Musk: “X” reklam kazançları mevcut, ancak koşulları var

X Premium Blue hizmeti, aylık 11 ABD doları karşılığında özel özellikler sağlıyor (AFP)
X Premium Blue hizmeti, aylık 11 ABD doları karşılığında özel özellikler sağlıyor (AFP)
TT

Musk: “X” reklam kazançları mevcut, ancak koşulları var

X Premium Blue hizmeti, aylık 11 ABD doları karşılığında özel özellikler sağlıyor (AFP)
X Premium Blue hizmeti, aylık 11 ABD doları karşılığında özel özellikler sağlıyor (AFP)

ABD’li milyarder Elon Musk, daha önce sadece X Premium Blue hizmetine abone olanların X şirketinin, yani Twitter’ın kârını alma hakkına sahip olduğunu açıkladı.

Kendi hesabından şöyle yazdı: “Özel reklamların kârından pay almaya hak kazanmak için (X Premium Blue) hizmetine abone olmanız gerekir, aksi takdirde reklam parası X tarafında tutulacaktır.

Musk bir başka paylaşımında, “Abonelerin reklamlardan pay alma konusundaki ilgisinin beklentilerini çok aştığını” söyledi. “Çok popülerdi ve onlara ödeme yapmak için birkaç gün işlem yapılması gerekecek ve yolda büyük miktarda para geliyor” diye ekledi.

dvf
Musk'ın Twitter'ın başına geçmesinden bu yana aldığı birçok karar kullanıcılar tarafından büyük tartışmalara yol açtı (AFP)

Twitter Blue hizmeti ise ücretli bir abonelik (aylık 11 dolar) ve kişisel hesapları doğruluyor.

Hesaplarını doğrulayanlar tweetleri değiştirip düzenleyebilmek ve belirli sayıda karakterle sınırlandırıldıktan sonra daha uzun gönderiler yazabilmek gibi birçok avantajı sahip oluyor.

Mavi kuşu terk et

Musk, adını ve logosunu X harfiyle değiştirerek ve ünlü mavi kuş işaretini kaldırarak Twitter kullanıcılarını şaşırtmıştı.

Musk X'in başına geçtiğinden beri, şirketin algoritmaları kullanıcıların ilgi alanlarıyla eşleşen tweetleri gösterme konusunda daha az isabetli hale geldi.

Geçmişte Twitter, haber akışını kullanıcının takip ettiği kişilere ve etkileşimde bulunduğu konulara göre özelleştiriyordu. Ancak şimdi, bir kullanıcı kendini kendi alanıyla ilgili olmayan veya ilgilenmediği tweetlere göz atarken bulabilir.

Bu değişiklik, deneyimini daha az etkileşimli hale getirebilir ve daha önce Twitter'dan önemli bir haber ve ilgili bilgi kaynağı olarak yararlananlar için hayal kırıklığına neden olabilir.

Geçtiğimiz Temmuz ayı boyunca, Twitter şirketinin mali durumu, maruz kaldığı ağır borç yüküne ek olarak reklam gelirlerindeki yaklaşık yüzde 50'lik düşüş nedeniyle olumsuz görünüyordu.Apple, Vision Pro gözlükleri nihayet ABD dışında da satışa çıkarıyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

Apple, Vision Pro gözlükleri nihayet ABD dışında da satışa çıkarıyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Apple, Vision Pro başlığını nihayet başka ülkelerde de satışa sunacak.

Şirket bu duyuruyu, başlığa güç veren VisionOS işletim sisteminin ilk büyük yazılım güncellemesini açıklarken yaptı.

Güncellemeler, Apple'ın geçen yıl Dünya Geliştiriciler Konferansı etkinliğinde başlığı piyasaya sürmesinden bir yıl sonra geldi. Vision Pro ilk olarak şubatta ABD'de piyasaya sürülmüştü.

Apple, başlığın 8 ülkeye daha geleceğini söyledi. Birleşik Krallık'taki (BK) fiyatı ABD'deki dolar fiyatıyla aynı olacak: 3 bin 499 sterlin (yaklaşık 145 bin TL).

Bu uluslararası dağıtım 28 Haziran'da Çin, Japonya ve Singapur'da başlayacak. Ardından başlık 12 Temmuz'da Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya ve BK'ye gelecek.

Vision Pro, uygulamaları ve yazılımı gerçek dünyanın üzerine, kullanıcının gözlerinin önüne yerleştiren ve kullanıcının gözleri, elleri ve sesiyle kontrol edilen bir başlık halindeki giyilebilir bir bilgisayar.

Başlıkta dahili hoparlörler bulunuyor ve ayarlanabilir bir kafa bandı kullanılarak takılıyor, bir kabloysa cihazdan kullanıcının cebine yerleştirilen bir pil takımına uzanıyor ve kullanıcıların bunu takarken hareket etmesini sağlıyor.

Apple, cihazın eğlence ve oyun alanlarında daha etkileyici deneyimler sunmanın yanı sıra kullanıcıların çalışabileceği ve başkalarıyla etkileşime geçebileceği yeni bir platform olarak tasarlandığını söylüyor.

Apple CEO'su Tim Cook konuyla ilgili şöyle konuştu: 

Apple Vision Pro'ya gösterilen ilgi olağanüstü ve uzamsal bilişimin büyüsünü dünya çapında daha fazla müşteriyle buluşturacağımız için çok heyecanlıyız. İster uygulamalar için sonsuz bir tuvalle çalışıp işbirliği yapmak, ister değerli anıları üç boyutlu olarak yeniden yaşamak, ister türünün tek örneği bir kişisel sinemada dizi ve film izlemek, ister hayal gücüne meydan okuyan yepyeni uzamsal deneyimlerin tadını çıkarmak olsun, daha fazla insanın imkansızın mümkün hale geldiğini görmesi için sabırsızlanıyoruz.

Apple, şubatta ABD'de piyasaya sürülmesinden bu yana Vision Pro için 2 binden fazla uygulamanın piyasaya sürüldüğünü ve 1,5 milyon iPhone ve iPad uygulamasının da başlıkla uyumlu olduğunu söylüyor.

Ajanslardan da yararlanılmıştır

Independent Türkçe