Galatasaray'da Dursun Özbek yeniden başkanlığa aday

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, yaklaşık 1 ay içinde yapılacak olağan seçimli genel kurulda yeniden başkanlığa aday olduğunu söyledi.

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek
Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek
TT

Galatasaray'da Dursun Özbek yeniden başkanlığa aday

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek
Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek

Başkan Özbek, sarı-kırmızılı kulübün Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Anadolu Oditoryumu'nda düzenlenen yıllık olağan bütçe toplantısında açıklamalarda bulundu.

Faaliyetlerini anlatan Özbek, "Cumhuriyet'in 100. yılında Galatasaray Kulübü Başkanı olarak görev yapmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duydum. Arkadaşlarımla bize emanet ettiğiniz bu onurlu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştık. Kimi zaman zorlandığımız günlerimiz, uykusuz gecelerimiz oldu. Ancak Galatasaray'ımız için çalışmaktan hiç yorulmadık. Bu süreçte bizi ayakta tutan şey sizin verdiğiniz destekti. Galatasaray'ın birlik ve beraberlik için neleri başarabileceğini gösterdiğimizi düşünüyorum. Bu birlik ve beraberliğe bir parça bile katkım varsa benim için çok değerlidir." diye konuştu.

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, seçimin yaklaştığını hatırlatarak, "25 Mayıs'ta seçimli olağan genel kurulumuz var. Önümüzdeki dönemde bu onurlu göreve yeniden adayım. Yeniden seçilirsem başardıklarımızın daha fazlasını yapmak için hiç durmadan çalışacağım." ifadelerini kullandı.

Kürsüden inen başkan Özbek, üyeler tarafından ayakta coşkuyla alkışlandı.

"Amacımız Galatasaray'ın yarınlarını da sağlama alacak bir denge yaratmak"

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, sarı-kırmızılı kulübün geleceği için dengeli ve sürdürülebilir bir finansal yapı kurmak istediklerini söyledi.

Başkan Özbek, sarı-kırmızılı kulübün Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Anadolu Oditoryumu'nda düzenlenen yıllık olağan bütçe toplantısında konuştu.

Dursun Özbek, yaklaşık 22 ay önce seçildiğini hatırlatarak, "Göreve gelmeden çalışma arkadaşlarımla projelerimizi anlatmış ve sözler vermiştik. Bugün karşınızda bu sözlerin büyük bölümünü yerine getirmenin gururu ve mutluluğuyla bulunuyorum. Bu dönemde Galatasaray'ın birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğinde neleri başarabildiğini herkese gösterdiğimizi düşünüyorum." dedi.

Görev sürelerindeki faaliyetleriyle ilgili bilgi veren Özbek, "Yönetim olarak koyduğumuz hedeflerden uzaklaşmadan ama ayağımızı yorganımıza göre uzatarak bir planlama yaptık. Bu görevin üyelerimiz tarafından bize emanet edildiğini hiçbir zaman unutmadık. Amacımız sadece bugünü düşünen değil, Galatasaray'ın yarınlarını da sağlama alacak bir denge yaratmak, kulübümüzü sürdürülebilir bir finansal yapıyla geleceğe hazırlamaktır. Normalde faaliyette artı veren bir bütçemiz var. Yasanın bize verdiği hak olan stopaj iadesinin amatör şube ve altyapı harcamalarında kullanılmasının katkılarıyla bu noktaya geldik. Ancak kulübümüzün Sportif AŞ'ye borçları nedeniyle bütçemizi alt toplamda eksi rakamla onaya sunacağız." ifadelerini kullandı.

