Eski Katar Başbakanı'nın bir medyuma 90 milyon dolar kaptırdığı ortaya çıktı

Mücevherlerden biri müzayedeye çıkarılınca gerçek anlaşıldı

Es-Sani, 2007-2013'te Katar Başbakanı olarak görev yapmıştı (AFP)
Es-Sani, 2007-2013'te Katar Başbakanı olarak görev yapmıştı (AFP)
TT

Eski Katar Başbakanı'nın bir medyuma 90 milyon dolar kaptırdığı ortaya çıktı

Es-Sani, 2007-2013'te Katar Başbakanı olarak görev yapmıştı (AFP)
Es-Sani, 2007-2013'te Katar Başbakanı olarak görev yapmıştı (AFP)

Aralıkta New York'taki Christie's müzayede evinde satışa çıkarılan yaklaşık 35 milyon dolar değerindeki 13,15 karatlık pembe elmasın eski Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir es-Sani'ye ait olduğu ortaya çıktı.

Vice'ta yer alan haberde es-Sani'nin toplam 90 milyon değerinde mücevher çaldırdığı, olayın gizli kalması için de bazı kişilere ödeme yaptığı belirtildi.

Şeyh Hamad bin Casim es-Sani'nin mücevherlerinin çalınmasının arkasındaysa Katarlı politikacının kişisel asistanının bulunduğu anlaşıldı.

ABD'de konuyla ilgili açılan davada Magdalena olarak adlandırılan asistan, 2019'da psikoloji ve aşkla ilgili "medyumluk" hizmeti veren Purple Garden isimli siteye üye oldu.

Sitede kısa süre içinde Giovanni isimli bir "uzman danışmanla" tanışan Magdalena, bu kişiden 4 yıl boyunca "kötü enerjiyi kovma" gibi konularda danışmanlık aldı, birlikte okumalar yaptı ve tarot falları baktırdı.

Savcılığın sadece saf bir kurban olduğunu değerlendirdiği Magdalena, Nisan 2022'den sonra üç ay içinde yüzyüze hiç görüşmediği Giovanni'ye patronuna ait 17 parça mücevheri "kötü ruhlardan temizlenmesi için" gönderdi.

Yıllar boyunca Magdalena'dan 150 bin dolar para alan Giovanni, 50 bin dolar da mücevherlerin "temizlenmesi" için almayı başardı.

Önce mücevherleri geri göndermeyi reddeden Giovanni, daha sonra ağustosta Cannes'da Magdalena'yla buluşma sözü verdi ancak buluşmaya gelmedi. 

Giovanni, dolandırıldığını anlayan Magdalena'ya son mesajında, "Lütfen dur. Neden bahsettiğini anlamıyorum. Bir medyuma değil psikoloğa ihtiyacın var. Lütfen beni rahatsız etmeyi bırak" ifadelerini kullandı.

16 karatlık orjinalin tanınmaması için 13,15 karata düşürülen pembe elmas Christie's de müzayedeye çıkarılınca, elmas tüccarlarından biri tarafından tanındı. 

FBI gerçek ismi John Lee olan Giovanni'yi 22 Kasım'da yakalarken, geri kalan nakit para ve mücevherlerin de önemli bir bölümünü ele geçirdi.

Independent Türkçe, Vice NewsBahreyn, Umman ve Katar, vatandaşlarını Lübnan’daki silahlı çatışma alanlarından uzak durmaya çağırdı

Lübnan’ın güneyindeki Ayn el-Helva Mülteciler Kampı (EPA)
Lübnan’ın güneyindeki Ayn el-Helva Mülteciler Kampı (EPA)
TT

Bahreyn, Umman ve Katar, vatandaşlarını Lübnan’daki silahlı çatışma alanlarından uzak durmaya çağırdı

Lübnan’ın güneyindeki Ayn el-Helva Mülteciler Kampı (EPA)
Lübnan’ın güneyindeki Ayn el-Helva Mülteciler Kampı (EPA)

Bahreyn, Umman ve Katar, vatandaşlarını Lübnan topraklarında silahlı çatışmaların yaşandığı bölgeler ve güvensiz olayların yaşandığı tüm alanlardan uzak durmaya ve yetkili yerel makamların verdiği talimatlara uymaya çağırdı.

Lübnan’daki en büyük Filistin mülteci kampı Ayn el-Helva’da, 29 Temmuz’dan bu yana aralarında Fetih Hareketi’nin de bulunduğu Filistinli gruplar arasında yaşanan çatışmalarda 13 kişi öldü, 60’tan fazla kişi yaralandı.

Bunun üzerine, Suudi Arabistan, 4 Ağustos’ta vatandaşlarına ‘Lübnan topraklarını bir an önce terk etmeleri’ çağrısı yapmış ve silahlı çatışma bölgelerinden uzak durmaları konusunda uyarmıştı.

Kuveyt ve Almanya da, 5 Ağustos’ta Lübnan’daki vatandaşlarına dikkatli olmaları, güvenlik sorunu olan yerlerden ve çatışma bölgelerinden uzak durmaları çağrısında bulunmuştu.

Bahreyn de aynı adımı atarak, vatandaşlarını ülkeyi terk etmeye çağırdı.

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Lübnan’daki vatandaşlar şu anda silahlı çatışmaların yaşandığı bölgelere yaklaşmamaları konusunda uyarıldı, güvenlikleri için Lübnan topraklarını terk etmeleri çağrısında bulunuldu.

Aynı açıklamada, vatandaşların herhangi bir riske maruz kalmaması için Lübnan’a kalıcı olarak seyahat edilmemesine ilişkin bakanlığın önceden yaptığı açıklamalara uyulması gerektiği de vurgulandı.

Katar’ın Beyrut Büyükelçiliği de, vatandaşları güvenli olmayan olaylar yaşanan bölgelerden uzak durmaya, dikkatli olmaya ve yetkili yerel makamlar tarafından verilen talimatlara uymaya çağırdı.

Umman Beyrut Büyükelçiliği ise, Lübnan topraklarında bulunan tüm vatandaşları, yetkili makamlar tarafından verilen güvenlik talimatlarına uymaya, silahlı çatışmaların yaşandığı alanlardan uzak durarak dikkatli olmaya ve gerekli tüm güvenlik önlemlerine uymaya çağırdı.

Ayn el-Helva’da yaşanan çatışmalar nedeniyle kampta yaşayan 80 bin kişinin yaklaşık dörtte biri yerinden oldu.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı’na (UNRWA) göre, Ayn el-Helva kampı Lübnan’daki 12 Filistinli mülteci kampının en büyüğü ve yaklaşık 250 bin Filistinli mülteciyi barındırıyor.