Marvel'ın başarısızlığı, Avengers yönetmenini kaçırdı

Stüdyo bu yıl eleştirmenlerin gözünde ve ticari açıdan fiyaskoyla sonuçlanan Ant-Man ve Wasp: Quantumania ve son filmi The Marvels'la "5. evreye" girmişti

Jonathan Majors, Ant-Man ve Wasp: Quantumania'da (Marvel)
Jonathan Majors, Ant-Man ve Wasp: Quantumania'da (Marvel)
TT

Marvel'ın başarısızlığı, Avengers yönetmenini kaçırdı

Jonathan Majors, Ant-Man ve Wasp: Quantumania'da (Marvel)
Jonathan Majors, Ant-Man ve Wasp: Quantumania'da (Marvel)

Sinemacı Destin Daniel Cretton'ın diğer Marvel projelerine odaklanmak için Yenilmezler (Avengers) serisinin 5. filminin yönetmenliğini bıraktığı bildirildi.

Shang-Chi'nin 44 yaşındaki yönetmeni geçen yıl Avengers: Kang the Dynasty ekibine katılmıştı.

Öte yandan The Hollywood Reporter, Cretton'un Marvel'ın devam filminden ayrıldığını 15 Kasım Çarşamba günü doğruladı. Yönetmen koltuğuna kimin geçeceği henüz bilinmiyor.

Avengers: Kang the Dynasty, 2023 yapımı Ant-Man ve Wasp: Quantumania'da, sıkıntı içindeki oyuncu Jonathan Majors'ın hayat verdiği süper kötü karakter Fatih Kang'e odaklanacak. 

Film, Marvel Studios'un 2025 ortasından 2027 ortasına kadar gösterime girmesi planlanan tüm projelerini içeren "6. evresinin" parçası.

Avengers: Kang the Dynasty'nin ilk başta Mayıs 2025'te gösterime girmesi gerekirken, yakın zamanda çözüme kavuşan oyuncu grevi nedeniyle vizyon tarihi Mayıs 2026'ya ertelenmişti.

THR'ye göre Cretton'ın artık filmin yönetmenliğini üstlenmeme nedenlerinden birinin, filmin gösterim tarihinin ertelenmesi olduğu öne sürülüyor. Sinemacı bunun yerine 2021 yapımı Shang-Chi ve On Halka Efsanesi'nin (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings) devam filmini yönetmeye odaklanacak.

Cretton, stüdyonun yakında çıkacak mini dizisi Wonder Man'in yönetmen ve yapımcılığı görevini üstlenmeye de devam ediyor.

Yönetmenin ayrılık haberi, Marvel Sinematik Evreni'nin (MSE) son filmi The Marvels'ın gişede patlamasından birkaç gün sonra geldi. Brie Larson filmi, serinin 32 filmlik tarihindeki en kötü hafta sonu açılışını yaparak talihsiz bir unvan aldı.

Hayranların şikayetçi olduğu "Marvel yorgunluğu" nedeniyle The Marvels'ın gösterime girmeden önce de kötü bir performans sergileyeceği tahmin ediliyordu.

Bir zamanlar durdurulamayan MSE, 2019'da Avengers: Endgame'le baş döndürücü zirvelere ulaşarak tüm zamanların en yüksek hasılat yapan filmi olmuştu (Bu pozisyonun önceki sahibi Avatar, 2021'de Çin'de yeniden gösterime girdiğinde unvanını geri almıştı).

O zamandan beri yeni karakterler ve taze serilerle içeriği canlandırmak için birkaç girişim yapılsa da The Independent'tan Louis Chilton, "MSE, sürekli genişleyen film ve TV dizileri kataloğuna tutarlı ilgi gösterilmesini sürdürmekte zorlanıyor" diyor.

The Marvels, stüdyonun bu yıl düşük performans gösteren tek filmi değil. Paul Rudd'ın devam filmi Ant-Man ve Wasp: Quantumania, eleştirileri derleyen internet sitesi Rotten Tomatoes'ta en düşük puan alan MSE filmi olmuştu.

Öte yandan aile içi şiddet suçu isnat edilen ve yargılanmayı bekleyen Majors'ın Marvel geleceği belirsizliğini koruyor. Bir New York yargıcının, savunma tarafının davayı düşürme talebini ekimde reddetmesinin ardından mahkemedeki yargılamanın 29 Kasım'da başlaması planlanıyor.