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, sponsorluk ve reklam gelirlerindeki artışa değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sahip olduğumuz sportif başarıyı daha da yukarı çıkarmak için kulübümüzün gelir kaynaklarını çeşitlendirmemiz şart. Bütçedeki eksi rakamı yeni sponsorluk ve gelir kalemleriyle kontrol altında tutmamız gerekiyor. Bu yöndeki gayretlerimiz meyvelerini vermeye başladı. 2023-2024 döneminde toplam sponsor, reklam veren ve lisans geliri, 20,2 milyon avrodan 57,6 milyon avroya yükseldi. Kulübümüzün sponsor ve büyük reklam veren sayısı son 9 ayda 34'ten 48'e yükseldi. Lisans gelirimiz 6 milyon liradan 32 milyon liraya yükseldi. Yapılan çalışmaların umut verici olduğunu düşünüyorum. Yine de Galatasaray'ın sahip olduğu potansiyel düşünüldüğünde yapılması gereken daha çok şey var. Kulübümüzün son dönem başarıları, doğru bir planlamayla mağazacılık gelirlerine dönüştü. GS Store ile rekor satış rakamlarına ulaştık. Son 10 aylık ciromuz 1,5 milyar liraya ulaştı. 100. yıl formalarımız başka takım taraftarları tarafından da beğeniliyor. Bu sezonu yaklaşık 700 bin forma satışıyla kapatma hedefimiz var. Önümüzdeki sezon hedefimiz 1 milyon adet. Şampiyonluğumuzu 100. yıl formasıyla kutlayacağımıza inanıyorum."

Dursun Özbek, amatör branşların sportif durumları, devam eden projeler, finansal ve idari faaliyetlerini anlattı.

Başkan Özbek'ten Erden Timur'a destek

Galatasaray Kulübü Başkanı Özbek, Sportif AŞ Başkan Vekili Erden Timur'un başarılı olduğu için hedef gösterildiğini, haksızlığa uğradığını ileri sürdü.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında futbolda Süper Lig şampiyonluğunu ve TFF Süper Kupa'yı kazandıklarını hatırlatan Özbek, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bize emanet ettiği Cumhuriyet'imizin 100. yılında kazandığımız şampiyonluğun üzerine 7 Nisan'da 100. yılın Süper Kupa'sını da kazandık. Yarın gençlerimiz Cumhuriyet'in 100. yılına dönüp baktığında Galatasaray'ımızın başarılarını görüp gururlanacaktır. Bu kupayla tarihimizde 60. büyük kupayı alarak başkalarının hayal edemeyeceği bir sayıya ulaştık. Bu büyük gururda emeği olan Okan hocamıza, ekibine, tüm futbolcu kardeşlerime ve geçmiş dönemde kulübe hizmet veren herkese teşekkür ediyorum. Önemli bir teşekkürü de Sportif AŞ Başkan Vekili Erden Timur kardeşime ayırıyorum. Birlikte çıktığımız yolda elinden gelenin en iyisini Galatasaray için yapmaya çalıştı. Sırf başarılı oluyor diye birileri tarafından hedef gösterildi, haksızlığa uğradı. Galatasaray için yaptıkları ve bundan sonraki yapacakları için kendisine teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemde de sevgili Erden'in Galatasaray'a hizmete devam edeceğinden eminim." diye konuştu.

Ali Sami Yen Spor Kompleksi'ndeki gelişmelere değinen Özbek, "Stat kapasitemizi 53 bin 798'e çıkardık. Satılabilir loca sayımızın artırmamızla senelik yaklaşık 6 milyon dolarlık katma değer oluşturduk. Seçim döneminde verdiğimiz sözlerden en önemlisi Türkiye Bankalar Birliği (TBB) anlaşmasından çıkmaktı. Galatasaray Kulübü bu konuda hazırlıklarını son aşamaya getirdi. Dönemimiz bitmeden sözümüzü tutarak yeni yönetimin TBB borcundan kurtulmuş bir şekilde göreve başlamasını istiyoruz. Başarılı olursak Galatasaray, üzerindeki finansal baskıdan kurtulmuş, tünelin sonundaki ışığa ulaşmış olacak." değerlendirmesinde bulundu.Oleksandr Usyk'e kaybeden Tyson Fury: Hakemler Ukrayna'nın tarafını tuttu

Tyson Fury (solda), profesyonel kariyerinin ilk yenilgisini alırken Oleksandr Usyk (sağda) ise yenilmezliğini sürdürdü (Reuters)
Tyson Fury (solda), profesyonel kariyerinin ilk yenilgisini alırken Oleksandr Usyk (sağda) ise yenilmezliğini sürdürdü (Reuters)
TT

Oleksandr Usyk'e kaybeden Tyson Fury: Hakemler Ukrayna'nın tarafını tuttu

Tyson Fury (solda), profesyonel kariyerinin ilk yenilgisini alırken Oleksandr Usyk (sağda) ise yenilmezliğini sürdürdü (Reuters)
Tyson Fury (solda), profesyonel kariyerinin ilk yenilgisini alırken Oleksandr Usyk (sağda) ise yenilmezliğini sürdürdü (Reuters)

Britanyalı Tyson Fury, Oleksandr Usyk'in kendisini açık farkla yenerek tartışmasız ağırsıklet unvanını kazanmasının ardından hakemleri ülkesi "savaşta" olduğu için Ukraynalı'ya yardım etmekle suçladı.

