlerinin sona erdirilmesi için uluslararası toplumun el ele vermesi gerektiğini belirten KİK Genel Sekreteri, daha fazla işbirliği yapılması gerektiğinin de altını çizdi.Suudi Arabistan dünyanın en rekabetçi 67 ülkesi arasında 16’ncı sırada

Suudi Arabistan iş verimliliğinde 13’üncü sıradan 12’nci sıraya yükseldi. (SPA)
Suudi Arabistan iş verimliliğinde 13’üncü sıradan 12’nci sıraya yükseldi. (SPA)
TT

Suudi Arabistan dünyanın en rekabetçi 67 ülkesi arasında 16’ncı sırada

Suudi Arabistan iş verimliliğinde 13’üncü sıradan 12’nci sıraya yükseldi. (SPA)
Suudi Arabistan iş verimliliğinde 13’üncü sıradan 12’nci sıraya yükseldi. (SPA)

Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü (IMD) tarafından yayınlanan 2024 Rekabet Edebilirlik Raporu’na göre Suudi Arabistan dünyanın en rekabetçi 67 ülkesi arasında 16’ncı sırada yer aldı.

Bu rapor, IMD tarafından ilgili devlet kurumlarıyla koordineli olarak takip ve analiz edilen temel rekabetçilik raporlarından biridir.

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı ve Ulusal Rekabet Edebilirlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı'na göre, iş mevzuatı ve altyapının iyileştirilmesiyle desteklenen Suudi Arabistan, 2024’te bir sıra yükselerek G20 ülkeleri arasında dördüncü sıraya yerleşti. İş verimliliğinde 13’üncü sıradan 12’nci sıraya yükselirken, altyapıda önceki sırasını (34’üncü sıra) korudu ve ekonomik performans ve hükümet verimliliğinde ilk 20'de yer almaya devam etti.

Bu bağlamda Suudi Arabistan Ticaret Bakanı ve Ulusal Rekabet Edebilirlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Macid el-Kasabi, Suudi Arabistan’ın bu ve diğer saygın küresel raporlarda elde ettiği olumlu sonuçların, Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman'ın direktifleri doğrultusunda Suudi hükümeti tarafından benimsenen ekonomik dönüşüm sürecinin bir yansıması olduğuna dikkat çekti.

Suudi Arabistan'da uygulanan ekonomik reformlar, ülkenin 24 göstergede ilk üç sıraya ulaşılmasına katkıda bulundu. Bunlardan en öne çıkanlar arasında: Uzun vadeli istihdam artışı, sosyal uyum, uzun vadeli işgücü piyasası büyümesi, ekonomik ve sosyal reformlara duyulan ihtiyacın anlaşılması, siber güvenlik ve bin kişi başına düşen internet kullanıcısı sayısı yer aldı.

Suudi Arabistan, kurumsal dijitalleşme, borsa kapitalizasyonu, risk sermayesinin mevcudiyeti, teknolojinin geliştirilmesi ve uygulanması ile teknolojik gelişim için finansman mevcudiyeti gibi göstergelerde ise küresel olarak ikinci sırada yer alıyor. Bunun yanı sıra, en önemlileri ticaret borsası, ekonomik dayanıklılık, hükümetin ekonomik değişikliklere uyum sağlayabilirliği, işsizlik mevzuatı ve toplam erken aşama girişimcilik faaliyeti olan bir dizi göstergede de dünya üçüncülüğünü elde etti.

Suudi Arabistan, Rekabet Edebilirlik Raporu’nda üst üste üç yıldır ilerleme kaydediyor. Zira geçen yıl küresel ölçekte 17’nci sırada yer aldı, 2022'de ise küresel ölçekte 24’üncü sıraya yükselmişti.

Suudi Arabistan İstatistik Kurumu tarafından düzenli olarak sağlanan istatistiki bilgi ve veriler, uluslararası kurum ve kuruluşların Suudi ekonomisinin performansını ölçmesine ve bununla ilgili göstergeler oluşturmasına yardımcı olan araçlardan biridir. Ulusal Rekabet Edebilirlik Merkezi ise devlet kurumlarıyla entegre bir şekilde, Suudi Arabistan’ın performansını izleyip analiz ederek ve ilgili küresel raporlardaki sıralamasını iyileştirmek için çalışarak rekabet ortamı üzerinde etkisi olan reformlar geliştirmektedir.

İsviçre'nin Lozan kentindeki IMD tarafından yayınlanan Rekabet Edebilirlik Raporu, 335 alt göstergenin yanı sıra, 4 ana başlık ve 20 alt başlık temelinde küresel olarak en rekabetçi 67 ülkeyi karşılaştıran önemli raporlardan biridir ve uluslararası kurum ve kuruluşlar için bir referanstır.