Google, yapay zeka aracının tuhaf yanıtlarını savundu

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

Google, yapay zeka aracının tuhaf yanıtlarını savundu

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Google, kullanıcıların tuhaf yanıtlar aldığını bildirmesinin ardından "Yapay Zeka Özetleri" özelliğini savundu.

Klasik Google sonuçlarının yanında yer alması amaçlanan bu araç, sorguları yanıtlamak için yapay zeka kullanıyor. Sistem internetten veri alarak bunları yanıtlar oluşturmak için kullanırken, Google bunun kullanıcıların arama yapmasını kolaylaştıracağını iddia ediyor.

Ancak son günlerde Google kullanıcıları, sistemin kendilerini taş yemeye ve yapıştırıcıyla pizza yapmaya teşvik ettiğini ve Barack Obama'nın Müslüman olduğuna dair yanlış bir komplo teorisini yeniden dile getirdiğini bildiriyor.

Bu yanıtlardan bazılarının internetteki sonuçlardan alındığı anlaşılıyor. Örneğin bir pizza malzemesinin yapıştırıcıyla daha sakızımsı hale getirilebileceği önerisi Reddit'te paylaşılan bir espriden alınmış gibi görünüyor.

Google, bu örneklerin ender sorgulara ait olduğunu belirterek özelliğin genel olarak iyi çalıştığını iddia etti.

Bir sözcü, "Gördüğümüz örnekler genellikle çok nadir sorgular ve çoğu kişinin deneyimlerini temsil etmiyor" dedi.

Yapay Zeka Özetleri'nin büyük çoğunluğu, internette daha derine inebilecek bağlantılar içeren yüksek kaliteli bilgiler sağlıyor. Bu yeni deneyimi başlatmadan önce, yapay zeka özetlerinin yüksek kalite çıtamıza ulaştığından emin olmak için kapsamlı testler gerçekleştirdik. Politikalarımızın ihlal edildiği durumlarda harekete geçtik ve sistemlerimizi genel olarak iyileştirmeye devam ederken bu münferit örnekleri de kullanıyoruz.

Şirket, zararlı içeriklerin çıkmasını engelleme amacıyla sistemine koruyucu bariyerler eklediğini, sistemi bir değerlendirme sürecine ve teste tabi tuttuğunu ve yapay zeka özetlerinin mevcut politikalarına uyacak şekilde oluşturulduğunu açıkladı.

Google'a göre ayrıca gerçekçi yanıtlar vermede daha iyi hale gelmesi adında son zamanlarda sistem üzerine çalışılıyor.

Sorunların bir kısmının yanıtlara bilgi eklemek için kullanılan verilerden kaynaklandığı anlaşılıyor; espri veya başka içerikler barındırabilen bu veriler, bir yanıtta yeniden kullanıldığında yanıltıcı hale gelebiliyor. Ancak sorunun bir kısmı da Google'ın kullandıkları gibi geniş dil modellerinin "halüsinasyon görme" eğilimi olabilir.

Bu geniş dil modelleri gerçeklerden ziyade dilsel veriler kullanılarak eğitildiğinden, ikna edici bir şekilde dile getirilen fakat aslında yanlış bilgi içeren cevaplar verme eğiliminde. Bazı uzmanlar bu tür sorunların bu sistemlerin doğasında olduğunu öne sürüyor.

Independent TürkçeApple, Vision Pro gözlükleri nihayet ABD dışında da satışa çıkarıyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

Apple, Vision Pro gözlükleri nihayet ABD dışında da satışa çıkarıyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Apple, Vision Pro başlığını nihayet başka ülkelerde de satışa sunacak.

Şirket bu duyuruyu, başlığa güç veren VisionOS işletim sisteminin ilk büyük yazılım güncellemesini açıklarken yaptı.

Güncellemeler, Apple'ın geçen yıl Dünya Geliştiriciler Konferansı etkinliğinde başlığı piyasaya sürmesinden bir yıl sonra geldi. Vision Pro ilk olarak şubatta ABD'de piyasaya sürülmüştü.

Apple, başlığın 8 ülkeye daha geleceğini söyledi. Birleşik Krallık'taki (BK) fiyatı ABD'deki dolar fiyatıyla aynı olacak: 3 bin 499 sterlin (yaklaşık 145 bin TL).

Bu uluslararası dağıtım 28 Haziran'da Çin, Japonya ve Singapur'da başlayacak. Ardından başlık 12 Temmuz'da Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya ve BK'ye gelecek.

Vision Pro, uygulamaları ve yazılımı gerçek dünyanın üzerine, kullanıcının gözlerinin önüne yerleştiren ve kullanıcının gözleri, elleri ve sesiyle kontrol edilen bir başlık halindeki giyilebilir bir bilgisayar.

Başlıkta dahili hoparlörler bulunuyor ve ayarlanabilir bir kafa bandı kullanılarak takılıyor, bir kabloysa cihazdan kullanıcının cebine yerleştirilen bir pil takımına uzanıyor ve kullanıcıların bunu takarken hareket etmesini sağlıyor.

Apple, cihazın eğlence ve oyun alanlarında daha etkileyici deneyimler sunmanın yanı sıra kullanıcıların çalışabileceği ve başkalarıyla etkileşime geçebileceği yeni bir platform olarak tasarlandığını söylüyor.

Apple CEO'su Tim Cook konuyla ilgili şöyle konuştu: 

Apple Vision Pro'ya gösterilen ilgi olağanüstü ve uzamsal bilişimin büyüsünü dünya çapında daha fazla müşteriyle buluşturacağımız için çok heyecanlıyız. İster uygulamalar için sonsuz bir tuvalle çalışıp işbirliği yapmak, ister değerli anıları üç boyutlu olarak yeniden yaşamak, ister türünün tek örneği bir kişisel sinemada dizi ve film izlemek, ister hayal gücüne meydan okuyan yepyeni uzamsal deneyimlerin tadını çıkarmak olsun, daha fazla insanın imkansızın mümkün hale geldiğini görmesi için sabırsızlanıyoruz.

Apple, şubatta ABD'de piyasaya sürülmesinden bu yana Vision Pro için 2 binden fazla uygulamanın piyasaya sürüldüğünü ve 1,5 milyon iPhone ve iPad uygulamasının da başlıkla uyumlu olduğunu söylüyor.

Ajanslardan da yararlanılmıştır

Independent Türkçe