Usyk, 18 Mayıs Cumartesi günü Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde Fury'ye karşı bölünmüş kararla galip geldi. Usky iki puan kartında 115-112 ve 114-113 kazanırken üçüncü kartta da Fury 114-113'e kazandı. 

9. rauntta Usyk, Fury'ye kötü bir şekilde zarar verdiğinde dövüşün bitirilmemesi Fury için şans olarak değerlendirilebilir. 37 yaşındaki Usyk, 35 yaşındaki Fury'yi fena halde sarstı ancak hakem Britanyalı'ya tuhaf bir geri sayım hakkı tanıyarak muhtemelen onu nakavttan kurtardı. Buna rağmen Fury, hak ettiği zaferin elinden alındığını düşünüyor.

Fury mağlubiyetinin ardından ringde yaptığı açıklamada, "Ülkesi savaşta, bu yüzden savaştaki ülkenin tarafını tutuyorlar" dedi. Fury, profesyonel kariyerinin ilk yenilgisini alırken Usyk ise yenilmezliğini sürdürdü.

Fury, "Bu dövüşü kazandığıma inanıyorum, o da birkaç raund aldı ama çoğunu ben kazandım" diye ekledi.

İkimiz de iyi bir dövüş ortaya koyduk. Onun ülkesi savaşta, bu yüzden savaştaki ülkenin yanında yer alıyorlar. Hiç şüpheniz olmasın, bana göre o dövüşü ben kazandım. Rövanş anlaşmamız var. İyi bir delikanlıya karşı bölünmüş kararla kaybettim. Ekimde tekrar dövüşeceğiz. Tebrikler, Oleksandr.

Usyk'in galibiyeti onu, 1999'da Evander Holyfield'ı yenerek kazandığı bu unvanı, 2000'de kemerlerinin birinden vazgeçmek zorunda kalarak kaybeden Lennox Lewis'ten bu yana ilk tartışmasız ağırsıklet şampiyonu yaptı.

Independent Türkçe


Asya ülkesinde futbolcular hedefte: Asit, demir çubuk ve çekiçle saldırdılar

Faisal Halim (AFP)
Faisal Halim (AFP)
TT

Asya ülkesinde futbolcular hedefte: Asit, demir çubuk ve çekiçle saldırdılar

Faisal Halim (AFP)
Faisal Halim (AFP)

Malezyalı bir futbol yıldızı, Güneydoğu Asya ülkesinde önde gelen futbolculara yönelik bir diğer saldırıda üzerine asit dökülmesinin ardından alındığı yoğun bakımdan çıkarıldı ancak hastanede kalmaya devam edecek.

Faysal Halim başkent Kuala Lumpur'un dışındaki bir alışveriş merkezinde 5 Mayıs'ta saldırıya uğramıştı. Saldırılar oyuncuların güvenliğine ilişkin endişeleri tetikliyor.

Selangor Futbol Kulübü'nün 25 yaşındaki yıldız kanat oyuncusu Halim, boynu, omuzları, elleri ve göğsündeki ciddi yanık yaralarının tedavisi için birkaç deri grefti ameliyatı geçirdi. Selangor eyaleti futbol federasyonu başkan yardımcısı Şerhül Muhtar, Halim'in halihazırda yoğun bakımdan çıktığını ancak iyileşme sürecinin hastanede devam edeceğini söyledi.

Mokhtar futbolcunun "durumunun stabil" olduğunu ve sesinin her geçen gün "daha da güçlendiğini" söyledi.

Polis, Halim'e yönelik saldırının nedenini ve son dönemde futbolculara yönelik saldırıların birbiriyle bağlantılı olup olmadığını henüz tespit edemedi.

Halim'e yönelik saldırı, bir çift soyguncunun bir başka milli oyuncu Ahyar Raşid'e demir çubukla saldırmasından üç gün sonra gerçekleşti. Yaralanan Raşid'in parası çalınmıştı.

