Ünlü piramidi kaplama planı tartışma yarattı: "Pisa Kulesi'ni düzleştirmek gibi"

Kahire yönetimi piramidi orijinal haline çevirmek istiyor

Kahire yönetimi, restorasyon planıyla turizm gelirlerini artırmayı hedefliyor (AFP)
Kahire yönetimi, restorasyon planıyla turizm gelirlerini artırmayı hedefliyor (AFP)
TT

Ünlü piramidi kaplama planı tartışma yarattı: "Pisa Kulesi'ni düzleştirmek gibi"

Kahire yönetimi, restorasyon planıyla turizm gelirlerini artırmayı hedefliyor (AFP)
Kahire yönetimi, restorasyon planıyla turizm gelirlerini artırmayı hedefliyor (AFP)

Mısır'da Gize piramitlerinin en küçüğü olan Mikerinos Piramidi'nin granit bloklarla kaplanması planı ülkede tartışma yarattı.

Üç yıl süreceği öngörülen kaplama planıyla Mikerinos Piramidi'nin orijinal haline yakın bir hale gelmesi hedefleniyor.

Tarihi yapı aslında 16 granit blok katmanından oluşuyordu ancak bu katmanlardan sadece 7'si günümüze kadar ulaşabildi. 

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi Başkanı Mustafa Waziri, projenin modern dönem ziyaretçilerine yapının orijinal halini görme fırsatı vereceğini savunurken, restorasyon planının "Mısır'dan dünyaya bir hediye" olduğunu söyledi.

Plana şiddetli bir şekilde itiraz edenlerse, ünlü piramidi bu şekilde restore etmenin "Pisa Kulesi'ni düzleştirmeye" benzediğini ifade ediyor.

Konuyla ilgili daha muhafazakar bir yaklaşımın gerekli olduğunu belirten Mısırolog Monica Hanna, yapının bugünkü halini korumaya odaklanılması gerektiğini belirtti.

Arkeolojik restorasyonda kabul gören uluslararası ilkelerin genelde bu tip kapsamlı müdahaleleri engellediğini belirten Hanna, "Mısır tarihi mirasının yönetilmesindeki bu saçmalıklara ne zaman dur diyeceğiz?" ifadelerini kullandı.

Arkeoloji dünyasından yükselen itirazların ardından Mısır Eski Eserler Bakanlığı, projenin incelenmesi için uzmanlardan oluşan bir komite kurulduğunu açıkladı. Komitenin konuyla ilgili kesin kararını gelecek günlerde vermesi bekleniyor.

MÖ 2500 civarlarında inşa edildiği bilinen Mikerinos Piramidi'nin 65 metre uzunluğunda olduğu ancak erezyon ve insan müdahaleleri nedeniyle zamanla küçüldüğü tahmin ediliyor.

Independent TürkçeBeyonce'nin annesi, kızının küçükken zorbalığa uğradığını anlattı

Fotoğraf: AFP
Fotoğraf: AFP
TT

Beyonce'nin annesi, kızının küçükken zorbalığa uğradığını anlattı

Fotoğraf: AFP
Fotoğraf: AFP

Beyonce onlarca yılını kamuoyunun gözü önünde geçirdi ancak annesi yeni bir röportajda süperstarın her zaman spot ışıkları altında olmaya bu kadar hevesli olmadığını açıkladı.

Vogue'la yaptığı röportajda 70 yaşındaki Tina Knowles, büyük kızının küçükken yaşadığı zorlukları anlattı ve onun "utangaç" bir çocuk olduğunu itiraf etti.

26 Mayıs'ta Instagram'da paylaştığı videoda Knowles, yayın organına, "Beyonce, çok utangaçtı ve biraz zorbalığa uğradı ama bir gün birini savundu ve kendini değil onları savundu" dedi.

Eski eşi Mathew Knowles'tan Solange adında 37 yaşında bir kızı daha olan moda tasarımcısı, Beyonce'nin çocukluğuna dair anıyı paylaşırken gözleri doldu.

Knowles, "Bu konuda konuşurken duygulanıyorum" diye devam etti.

Onunla ne kadar gurur duysam az.

Knowles, videonun açıklamasına "Her çocuk farklı! Ama hepsi çok özel. Çocukların kişilikleriyle doğduklarına inanıyorum" diye ekledi.

Knowles ayrıca her ne kadar kan bağı olmasa da 43 yaşındaki aktris Kelly Rowland'ı kızlarından biri olarak saydığını söyledi. Rowland, Doria Rowland Garrison ve Christopher Lovett'in kızı ancak 11 yaşındayken Knowles ailesinin yanına taşınmıştı.

Anne Knowles, Rowland'ın her zaman "uzlaştırıcı" olduğunu ve önemsediği herkese kanat gerdiğini söyledi.

Ayrıca en küçük kızı Solange'ın anılarından da bahsederek Gençlik Ateşi: Hep ya da Hiç'in (Bring It On: All or Nothing) yıldızının Hollywood çıkışından çok önce tutkulu bir sosyal aktivist olduğunu paylaştı.

Knowles, "Solange, okulda bir imza kampanyasına katılıyordu, daha 5. sınıftaydı ve dışarıda dilekçeleri imzalatıyordu" dedi.

Yani o her zaman bir aktivistti.

Gururlu ebeveyn videonun açıklamasında "Üç kızım da olayları çok farklı ele aldı. Kişiliklerini öğrenin ve bireyselliklerine saygı duyun" diye devam etti.

Asla olumsuzlukları karşılaştırmayın, her zaman olumlu farklılıkları övün ve onlar hakkında övünebileceğiniz şeylere dikkat edin. Buna bayılırlar ve bu olumlu davranışları teşvik eder.

Knowles, 1980'de Mathew'la nikah masasına oturmuş ve birlikte 31 yıl geçirmişlerdi. Knowles, Mathew'dan ayrıldıktan 4 yıl sonra Richard Lawson'la evlenmişti. Çift, 2023'teki son ayrılıklarından önce 8 yıl birlikteydi. Us dergisi tarafından elde edilen mahkeme belgelerine göre Knowles boşanmalarına gerekçe olarak "uzlaşmaz farklılıkları" göstermişti. 
Independent Türkçe