Ünlü sinemacıdan olay yaratan Oscar konuşmasına destek

"Tartışılmaz, reddedilemez bir açıklama"

Britanyalı yönetmen Jonathan Glazer, Auschwitz'de geçen Holokost draması İlgi Alanı'yla En İyi Uluslararası Film ödülünü almıştı (AP)
Britanyalı yönetmen Jonathan Glazer, Auschwitz'de geçen Holokost draması İlgi Alanı'yla En İyi Uluslararası Film ödülünü almıştı (AP)
TT

Ünlü sinemacıdan olay yaratan Oscar konuşmasına destek

Britanyalı yönetmen Jonathan Glazer, Auschwitz'de geçen Holokost draması İlgi Alanı'yla En İyi Uluslararası Film ödülünü almıştı (AP)
Britanyalı yönetmen Jonathan Glazer, Auschwitz'de geçen Holokost draması İlgi Alanı'yla En İyi Uluslararası Film ödülünü almıştı (AP)

İlgi Alanı'nın (The Zone of Interest) yönetmeni Jonathan Glazer'ın Oscar töreninde Gazze savaşıyla ilgili konuşması olay yaratmıştı. Tartışmaya senarist ve oyun yazarı Tony Kushner da katıldı.

Kushner, Jonathan Glazer'ın Oscar ödüllerindeki kabul konuşmasını destekleyerek Britanyalı yönetmenin törende yaptığı yorumlar için "reddedilemez bir açıklama" ifadelerini kullandı.

Dün yayımlanan Haaretz Podcast'te bin kişinin imzaladığı ve Glazer'ı kınayan açık mektup gündeme getirildi ve usta senarist Kushner'a İsrail-Gazze çatışmasıyla ilgili düşünceleri soruldu. 

Tel Aviv'de oynayan Tony ödüllü oyunu Angels in America'nın tanıtımını yapmak üzere podcast'e konuk olan Kushner, Glazer'ın konuşmasını "gerçekten tartışılmaz, reddedilemez bir açıklama" diye tanımladı. 

4 kez Akademi Ödülü'ne aday gösterilen senariste, Glazer'ın yorumlarına katılıp katılmadığı soruldu. Kushner, "Elbette, yani kim katılmaz ki?" dedi.

"Söylediği şey çok basit"

67 yaşındaki Kushner şöyle açıkladı: 

Glazer'ın söylediği şey çok basit. Yahudiliğin, Yahudi kimliğinin, Yahudi tarihinin, Holokost tarihinin, Yahudilerin çektiği acıların tarihinin, diğer insanları insanlıktan çıkarma ya da katletme projesi için bir bahane olarak kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Ödüllü yazar sözlerine şöyle devam etti:

Bu, Yahudi olmanın ne anlama geldiğinin, Holokost'un ne anlama geldiğinin kötüye kullanılması ve o bunu reddediyor. Buna kim katılmaz ki?

"Yazıklar olsun size"

Kushner, "Ne tür bir insan şu anda Gazze'de olanların kabul edilebilir olduğunu düşünür?" diyerek ekledi: 

Ve eğer kendinizi yüksek sesle ve herkesin içinde, 'Yaptıkları benim için sorun değil' derken bulursanız çünkü sizin için tek seçeneğin, bir Yahudi olduğunuz için, İsrail'in yaptığı her şeyi savunmak olduğunu hissediyorsanız, yazıklar olsun size.

Bine yakın Yahudi yaratıcı, yönetici ve Hollywood çalışanı, Glazer'ın Oscar konuşmasını kınayan bir açık mektuba imza atmıştı.

Debra Messing, Jennifer Jason Leigh ve Tovah Feldshuh gibi oyuncular, Eli Roth'la Rod Lurie gibi yönetmenler, yöneticiler, yaratıcılar, yapımcılar ve temsilcilerden oluşan grup, Glazer'ın 10 Mart'ta Akademi Ödülü'nü kabul ederken yaptığı tartışmalı yorumları kınadıklarını bildirmişti.

"Reddediyoruz"

Mektupta şu ifadeler kullanılmıştı:

Bir ırkı yok etmeye çalışan Nazi rejimiyle kendi yok oluşunu engellemeye çalışan İsrail ulusu arasında ahlaki bir eşdeğerlik kurmak amacıyla Yahudiliğimizin istismar edilmesini reddediyoruz.

Açık mektup şöyle devam ediyor: 

Binlerce yıllık bir vatanı savunan ve Birleşmiş Milletler tarafından bir devlet olarak tanınan yerli bir Yahudi halkını tanımlamak için 'işgal' gibi kelimelerin kullanılması tarihi çarpıtmaktadır.

Variety'nin aktardığına göre açık mektubun yayımlanmasından bu yana yaklaşık 50 kişi daha isimlerini ekledi.