Benzer bir saldırıda Şefik Rahim, arabasının ön camını kıran çekiçli bir adamın saldırısına uğramıştı. Johor Darul Ta'zim futbol kulübünde orta saha pozisyonunda oynayan 36 yaşındaki Rahim olayı yara almadan atlatmıştı.

Saldırının ardından Rahim'in kulübü oyuncuları için güvenliği arttırmıştı.

Halim'in Selangor Futbol Kulübü, Malezya futbolunun sezon açılışı olan Charity Shield maçında Johor Darul Ta'zim'e karşı çıkacağı maçtan güvenlik endişeleri nedeniyle çekildi.

Malezya Futbol Federasyonu geçen hafta oyunculara koruma tutmalarını tavsiye etmişti.

New Straits Times'ın aktardığına göre federasyon başkanı Hamidin Mohd Amin, "Tüm oyuncular koruma tutacak maddi imkana sahip olmasa da özellikle istenmeyen dikkatleri üzerine çekebilecek yıldız oyuncular için bu mantıklı bir fikir" demişti.

Independent Türkçe


Wayne Rooney, Manchester United oyuncularını suçladı

Wayne Rooney, Manchester United'ın sakat oyuncularının hâlâ takımda yer alıp alamayacağını sorguladı (Reuters)
Wayne Rooney, Manchester United'ın sakat oyuncularının hâlâ takımda yer alıp alamayacağını sorguladı (Reuters)
TT

Wayne Rooney, Manchester United oyuncularını suçladı

Wayne Rooney, Manchester United'ın sakat oyuncularının hâlâ takımda yer alıp alamayacağını sorguladı (Reuters)
Wayne Rooney, Manchester United'ın sakat oyuncularının hâlâ takımda yer alıp alamayacağını sorguladı (Reuters)

Wayne Rooney, Manchester United'ın sakat olduğu söylenen bazı oyuncularını, kendilerini FA Cup finaline ya da Euro 2024'e saklamak için zor zamanlardan geçen takımın maçlarına çıkmamakla suçladı.

Arsenal'e 1-0 yenilerek üst üste ikinci, kötü geçirdikleri sezonda 19. mağlubiyetini alan United'ın rekor kıran golcüsü ve eski kaptanı Rooney, takımın sakat oyuncularından bazılarının aslında forma giyebilecek durumda olduğunu ancak kendilerini sakladıklarını düşünüyor.

Onları maçlara çıkmayarak kulübü hayal kırıklığına uğratmakla suçlayan Rooney şunları söyledi: 

Bu kadroda çok iyi oyuncular var ve performansları vasatın çok altında. Sakatlıklara bakıyorsunuz ve bu oyunculardan bazıları yüzde 100 oynayabilir. Önünüzde bir Avrupa Şampiyonası ve bir FA Cup finali var. Oyuncuların bir süre sahalardan uzak kalması ve sonra Avrupa Şampiyonasına doğru geri dönmesi kolay. Bunu yıllar içinde ben de gördüm. Bence sakatlanan oyuncular halihazırda kendilerine hiç güvenmiyor.

Menajer Erik ten Hag'ın sakat listesinde kaptan Bruno Fernandes, geçen sezon takımın en golcüsü Marcus Rashford, 4 ana stoperi Lisandro Martinez, Raphael Varane, Harry Maguire ve Victor Lindelof'la iki tecrübeli sol bek Luke Shaw ve Tyrell Malacia'nın yanı sıra Mason Mount ve Anthony Martial yer alıyor.

United, FA Cup finalini kazanamazsa Avrupa'ya gidememe tehlikesiyle karşı karşıya ve Ten Hag bunun kendilerinde çok hasar bırakacağını kabul etti:

Bu çok zarar verici. İçinde bulunduğumuz durum bu ama yine de oraya ulaşabiliriz. Fırsatlarımız var, sorumluluk almalıyız ve sonra da bunu başarmak için her durumda devreye girmeli ve sorunlar devasa olsa bile mücadele etmeliyiz.

Leandro Trossard, Arsenal'in Old Trafford'daki galibiyetini getiren golü attı ve menajer Mikel Arteta oyuncularının "hayalleri canlı" tuttuğunu söyledi.

Manchester City'nin salı günü Tottenham ya da gelecek hafta sonu West Ham karşısında puan kaybetmesi halinde Arsenal pazar günü Everton'ı yenerek Premier Lig'i kazanabilir.