Avengers: Kang the Dynasty'nin 1 Mayıs 2026'da sinemalarda gösterime girmesi bekleniyor.

Independent Türkçe Elon Musk yanıtladı: Mars kolonisi, onun spermiyle mi tohumlanacak?

SpaceX'in patronu Elon Musk'a göre ilk Mars kolonilerinde "cam kubbelerde yaşam" söz konusu olacak (NASA)
SpaceX'in patronu Elon Musk'a göre ilk Mars kolonilerinde "cam kubbelerde yaşam" söz konusu olacak (NASA)
TT

Elon Musk yanıtladı: Mars kolonisi, onun spermiyle mi tohumlanacak?

SpaceX'in patronu Elon Musk'a göre ilk Mars kolonilerinde "cam kubbelerde yaşam" söz konusu olacak (NASA)
SpaceX'in patronu Elon Musk'a göre ilk Mars kolonilerinde "cam kubbelerde yaşam" söz konusu olacak (NASA)

Elon Musk, Mars'ta bir koloniyi tohumlamak için spermini kullanmayı planladığı iddiasını yalanladı.

New York Times'ın haberine göre, SpaceX kurucusu çalışanlarına Kızıl Gezegen'de, 2050'ye kadar ulaşmayı umduğu kalıcı insan nüfusunun oluşturulmasına katkı sağlamak için spermini bağışlayacağını söylemiş.

Haber, "Musk'ın yorumlarına aşina iki kişiyi" alıntılayarak 53 yaşındaki Musk'ın, Mars'taki sert koşullara dayanabilecek yaşam alanları ve uzay elbiseleri tasarlanması için bir görev ekibi kurduğunu öne sürdü. Ayrı bir görev ekibi de Mars'ta insanların üreyip üreyemeyeceğini araştırmak için kurulmuş.

Teknoloji milyarderi perşembe akşamı X'teki (eski adıyla Twitter) paylaşımında iddiaları yalanladı.

Ağlayarak gülen yüz emojisi koyarak "bir anlam ifade eder mi bilmem ama 'spermlerimi gönüllü yazdırmadım' " yazdı.  

SpaceX'teki kimse Mars şehri için çalışmak üzere görevlendirilmedi. Görevlendirilmeyi isteyenler olduğunda ilk başta oraya ulaşmaya odaklanmamız gerektiğini söyledim.

SpaceX'in Mars hedeflerinin anahtarı, halen şirketin Boca Chica Teksas'ta, Starbase tesisinde geliştirilme aşamasındaki yeni nesil Starship roketi.  

Uzay aracı en son testinde başarılı bir şekilde yörüngeye fırlatılıp Hint Okyanusu'na inmişti. Musk gelecek haftalarda, SpaceX'in ilk aşama güçlendirici roketi Super Heavy'yi fırlatma kulesinde "yakalama" girişimini görebileceğimiz başka bir test daha olabileceğini söyledi.

Temmuzun sonlarında bunu denemeyi planlıyoruz!

SpaceX, Güneş Sistemi'nde mürettebat ve kargo taşıyabilecek bir Starship filosu inşa etmeyi planlıyor ama Mars'ı kolonileştirmekteki en büyük zorluk, taşıma olmayabilir.

Geçmişteki çalışmalar uzaya dondurarak kurutulmuş sperm göndermenin mümkün olduğunu göstermişti ama NASA bilim insanları düşük yerçekimli bir ortamda insanların hamile kalıp kalamadığına dair bir araştırma bulunmadığının altını çizmişti.

Mars'ın yerçekimi Dünya'nınkinin yalnızca yüzde 38'i kadar, bu da embriyonun veya fetüsün gelişimini ve çocuğun büyümesini de etkileyebilir.  

Geçen ay başka bir çalışma, bir ayın sonunda insan ve fare numuneleri böbreklerinde küçülme belirtilerine rastlayarak, uzun süreli uzay yolculuğunun astronotların böbrek yapısını etkileyebileceğini tespit etmişti.

Mars'a yolculuk yaklaşık 9 ay sürecektir, bu da astronotların uzun vadeli sağlık sorunlarından korunmak için yolculuk sırasında araçta bulunan diyaliz makinelerine bağlanmaları gerektiği anlamına gelebilir.
Independent Türkçe