"Nasıl direneceğiz?"

Kendisi de Yahudi olan 58 yaşındaki Glazer, önceden hazırladığı notlarda yazanları okumuş, gerekli oyunculara teşekkür etmiş ve İlgi Alanı'yla Gazze'deki mevcut çatışma arasında paralellik kurmuştu.

Akademi'nin resmi konuşma metnine göre Glazer, "Tüm seçimlerimiz bizi günümüze yansıtmak ve yüzleştirmek için yapıldı, bakın o zaman ne yaptılar demek için değil, bakın şimdi ne yapıyoruz demek için" demişti.

Filmimiz dehümanizasyonun en kötü noktaya vardığını gösteriyor. Bu geçmişimizi ve bugünümüzü şekillendirdi. Şu anda burada Yahudiliklerini ve Holokost'un pek çok masum insan için çatışmaya yol açan bir işgal tarafından gasp edildiğini reddeden insanlar olarak duruyoruz. İster ekimin kurbanları olsun, İsrail'de 7 Ekim'in kurbanları ya da Gazze'de devam eden saldırının kurbanları, bu insanlık dışı muamelenin tüm kurbanları olarak nasıl direneceğiz?

Independent Türkçe, Hollywood Reporter, VarietySülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı
TT

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıplayabildiğini gösteren iki video, yıllardır süregelen tartışmaya son noktayı koydu. 

Bu kan emici canlıların zıpladığına dair tartışmalar neredeyse 150 yıl öncesine uzanıyor. Biyolog Ernst Haeckel sülüklerin "kurbanlarına doğru sıçradığını" 1881'de yazmıştı ancak bugüne kadar bu davranışa dair bir kanıt edinilmemişti. 

Sülükler, insaların yüzü gibi yüksek yerlerde görülse de bazı bilim insanları hayvanların yukarıdan düşerek buraya geldiğini söylüyordu.

Biotropica adlı hakemli dergide 20 Haziran'da yayımlanan araştırmayı yürüten Dr. Mai Fahmy ve Dr. Michael Tessler, zıplayan sülüklere dair iki kanıt sundu. 

2017'de Madagaskar'ı ziyaret eden araştırmacılar 10 saniyelik bir videoyla sülüklerin zıpladığını ilk kez kaydetti. Bilim insanları hayvanın davranışının, kobralara benzediğini fark etti. 

Sülük ilk başta enerji toplamak için yerinde kıvrılıp daha sonra zıplayarak karnının üstüne kontrolsüzce düşmüştü. Araştırmacılar bu şekildeki sıçramanın, tırtıl ve larva gibi solucan şeklindeki canlılar da görüldüğünü söylüyor. 

Dr. Tessler bu canlıların yere kontrollü bir şekilde inmemesini çok hafif olmalarına bağlıyor: Yaralanmamak için hassas bir inişe ihtiyaç duymuyorlar. 

2023'te tekrar Madagaskar'a giden araştırmacılar yine zıplayan bir sülüğü kaydetmeyi başardı:

İki videodaki sülüğün de ait olduğu Chtonobdella fallax türü, Madagaskar'ın yanı sıra Seyşeller, Güneydoğu Asya ve Güney Pasifik'teki adalarda bulunuyor.

Araştırmacılar videoları pek planlamadan çektikleri için bu türdeki sülüklerin sıkça zıplamasının muhtemel olduğunu düşünüyor. Dr. Tessler şu ifadeleri kullanıyor:

Bunun ne sıklıkla gerçekleştiğini ya da bu sülüklerin bu yeteneklerini konakçı aramak için kullanıp kullanmadıklarını bilmiyoruz. Fakat iki kısa kayıtta birden fazla sıçrama yakaladığımızı göz önüne alırsak, bu davranış bu türde yaygın olabilir.

Bilim insanları böyle bir davranışın varlığının yıllardır öne sürülmesine dayanarak yüksek ihtimalle başka sülük türlerinin de zıpladığını tahmin ediyor. 

Yeni çalışmanın koruma çalışmalarına da katkı sunma potansiyeli var. Dr. Fahmy "Sülüklerin konakçıları nasıl bulup onlara nasıl bağlandığını belirleyebilirsek, bağırsak içeriği analizlerinin sonuçlarını daha iyi anlayabiliriz. Bu da bilim insanlarına bölgede başka ne tür hayvanların bulunduğuna dair daha iyi bir fikir verebilir" diyerek ekliyor:

Sülükler de genellikle göz ardı ediliyor ve yeterince incelenmiyor. Ekosistemin doğal bir parçası olan sülükler de koruma altına alınmaya ihtiyaç duyabilir.

Independent Türkçe, New York Times, IFL Science, Biotropica