Arteta şöyle konuştu: 

Sezonun son gününü taraftarlarımızın önünde Premier Lig'i kazanma fırsatıyla yaşamak için hayallerimizi canlı tutmak istedik. Bu, birlikte yaşayacağımız bir şey ve bunu bu oyuncular ve personelle yapacağımız için çok mutluyum.

Independent Türkçe


Macron: Umarım Real Madrid Mbappe'nin Olimpiyatlara katılmasına izin verir

Macron, Mbappe'nin Paris Olimpiyatlarına katılmasını umuyor (Getty)
Macron, Mbappe'nin Paris Olimpiyatlarına katılmasını umuyor (Getty)
TT

Macron: Umarım Real Madrid Mbappe'nin Olimpiyatlara katılmasına izin verir

Macron, Mbappe'nin Paris Olimpiyatlarına katılmasını umuyor (Getty)
Macron, Mbappe'nin Paris Olimpiyatlarına katılmasını umuyor (Getty)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugün (Cumartesi) yaptığı açıklamada Fransız futbol yıldızı Kylian Mbappe'nin bu yıl Paris'te düzenlenecek Yaz Olimpiyatlarına katılmasını umduğunu söyledi.

Mbappe, cuma günü yaptığı açıklamada sezon sonunda Paris Saint-Germain'den ayrılacağını açıkladı. Birçok kişi Mbappe'nin İspanyol şampiyonu Real Madrid'e gideceği yönünde spekülasyonlar yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı X platformundaki hesabından yaptığı açıklamada: " Real Madrid'in, Kylian'ın Olimpiyat Oyunlarına katılmasına ve böylece Fransız milli takımında forma giyebilmesine izin vereceğine güvendiğim gerçeği dışında özel bir yorumum yok" ifadelerini kullandı.

25 yaşındaki Mbappe, Fransa Milli Takımı’nda 77 kez milli oldu ve Rusya'da düzenlenen 2018 Dünya Kupası finalinde Hırvatistan'a karşı bir gol atarak takımının kupayı kazanmasına yardımcı oldu.


Mike Tyson her dövüşten önce kullandığı şaşırtıcı tekniği anlattı

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

Mike Tyson her dövüşten önce kullandığı şaşırtıcı tekniği anlattı

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Mike Tyson, dövüş öncesi hipnozun boks kariyeri boyunca kendisine nasıl yardımcı olduğunu açıkladı ve 13 yaşından itibaren bu uygulamayla "yetiştirildiğini" söyledi.

Birçokları tarafından boks tarihinin en yıkıcı boksörü olarak görülen Tyson, temmuzda YouTube yıldızı Jake Paul'le dövüşerek ringlere geri dönmeye hazırlanıyor.

Dallas'taki AT&T Stadyumu'nda gerçekleşecek ve Netflix'ten canlı yayımlanacak tartışmalı maç, resmen onaylanmış profesyonel bir müsabaka olacak. Tyson dövüş gerçekleşmeden önce 58 yaşına girecek, Paul ise 27 yaşında.

Müsabaka öncesinde Tyson, 2 Mayıs Perşembe günü Good Trouble podcast'inde tenis yıldızı Nick Kyrgios'a konuşarak geçmişteki hipnozlarını değerlendirdi.

Amerikalı, "Ben bir hipnoz uzmanıyım" dedi. 

13-14 yaşımdan itibaren hipnozla büyütüldüm ve kariyerimin sonuna kadar buna devam ettim. Dövüşmeden önce her zaman hipnoz yaptırırdım. Bu sadece... Sadece belli insanlar anlıyor, herkes anlamıyor. Sanırım hayat böyle bir şey; herkes aynı değil. Ama ben anladım. Her şey özbilincinize ulaşmakla ilgili. Özbilincinizle, vahşiliğinizle bir bağlantınız var. Her şey bağlantıda olmakla ve bunu dövüşmek için de kullanmakla ilgili... Her şey sevgi, her şey sevgiye bağlı. Savaşa gitmemiz bile: Ben onun arkasındayım, o da onun. Bu bir savaş ve içinde sevgi var.

Birey olarak nasıl değiştiğini ele alan Tyson şunları ekledi: 

Yolculuk, ruhani yolculuk, asla bitmeyecek gibi görünüyor. Maneviyatınız değişir, aklınız değişir, ruhunuz değişir. Şu anda Tanrı'yla buluşmaya hazır olduğum bir aşamadayım. Hemen hemen, [huzurluyum], evet.

2020'de The Joe Rogan Experience'a katılan Tyson, hipnoz deneyimini derinlemesine anlatmıştı. 

Cus [D'Amato, Tyson'ın eski antrenörü] beni günde iki ya da üç kez profesyonel olarak hipnotize ettirirdi: Antrenmandan önce, idmandan önce ve dövüşlerden önce. Amacım yok etmekti. Cus böyle hassas olmamı istemezdi. Duygusuz olmamı istiyordu. 'Duyguların hiçbir anlamı yok. Duyguların hayatınla hiçbir ilgisi yok. Duyguların yaptığı tek şey dikkatini dağıtmak' derdi. [Hipnozla] rahatlarsınız, kendinizden geçersiniz, tamamen karanlığa ve hiçliğe odaklanırsınız. Beni hipnoz etmeye başladıklarında sadece 12 yaşındaydım. Sizi bayıltıyorlar ve siz sadece vahşiliğe ve vahşi bir hayvan olduğunuza odaklanıyorsunuz.

2005'te profesyonel kariyerini noktaladığından beri sadece bir kez dövüşen Tyson, 2020'de Roy Jones Jr.'la bir gösteri müsabakasında berabere kalmıştı. Paul'ün ise profesyonel boksör olarak 9 galibiyeti ve 1 mağlubiyeti var.

Independent Türkçe


Filistinli sporcular, elemeleri geçemese de Olimpiyatlar'a katılacak

Paris Olimpiyatları, şantiyelerdeki ağır çalışma koşullarıyla da gündeme gelmişti (Reuters)
Paris Olimpiyatları, şantiyelerdeki ağır çalışma koşullarıyla da gündeme gelmişti (Reuters)
TT

Filistinli sporcular, elemeleri geçemese de Olimpiyatlar'a katılacak

Paris Olimpiyatları, şantiyelerdeki ağır çalışma koşullarıyla da gündeme gelmişti (Reuters)
Paris Olimpiyatları, şantiyelerdeki ağır çalışma koşullarıyla da gündeme gelmişti (Reuters)

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), elemeleri geçemese bile Filistinli sporcuların müsabakalara katılacağını bildirdi.

IOC Başkanı Thomas Bach, Fransız haber ajansı AFP'ye açıklamasında 6 ila 8 Filistinli atletin, 26 Temmuz-11 Ağustos'da başkent Paris'te düzenlenecek yarışmalara katılmasını öngördüklerini söyledi.

Elemelerin 26 Haziran'da başlayacağını belirten Bach, "Hiçbir Filistinli sporcu sahaya çıkmaya hak kazanamasa bile Filistin Ulusal Olimpiyat Komitesi'ne oyuncuları göndermesi için davetiye verilecek" dedi. 

Bach, 17 Nisan'da Filistin Futbol Federasyonu ve Filistin Ulusal Olimpiyat Komitesi'nin başkanı Cibril Racub'la bir araya gelmişti. 

İsviçre'de gerçekleşen görüşmede Racub, sporcularının müsabakalara katılmasını istediğini belirtmişti. Bach da Filistin Ulusal Olimpiyat Komitesi ve İsrail Ulusal Olimpiyat Komitesi'ne eşit haklar tanındığının altını çizmişti.

Diğer yandan Bach, Rusya'ya kıyasla İsrail'e daha farklı davrandıklarına ilişkin eleştirileri reddetti.

IOC Başkanı, Rusya'nın Pekin'de 2022'de düzenlenen Kış Olimpiyatları'nın ardından aynı yıl 24 Şubat'ta Ukrayna'ya savaş açarak ve ülkenin spor kurumlarını işlevsiz hale getirmeye çalışarak "Olimpik barış" prensibini ihlal ettiğini belirtti.

Bach, "İsrail ve Filistin arasındaki durum bundan tamamen farklı. 7 Ekim'deki saldırılarla başlayan savaşın ardından ne kadar dehşete düştüğümüzü hep söyledik" dedi.

IOC, Rus ve Belaruslu atletlerin "kendi devletlerini ve ülkelerindeki herhangi bir kurumu temsil etmeyen tarafsız sporcular" olarak Paris'teki müsabakalara katılmasını onaylamıştı.

Independent Türkçe, AFP, Times of Israel, Olympics


Anthony Joshua bir sonraki dövüşü için potansiyel rakiplerini açıkladı

Anthony Joshua, bir sonraki maçı için rakip seçeneklerini daralttı (Reuters)Anthony Joshua, bir sonraki maçı için rakip seçeneklerini daralttı (Reuters)
Anthony Joshua, bir sonraki maçı için rakip seçeneklerini daralttı (Reuters)Anthony Joshua, bir sonraki maçı için rakip seçeneklerini daralttı (Reuters)
TT

Anthony Joshua bir sonraki dövüşü için potansiyel rakiplerini açıkladı

Anthony Joshua, bir sonraki maçı için rakip seçeneklerini daralttı (Reuters)Anthony Joshua, bir sonraki maçı için rakip seçeneklerini daralttı (Reuters)
Anthony Joshua, bir sonraki maçı için rakip seçeneklerini daralttı (Reuters)Anthony Joshua, bir sonraki maçı için rakip seçeneklerini daralttı (Reuters)

Anthony Joshua bir sonraki dövüşünün muhtemel tarihinin yanı sıra rakibinin nasıl belirleneceğini açıkladı.

Martta Francis Ngannou'yu nakavt etmesinin üzerine bir şeyler koymaya çalışan eski ağırsıklet şampiyonu Joshua, geçen günlerde yaptığı açıklamada bir sonraki dövüşünün eylülde Londra'daki Wembley Stadyumu'nda gerçekleşeceğini belirtti. 

Tyson Fury ve Oleksandr Usyk'in iki maçlık bir anlaşmaya varmasıyla (ilk karşılaşmaları 18 Mayıs'ta Riyad'da yapılacak) "AJ" de bir rakibe ihtiyaç duyuyor. Joshua bu maçın eşleşmesi ve iki olası tarihle ilgili güncelleme yaptı.

27 Nisan Cumartesi günü Talksport'a konuşan Büyük Britanyalı boksör, 1 Haziran'da Riyad'da Deontay Wilder - Zhilei Zhang ve Daniel Dubois - Filip Hrgovic karşılaşmalarında hangi ağırsıklet kendisini daha çok etkilerse onunla eşleşeceğini söyledi.

34 yaşındaki Joshua, "Londra'daki Wembley Stadyumu'nda olacak" dedi.

Bana söylenen bu. Eğer [Suudiler] böyle diyorsa, genellikle sözlerini tutarlar, o yüzden buna göre devam edelim: 20 ya da 21 Eylül'de Wembley'de.

"1 Haziran'da Suudi Arabistan'da 5'e 5 dövüşü var" diye devam eden Joshua, Eddie Hearn'ün 5 boksörünün Frank Warren'ın 5 boksörüyle karşılaşacağı maça atıfta bulundu. Bu maçın öncesinde öncesinde Artur Beterbiev - Dmitry Bivol karşılaşması gerçekleşecek.

Filip Hrgovic - Daniel Dubois ve Zhilei Zhang - Deontay Wilder maçları var. Bu maçlardan birinde iyi performans sergileyen olursa… Hangisi en iyi görünüyorsa, Ekselansları Türki el-Şeyh bana 'Onunla dövüşmeni istiyorum' dedi. Söylediği şey şu: 'Gelecekte geriye dönüp kariyerine bakıldığında en iyisiyle dövüştüğünün söylenmesini istiyorum.' Ben de 'Şimdi aynı dili konuşuyoruz' dedim. Dolayısıyla dövüşeceğim kişi muhtemelen bu havuzdan yani onlardan biri olacak. Biz aynı fikirdeyiz ve o da taraftarlarla aynı fikirde. Taraftarların istediklerini sunmaya çalışıyor; Tyson Fury'yle büyük bir dövüş istediklerini biliyorum ve o da bunun üzerinde çalışıyor.

Ağırsıklet şampiyonları Fury ve Usyk, 24 yılın ardından unvanın ilk tartışmasız sahibini belirlemek için 18 Mayıs'ta birbirleriyle dövüşecekler. İkili ayrıca henüz bilinmeyen bir tarihte rövanş maçı yapmak için de anlaştı.

El-Şeyh, Körfez ülkesinin devam eden boks girişimlerine öncülük eden Suudi danışman. El-Şeyh bu hafta, yurtdışında düzenlenen ilk Suudi boks etkinliği duyurmuştu. Terence Crawford, ağustosta ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles'ta düzenlenecek bu maçın başrolünde yer alacak. Wembley'deki dövüşün de yurtdışında düzenlenen Suudi Arabistan destekli bir sonraki etkinlik olması planlanıyor. 

Independent Türkçe


Premier Lig'de Tottenham'ı yenen Arsenal, maç fazlasıyla liderliğini korudu

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Premier Lig'de Tottenham'ı yenen Arsenal, maç fazlasıyla liderliğini korudu

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

İngiltere Premier Lig'de Arsenal, deplasmanda Tottenham'ı 3-2 yendi.

Premier Lig'in 35. haftasında oynanan Kuzey Londra derbisinde Tottenham'a konuk olan Arsenal, Pierre-Emile Hojbjerg'in kendi kalesine 15, Bukayo Saka'nın 27 ve Kai Havertz'in 38. dakikada attığı gollerle galibiyete ulaştı.

Tottenham'ın 64. dakikada Cristian Romero ve 87. dakikada penaltıdan Son Heung-min ile bulduğu goller puan için yeterli olmadı.

Şampiyonluk yarışının kıyasıya sürdüğü Premier Lig'de 80 puana ulaşan Arsenal, iki maçı eksik Manchester City'nin 4 puan önünde zirvedeki yerini korudu.

Son iki maçını kaybeden Tottenham ise 60 puanla 5. sırada yer aldı.


Ligue 1'de Monaco kaybetti, PSG şampiyonluğunu ilan etti

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Ligue 1'de Monaco kaybetti, PSG şampiyonluğunu ilan etti

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

Fransa 1. Futbol Ligi'nde (Ligue 1) Paris Saint-Germain (PSG), Monaco'nun Olimpik Lyon'a 3-2 yenilmesiyle bitime 3 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti.

Ligue 1'in 31. haftasında Olimpik Lyon, sahasında Monaco'yu 22. dakikada Alexandre Lacazette, 26. dakikada Said Benrahma ve 84. dakikada Malick Fofana'nın attığı gollerle 3-2 yendi. Lyon, bu galibiyetle puanını 44 yaptı ve 7. sıraya yükseldi.

Monaco'nun mücadeledeki gollerini ise 1 ve 60. dakikalarda Wissam Ben Yedder attı.

Bu sonucun ardından 70 puanla zirvede bulunan PSG, 58 puanda kalan en yakın takipçisi Monaco'nun önünde bitime 3 hafta kala şampiyonluğu garantiledi.

Paris ekibi, üst üste 3 olmak üzere 12. şampiyonluğunu elde etti.


UEFA, Türk hakem Halil Umut Meler'in 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda görev alacağını açıkladı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

UEFA, Türk hakem Halil Umut Meler'in 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda görev alacağını açıkladı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

UEFA, Türk hakem Halil Umut Meler'in 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2024) görev alacağını açıkladı.

UEFA, 14 Haziran-14 Temmuz'da Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek EURO 2024'te görev yapacak hakemleri duyurdu.

FIFA kokartlı Halil Umut Meler, EURO 2024'te düdük çalacak 19 orta hakem arasında yer aldı. Turnuvada Halil Umut Meler'in yardımcılıklarını yapacak hakemler Mustafa Emre Eyisoy ve Kerem Ersoy oldu. Alper Ulusoy ise Video Yardımcı Hakem (VAR) olarak görevlendirildi.

Ayrıca UEFA ile Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) arasındaki iş birliği kapsamında Arjantinli hakem Facundo Tello da turnuvada maç yönetecek hakemler arasına dahil edildi.

Turnuvada görev yapacak orta hakemler şu şekilde:

Artur Soares Dias (Portekiz), Jesus Gil Manzano (İspanya), Marco Guida, Daniele Orsato (İtalya), Istvan Kovacs (Romanya), Ivan Kruzliak (Slovakya), François Letexier, Clement Turpin (Fransa), Danny Makkelie (Hollanda), Szymon Marciniak (Polonya), Halil Umut Meler (Türkiye), Glenn Nyberg (İsveç), Michael Oliver, Anthony Taylor (İngiltere), Sandro Scharer (İsviçre), Daniel Siebert, Felix Zwayer (Almanya), Slavko Vincic (Slovenya), Facundo Tello (Arjantin)